Постанова № 40784274, 07.10.2014, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
07.10.2014
Номер справи
265/5891/14-а
Номер документу
40784274
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 265/5891/14-а

Провадження № 2-а/265/687/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2014 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Копилової Л.В.,

розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання нарахувати та сплатити щомісячне підвищення до пенсії відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за 2014 рік,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя (далі - управління) про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання нарахувати і сплатити щомісячне підвищення до пенсії відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за 2014 рік.

В обґрунтування заявлених вимог вказував на те, що відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у страрості та інших випадках, передбачених законом. Відповідно до абз.2 ст.1 Закону України № 2195-1У від 18 листопада 2004 року "Про соціальний захист дітей війни" вона має статус дитини війни, оскільки на 02.09.1945 року йому не виповнилося 18 років. Відповідно до ст.6 цього Закону, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Однак вищевказане підвищення до пенсії управлінням йому нараховувалося та сплачувалася не в повному обсязі. Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно ст.7 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" з 01.01.2014 року встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, в розмірі 949 грн.

Таким чином, розмір підвищення до пенсії дітям війни у період часу з 01.01.2014 року по теперішній час року складає 949 грн.х 30% = 284,70 грн.

Проте відповідачем йому сплачується підвищення до пенсії не відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", яка набрала чинності з 01.01.2012 року.

На час подачі позову сума підвищення до пенсії, що йому фактично сплачується складає 949 грн.х7%=66,43 грн.

Таким чином, зважаючи на вищевикладене, виплата йому підвищення до пенсії не в повному обсязі, передбаченому статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", є протиправною та такою, що суперечить Конституції та законам України. Просить суд визнати бездіяльність відповідача неправомірною та зобов'язати нарахувати і сплатити йому щомісячне підвищення до пенсії відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 01 січня 2014 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком (прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність).

Представник відповідача надав суду свої заперечення проти позову, вказавши, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 01.01.2008 року, як отримувач пенсії за віком та одержує надбавку "Діти війни".

Нарахування та виплата щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком для осіб, які мають статус "Діти війни" з 01.11.2011 року не проводиться, так як Законом України "Про внесення змін в Закон України "Про Державний бюджет України на 20011 рік" № 3491-VІ від 14.06.2011 року встановлено, що в 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний Захист дітей війни" застосовуються в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання п.7 Закону України "Про внесення змін в Закон України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 745 від 06.07.2011 року "Про встановлення деяких розмірів виплат, які фінансуються за рахунок засобів Державного бюджету". Пунктом 6 постанови № 745 встановлено, що "дітям війни" (окрім тих, на кого розповсюджується дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання або державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,80 грн.

Відповідно до прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що норми і положення статі 5 і 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України і бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік та 2013 рік.

25 січня 2012 року Конституційним Судом України прийнято рішення у справі № 3-рп/2012 за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6, статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України. У мотивувальній частині рішення, яка є обов'язковою до виконання, зазначено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України.

Згідно з частиною сьомою статті 20 Бюджетного кодексу України за бюджетним програмами, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету та забезпечують їх затвердження у терміни, визначені Кабінетом Міністрів України.

На підтвердження наведених доводів також посилались на Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року та Закон України від 31 липня 2014 року, яким було внесені зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", що набули чинності 3 серпня 2014 року.

Станом на звітну дату, підстав для виплати підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 01.01.2014 року, немає.

Отже, у зв'язку з тим, що відсутній публічно-правовий спір між управлінням та позивачем з приводу нарахування та виплати підвищення "дітям війни" з 01.01.2014 року, відсутні підстави для розгляду даного питання в судовому порядку відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства. Просить суд відмовити позивачеві в задоволенні позову в повному обсязі.

Суд, дослідивши та оцінивши подані докази, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (далі за текстом постанови - Спеціальний Закон) до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України, яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.

Позивач ОСОБА_1 відноситься до категорії дітей війни та знаходиться на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області, як такий, що отримує пенсію за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення позивача.

Відповідно до чинної редакції ст. 6 Спеціального Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% від мінімальної пенсії за віком.

На підставі ст. 7 Спеціального Закону фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не було визначено жодних обмежень щодо застосування положень ст. 6 Спеціального Закону станом до 3 серпня 2014 року.

Натомість на підставі Закону України від 31 липня 2014 року "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набув чинності 3 серпня 2014 року, "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що з 1 січня 2014 року норми і положення ст. ст. 5, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" з 3 серпня 2014 року було надано повноваження Кабінету Міністрів України визначати розмір доплати до пенсії, передбачений ст. 6 Спеціального Закону, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджетів на 2014 рік.

При цьому за Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Так за п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", прийнятої з метою здійснення, починаючи з 2012 року, заходів щодо поетапного до 2015 року підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення, було встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 66,43 грн.

На підставі наведеного суд відхиляє посилання представників відповідача на необхідність застосування до спірних правовідносин за період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року включно положень Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381, бо вищу юридичну силу над вказаним підзаконним актом має Закон України "Про соціальний захист дітей війни".

Натомість суд зазначає, що з урахуванням внесених змін у Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", які набули чинності 3 серпня 2014 року, починаючи з цієї дати застосуванню до спірних правовідносин підлягають положення Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", оскільки вказані зміни до порядку застосування положень ст. 6 Спеціального Закону були прийняті пізніше, тому мають пріоритет.

Таким чином при визначенні розміру доплати до пенсії позивачці за період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року слід керуватися розміром доплати, визначеному ст. 6 Спеціального Закону, а починаючи з 3 серпня 2014 року, слід керуватися розміром підвищення до пенсії, встановленого Постановою КМУ від 28 грудня 2011 року № 1381.

На час виникнення спірних правовідносин, розмір мінімальної пенсії за віком був визначений ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої мінімальна пенсія за віком дорівнює розміру, визначеного законом, прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність.

При цьому за змістом п. 10 Постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду України від 16 березня 2012 року № 4 "Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вбачається, що застереження з приводу поширення дії ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком для обчислення інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.

За ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" на 2014 рік прожитковий мінімум на місяць на особу, що втратила працездатність, становить 949 грн.

Таким чином 30% від прожиткового мінімуму на особу, що втратила працездатність, становить у 2014 році в місяць 284,70 грн.

Враховуючи, що фактично позивач з 1 січня 2014 року отримує підвищення до пенсії у розмірі, визначеному п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", що становить 66,43 грн., замість розміру, визначеного ст. 6 Спеціального Закону, то суд вважає встановленим, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню на підставі викладеного вмотивування, тобто до 2 серпня 2014 року, шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача із зобов'язанням УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством розміру прожиткового мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Суд також зауважує, що пенсія є періодичним щомісячним платежем, доплату до якої позивач за січень 2014 року правомірно очікує від відповідача у наступному місяці, тому про порушення прав, як дитини війни, у 2014 році, позивач повинен був дізнатися у лютому 2014 року.

На підставі переліченого, оскільки із вказаним позовом позивач звернувся до суду 29 серпня 2014 року, то строки на звернення до суду із позовом ним були пропущені за період з 01 січня 2014 року по 28 лютого 2014 року включно. Тому заявлені позивачем позовні вимоги підлягають задоволенню, починаючи з 29 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року включно.

Згідно до ст. 94 КАСУ, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, тому з державного бюджету України підлягає стягненню на користь позивача його витрати по сплаті судового збору в сумі 73,08 грн.

Керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання нарахувати та сплатити щомісячне підвищення до пенсії відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за 2014 рік, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 29 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року включно, з відрахуванням фактично проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору в сумі 73,08 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами що не були присутні при проголошенні - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області.

Суддя _______