Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
07 жовтня 2014 р. № 820/15986/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рубан В.В.., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області про визнання дій протиправними,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_5 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області у нездійсненні обміну посвідки на постійне проживання в Україні,серія НОМЕР_1, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку із досягненням ним 45-річного віку;
- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області здійснити обмін ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, його посвідки на постійне проживання в Україні, серія НОМЕР_1, у зв'язку із досягненням ним 45-річного віку;
- судові витрати покласти на Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що позивач є громадянином Соціалістичної Республіки Вєтнам, 25.06.2004 р. позивачеві ВГІРФО УМВС України в Харківській області на підставі висновку від 25.06.2004 р. оформив та видав посвідку на постійне проживання в Україні, серія НОМЕР_1. 07.07.14 р. у зв'язку із досягненням позивачем 45-річного віку, ним було подано до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області заяву від 06.08.14 р. про обмін посвідки. У серпні 2014 р. від відповідача було отримано відповідь (вих.№ 04/11958 від 15.08.14 р.), в якій було, зазначено, що особиста справа про залишення па постійне проживання в Україні гр. СРВ ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, в березні 2011 року була вилучена співробітниками УБЗПТЛ ГУМВС України в Харківській області на підставі Постанови СУ ГУМВС в Харківській області про здійснення виїмки (кримінальна справа № 18090089), тому до СУ УБЗПТЛ ГУМВС України в Харківській області було направлено запит щодо повернення вищевказаної справи ГУ ДМС України в Харківській області. Тобто, відповідач, на думку позивача протиправно допустив бездіяльність у законному обміні посвідки через відсутність у нього особової справи про залишення на постійне проживання в Україні.
Через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про час дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи.
Через канцелярію суду відповідач подав письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області проти позовної заяви громадянина В'єтнаму ОСОБА_5 заперечує в повному обсязі, позивачеві ВГІРФО УМВС України в Харківській області було оформлено та видано посвідку на постійне проживання в Україні. Головним спеціалістом відділу імміграції Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області встановлено, що за обліками Управління значиться громадянина В'єтнаму ОСОБА_5. Також встановлено, що матеріали особової справи про надання дозволу на імміграцію та видачі посвідки на постійне проживання громадянина В'єтнаму ОСОБА_5, 17 березня 2011 року було вилучено Слідчим управлінням ГУ МВС України в Харківській області на підставі постанови про здійснення виїмки, а саме, майором міліції Заднепрянським О.С., про що було складено відповідний протокол виїмки. Вищевказане унеможливлює проведення дій щодо обміну бланку посвідки відповідно до заяви позивача. У зв'язку з тим, що для здійснення таких дій потрібно ретельно перевірити та дослідити документи які були надані позивачем перед документуванням посвідкою. На теперішній час, Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області неодноразово зверталось до Слідчого управління ГУ МВС України в Харківській області з проханням повернути вилучені особисті справи громадян В'єтнаму, однак отримуємо відповідь, про те, що на теперішній час вилучені особисті справи громадян В'єтнаму, в тому числі громадянина В'єтнаму ОСОБА_5, оглянуті та долучені до матеріалів кримінального провадження № 12013220140000348, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань передбаченого ст..358 КК України, досудове розслідування у якому триває. Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області запобігаючи можливому незаконному перебуванню на території України позивача, тимчасово відмовило в здійсненні обміну посвідки та залишило на зберігання заяву позивача та усі додані до неї документи до того часу, коли Слідче управління поверне особисті справи. Тому просив суд відмовити у задоволенні позову та справу розглядати у відсутність представника відповідача.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі , хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Враховуючи те, що сторони повідомлені належним чином про дату , час та місце судового розгляду та те, що відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Згідно положень ч.1 статті 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позивач ОСОБА_5 є громадянином Соціалістичної Республіки Вєтнам, 25.06.2004 р. позивачеві ВГІРФО УМВС України в Харківській області на підставі висновку від 25.06.2004 р. оформлено та видано посвідку на постійне проживання в Україні, серія НОМЕР_1.
