ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2014 року Справа № 813/5957/14
16:29 год.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя ГреньН.М.,
секретар судового засідання Кіщак К.В.,
представник позивача Борис А.С.,
представник відповідача не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського міського центру зайнятості про стягнення коштів з ОСОБА_2, -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Львівського міського центру зайнятості (далі - позивач, Львівський МЦЗ) до ОСОБА_2 (далі - відповідач, ОСОБА_2.) з вимогами:
- стягнути з ОСОБА_2 на користь Львівського міського' центру зайнятості кошти в сумі 85,35 грн.;
- стягнення з відповідача здійснювати на рахунок №37170001000584, одержувач - Львівський міський центр зайнятості. Банк- ГУДКСУ у Львівській області, ЄДРПОУ 25555035, МФО 825014, КЕКВ 1341 - повернення коштів допомоги з безробіття від ОСОБА_2
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ОСОБА_2 під час перебування на обліку як безробітна у Львівському міському центрі зайнятості уклала договір цивільно-правового характеру від 01.08.2013 року з Львівською обласною філармонією щодо надання послуг з 01.08.2013 року по 31.08.2013 року та отримувала дохід. В результаті не повідомлення відповідачем спеціалістів Львівського міського центру зайнятості укладення договору цивільно-правового характеру відповідачу безпідставно виплачено допомогу з безробіття за період з 25.08.2013 року по 27.08.2013 року в сумі 85,35 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не прибула, явки уповноваженого представника не забезпечила, про дату, час і місце повідомлена належним чином /а.с.19,23/, клопотань про відкладення розгляду справи чи іншого змісту не подала.
Суд, заслухав пояснення представників сторін, з'ясував . обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і заперечення та ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 звернулась до Львівського МЦЗ в пошуках роботи 28.02.2013 року та їй було надано статус безробітної на підставі поданої заяви. В заяві зазначила, що в даний час не має постійного чи тимчасового заробітку, в т.ч. за договорами цивільно-правового характеру, права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років або інших передбачених законодавством доходів, не є членом особистого селянського господарства, не є фермером або членом сім'ї фермера, що бере участь у виробництві, не зареєстрована як фізична особа - підприємець, не належить до громадян, які забезпечують себе роботою самостійно, не призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку /а.с.5/.
У зв'язку із відсутністю для неї роботи, відповідачу надано статус безробітної з 28.02.2013 року, що підтверджується витягом із наказів про прийняття рішення по особі /а.с. 10/, 3 07.03.2013 року відповідачу призначено допомогу з безробіття та розпочато її виплату /а.с.10/.
Відповідно до розрахунку позовних вимог Львівського МЦЗ ОСОБА_2 отримала дохід за період з 25.08.2013 року по 27.08.2013 року в сумі 85,35 грн. /а.с.4/.
Львівським МЦЗ проведено перевірку достовірності інформації отриманої при обміні даними з ДПС, за результатами якої складено акт № 449 від 13.03.2014 року, в якому зафіксовано, що відповідач під час перебування на обліку як безробітна у Львівському МЦЗ уклала договір цивільно-правового характеру від 01.08.2013 року з Львівською обласною філармонією щодо надання послуг з 01.08.2013 року по 31.08.2013 року та отримувала дохід /а.с.7/, однак, спеціалістів Львівського МЦЗ про це не повідомила.
Отримавши претензію від позивача № 13/2454 від 18.03.2014 року щодо відшкодування коштів в сумі 85,35 грн., відповідач жодним чином не відреагувала, а відтак, позивач звернувся із адміністративним позовом до суду.
Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 р. № 5067-УІ. Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ (у редакціях чинних на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про зайнятість населення", до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до вимог п. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т.ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу визначається Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України за № 915/5136 від 14.12.2000 року.
Відповідно до п. 1.2. 1.3 вищезазначеного Порядку допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними. Допомога з безробіття призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.
Процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, територіальним органом Державної служби зайнятості (далі - територіальний орган) з метою отримання ними соціальних послуг визначається Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 20.03.2013 року.
Відповідно до п. З цього Порядку реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні (далі - реєстрація), проводиться територіальним органом незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування.
Під час проведення реєстрації працівник територіального органу заповнює в Єдиній інформаційно-аналітичній системі Державної служби зайнятості персональну картку, в якій зазначаються персональні дані безробітного (прізвище, ім'я та по батькові, зареєстроване місце проживання чи перебування, число, місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відповідну відмітку в паспорті)), відомості про останнє місце роботи або вид діяльності згідно із частиною першою статті 4 Закону України "Про зайнятість населення", підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально. Форма персональної картки та додатки до неї затверджуються Мінсоцполітики.
Обробка персональних даних безробітних здійснюється територіальним органом відповідно до закону.
Реєстрація проводиться за умови пред'явлення паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, облікової картки платника податків, трудової книжки (цивільно-правового договору чи документа, який підтверджує період зайнятості), а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.
Подання громадянам допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю, припинення і відкладення їх виплати в установленому законодавством порядку є обов'язком державної служби зайнятості (ч. 2 ст. 19 Закону України "Про зайнятість населення").
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики. Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду (п. 5 ч. 2 ст. 12 цієї ж статті).
Відповідно до п.п. 1 п. 37 «Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198 передбачено, що територіальний орган припиняє реєстрацію безробітного з дня укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, а згідно частини 3 цієї ж статті сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, ОСОБА_2, перебуваючи з 28.02.2013 року у Львівському МЦЗ на обліку як безробітна, приховала від центру зайнятості відомості щодо укладення договору цивільно-правового характеру від 01.08.2013 року з Львівською обласною філармонією щодо надання послуг з 01.08.2013 року по 31.08.2013 року.
З моменту укладення договору цивільно-правового характеру відповідач втратила право на одержання допомоги по безробіттю, відтак одержання ОСОБА_2 такої допомоги було незаконним.
Відповідач в добровільному порядку не повернула кошти в сумі 85,35 грн. на підставі претензії Львівського міського центру зайнятості від 18.03.2014 року № 13/2454, тому допомога по безробіттю у вказаній сумі підлягає стягненню.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Львівського міського центру зайнятості є обгрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 17-20, 69-72, 86, 94, 138, 158-163, 167 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Львівського міського центру зайнятості (рахунок №37170001000584, одержувач - Львівський міський центр зайнятості, Банк - ГУДКСУ у Львівській області, ЄДРПОУ 25555035, МФО 825014, КЕКВ 1341 - повернення коштів допомоги з безробіття від ОСОБА_2.) отриману допомогу з безробіття у сумі 85 (вісімдесят п'ять) грн. 35 коп.
3. Судові витрати зі сторін не стягувати.
Постанова може бути оскаржена, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Грень Н.М.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено та підписано 07.10.2014 року.