Судом встановлено, що у зв'язку із досягненням позивачем 45-річного віку, позивачем було подано до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області заяву від 06.08.14 р. про обмін посвідки.
Листом Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 15.08.2014 року № 04/11958 повідомлено позивачу, що особиста справа про залишення па постійне проживання в Україні гр. СРВ ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, в березні 2011 року була вилучена співробітниками УБЗПТЛ ГУМВС України в Харківській області на підставі Постанови СУ ГУМВС в Харківській області про здійснення виїмки (кримінальна справа № 18090089), тому відповідачем до СУ УБЗПТЛ ГУМВС України в Харківській області було направлено запит щодо повернення вищевказаної справи ГУ ДМС України в Харківській області.
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, із долучених до матеріалів справи документів вбачається, що позивач звертався до відповідача з заявою про обмін посвідки на постійне проживання у зв'язку із досягнення 45-річного віку, проте листом від 15.08.2014 року № 04/11958, відповідач повідомив про неможливість вирішити питання по суті в зв'язку з вилученням СУ ГУМВС України в Харківській області особової справи позивача.
Суд зауважує, що відповідно до Указу Президента України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 09.12.2010 року №1085/2010 було створено Державну міграційну службу України, на яку покладено функції з реалізації державної політики з питань громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб.
Згідно з абз. 6 ст. 1 Закону України "Про імміграцію" посвідка на постійне проживання - документ, що підтверджує право іноземця чи особи без громадянства на постійне проживання в Україні.
Відповідно до приписів пп.6 та пп.8 п.4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N405/2011, ДМС України відповідно до покладених на неї завдань: приймає рішення про надання дозволу на імміграцію, відмову в його наданні та скасування такого дозволу; здійснює оформлення і видачу іноземцям та особам без громадянства документів для тимчасового перебування або постійного проживання в Україні, а також виїзду за її межі, вилучає ці документи та проставляє в документах, що посвідчують особу іноземців та осіб без громадянства, відмітки про заборону в'їзду в Україну в передбачених законодавством випадках.
Механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (далі - посвідки) іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання передбачено Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 р. № 251.
Строк дії посвідки на постійне проживання не обмежується. Посвідка на постійне проживання підлягає обміну в разі досягнення особою 25 - і 45 - річного віку згідно ст. 9 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України.
Для обміну посвідки на постійне проживання в разі досягнення іноземцем та особою без громадянства 25- і 45-річного віку подаються документи, зазначені у підпунктах 1 - 4 і 6 пункту 15 зазначеного Порядку. (Пункт 16 Порядку.)
Згідно з п.15 Порядку, для обміну посвідки подаються: 1) заява, зразок якої встановлюється МВС; 2) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства (після пред'явлення повертається), та його копія; 3) посвідка, що підлягає обміну; 4) квитанція про сплату державного мита або документ, який підтверджує наявність пільг щодо його сплати; 6) дві фотокартки іноземця та особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 сантиметра (на матовому папері).
Відповідно до п. 11 Порядку, за результатами розгляду заяви протягом семи днів (для оформлення посвідки на постійне проживання) або не більш як 15 днів (для оформлення посвідки на тимчасове проживання) з дня подання всіх визначених цим Порядком документів приймається рішення про видачу або відмову у видачі посвідки, яке затверджується Головою ДМС, а у разі його відсутності - заступником Голови ДМС чи начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником.
Пунктом 17 вищезазначеного Порядку передбачено, що рішення про відмову у видачі посвідки іноземцеві та особі без громадянства приймається в разі:
1) необхідності забезпечення національної безпеки або охорони громадського порядку;
2) необхідності охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні;
3) коли паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований або не відповідає встановленому зразку чи належить іншій особі;
4) подання завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів;
5) коли виявлено факти невиконання ними рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов'язані з попереднім видворенням за межі України, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в'їзду в Україну (для осіб, що отримують посвідку на тимчасове проживання);
6) інших випадках, передбачених законами.
Відповідно до р.IV Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.07.2013 N 681
4.1. Обмін посвідки здійснюється в разі наявності підстав, визначених пунктами 14 та 16 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання.
4.4. Прийняті до розгляду заяви обліковуються відповідно в журналі обліку звернень щодо оформлення посвідки на постійне проживання або в журналі обліку звернень щодо оформлення посвідки на тимчасове проживання, де в графі "Примітки" робиться запис "Обмін".
4.5. Працівник територіального органу чи підрозділу ДМС України при надходженні заяви про обмін посвідки перевіряє наявність підстав для обміну посвідки, звіряє відомості про іноземців чи осіб без громадянства, указані в їхніх паспортних документах, з даними, що містяться в цих заявах, перевіряє відсутність підстав для прийняття рішення про відмову у видачі посвідки, передбачених пунктом 17 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання.
Після прийняття рішення матеріали, які стали підставою для обміну посвідки, долучаються до справи, на підставі якої посвідка видавалася вперше. У разі якщо посвідка видавалася одним територіальним органом (підрозділом) ДМС України, а обмін посвідки провадиться іншим органом (при зміні місця проживання), то до органу, який видав посвідку вперше, надсилається повідомлення про видачу нової посвідки, а недійсна посвідка - для знищення.
4.6. За результатами розгляду заяви у строк не більше семи днів (для посвідки на постійне проживання) і п'ятнадцяти днів (для посвідки на тимчасове проживання) з дня подачі всіх визначених цим Тимчасовим порядком документів начальниками (або їх заступниками) територіальних органів чи підрозділів ДМС України приймається рішення про видачу або відмову у видачі нової посвідки, яке затверджується Головою ДМС, а у разі його відсутності - заступником Голови ДМС України чи начальником територіального органу або підрозділу ДМС України чи його заступником.
Про прийняте рішення робиться відмітка в заяві із зазначенням терміну (у разі обміну посвідки на тимчасове проживання), до якого видається посвідка, або про причини відмови в її видачі.
4.7. Нова посвідка видається заявнику в порядку, передбаченому пунктами 2.10 розділу II та 3.8 розділу III цього Тимчасового порядку. Штамп про отримання попередньої посвідки анулюється.
Головне управління Державної міграційної служби в Харківській області в своєму листі від 15.08.2014 року № 04/11958, жодних з правових підстав, з якими законодавцем визначено перелік законних підстав для прийняття рішення про відмову проведення оформлення посвідки на постійне проживання в Україні не вказано, крім того, на думку суду вказаним листом відповідач взагалі не прийняв рішення про видачу або відмову в видачі нової посвідки.
Враховуючи вищенаведене, зважаючи на те, що будь - яких зауважень щодо поданої заяви та доданих до неї документів, відповідачем не наведено, суд дійшов висновку, що ГУ ДМС України в Харківській області була допущена протиправна бездіяльність при розгляді заяви позивача щодо оформлення посвідки на постійне проживання в Україні у зв'язку із досягненням ним 45-річного віку.
ГУ ДМС України в Харківській області також не зазначило про порушення позивачем порядку обміну посвідки на постійне проживання в Україні (відсутність підстав, неподання необхідних документів), що визначений постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012р. N251.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень та заперечуючи проти адміністративного позову, не виконав покладений на нього ч.2 ст.71 КАС України обов'язок та не довів юридичної та фактичної обґрунтованості правомірності не розгляду заяви позивача щодо обміну посвідки.
Згідно із вимогами частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що для відновлення прав позивача адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 94 КАС України
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94 ,128 , 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_5 до Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області про визнання дій протиправними - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області у нездійсненні обміну посвідки на постійне проживання в Україні,серія НОМЕР_1, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку із досягненням ним 45-річного віку.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області здійснити обмін ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, його посвідки на постійне проживання в Україні, серія НОМЕР_1, у зв'язку із досягненням ним 45-річного віку;
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі міста Харкова Харківської області, код 37999628, МФО: 851011, Банк: ГУДКСУ у Харківській області, р/р: 31217206784011) на користь ОСОБА_5 (61000, АДРЕСА_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три грн. 08 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Рубан В.В.