Постанова № 40782851, 02.10.2014, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2014
Номер справи
807/2874/14
Номер документу
40782851
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

02 жовтня 2014 рокум. Ужгород№ 807/2874/14

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дору Ю.Ю.

при секретарі Пирожук Н.П.,

за участю:

позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Термал-Стар" - представник не з'явився,

відповідача: Управління Держземагенства в Ужгородському районі Закарпатської області - представник не з'явився,

третьої особи: Руськокомарівської сільської рада Ужгородського району - представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Термал-Стар" до Управління Держземагенства в Ужгородському районі Закарпатської області, третя особа-Руськокомарівська сільська рада Ужгородського району про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 02 жовтня 2014 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 06 жовтня 2014 року.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Термал-Стар"(далі - ТОВ "Термал-Стар", Позивач) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держземагенства в Ужгородському районі Закарпатської області(далі - Відповідач), третя особа-Руськокомарівська сільська рада Ужгородського району про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

02.10.2014 року представник Позивача надав суду клопотання, яким просив суд розглянути уточнені позовні вимоги, а саме: визнати протиправними дії Управління Держземагентства в Ужгородському районі Закарпатської області по застосуванню коефіцієнту функціонального використання для "земель комерційного використання - 2.5" та зобов'язати його застосувати коефіцієнт функціонального використання "землі оздоровчого та рекреаційного призначення - 0,5" при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 45800 кв.м., розташованої в с. Нижнє Солотвино, 226, яку орендує товариство з обмеженою відповідальністю "Термал-Стар" на підставі договору оренди від 16.07.2009 року; визнати протиправними дії Управління Держземагентства в Ужгородському районі Закарпатської області по застосуванню коефіцієнту функціонального використання для "земель комерційного використання - 2.5" та зобов'язати його застосувати коефіцієнт функціонального використання "землі оздоровчого та рекреаційного призначення - 0,5" при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 1000 кв.м., розташованої в с. Нижнє Солотвино, 226, яку орендує товариство з обмеженою відповідальністю "Термал-Стар" на підставі договору оренди від 16.07.2009 року.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. У позові вказав, що ТОВ «Термал-Стар» є орендарем земельної ділянки площею 4,6801 га., відповідно до договору оренди землі від 16.07.2009 р. укладеного з Руськокомарівською сільською радою.

Пунктом 2.3 Договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду як землі рекреаційного призначення.

Рішенням Руськокомарівської сільської ради від 27.12.2012 р., затверджено нову нормативну грошову оцінку населеного пункту с. Нижнє Солотвино, а орендарів земельних ділянок зобов'язано виготовити нову нормативну грошову оцінку орендованих земельних ділянок для укладання додаткових угод до договорів оренди щодо зміни орендної плати відповідно до нової нормативно-грошової оцінки.

Управління Дерземагентства в Ужгородському районі надано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №01-22/1464 та 01-22/1465 від 23.05.2014р., відповідно до яких Управлінням визначено функціональне призначення земельної ділянки як землі комерційного призначення з відповідним коефіцієнтом 2,5.

Згідно таблиці 1.1. Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему, Мінагрополітики, Мінбудархітектури, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2006 р., коефіцієнт використання земель оздоровчого та рекреаційного призначення (за винятком категорії земель віднесених до категорії 092.7) не залежить від видів економічної діяльності вказаних в довідках ЄДРПОУ та становить 0,5. Відтак, вважає дії Відповідача протиправними.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився з невідомих причин, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою вказаною в позовній заяві, про що в матеріалах справи містяться поштові повідомлення про вручення судових повісток(а.с.38-40), а відтак на підставі ст. 35 КАС України, сторона вважається належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання. Окрім того представник письмових заперечень проти позову не надав.

Представник Руськокомарівської сільської ради Ужгородського району в судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву про розгляд справи без їх участі(а.с.48).

Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. А оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Термал-Стар» є орендарем земельної ділянки площею 4,6801 га., відповідно до договору оренди землі від 16.07.2009 р. укладеного з Руськокомарівською сільською радою, копія якого наявна в матеріалах справи(а.с.9-13).

Відповідно до п. 1.1 даного договору, Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку рекреаційного призначення для обслуговування санаторно-готельного комплексу «Термал-Стар», яка знаходиться в с. Нижнє Солотвино, Ужгородського району, Закарпатської області.

Пунктом 2.3 Договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду як землі рекреаційного призначення.

Рішенням Руськокомарівської сільської ради від 27.12.2012 р., затверджено нову нормативну грошову оцінку населеного пункту с. Нижнє Солотвино. а орендарів земельних ділянок зобов'язано виготовити нову нормативну грошову оцінку орендованих земельних ділянок для укладання додаткових угод до договорів оренди щодо зміни орендної плати відповідно до нової нормативно-грошової оцінки.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №01-22/1464 та 01-22/1465 від 23.05.2014 р.(а.с.23, 24), наданих Управлінням Дерземагентства в Ужгородському районі, останнім визначено функціональне призначення земельної ділянки як землі комерційного призначення з відповідним коефіцієнтом 2,5.

Суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення таких у повному обсязі з огляду на наступне.

Відповідно до Закону України "Про оцінку земель" № 1378-IV від 11.12.2003, нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (стаття 5 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до статті 13 Закону № 1378-IV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Так, нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється на підставі Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом № 18/15/21/11 від 27.01.2006 Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, Державного комітету України по водному господарству, Державному комітету лісового господарства, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за № 388/12262.

Розділом 3 цього Порядку закріплена нормативна грошова оцінка земель населених пунктів. В основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.

Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності, та становить для категорії земель за функцією використання, зокрема, такі коефіцієнти: землі комерційного використання -Кф=2,5, інші землі (за деякими винятками) -Кф=0,5.

До складу категорії земель комерційного використання відносяться: землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту; землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі; землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт; землі готелів та ресторанів; землі підприємств фінансового посередництва; землі підприємств страхування; землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування; землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації; землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо).

Категорія інших земель включає у себе: землі насаджень загального та спеціального користування; землі кладовищ та крематоріїв; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого та рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісового господарства і пов'язані з ним послуги; з площею акваторії до 50 га включно; землі запасу та резервного фонду; землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 № 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.1998 за № 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Згідно довідки АА №450961 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України(а.с.22) від ТОВ „Термал Стар" здійснює наступні види діяльності: 08.99 Добування інших корисних копалин та розроблення кар'єрів; 09.90 Надання допоміжних послуг у сфері добування інших корисних копалин і розроблення кар'єрів; 86.10. Діяльність лікарняних закладів (основний); 86.21 Загальна медична практика: 55.20 Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання; 71.12. Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування у цих сферах.

Відповідно до структури Національного класифікатору України (ДК 009:2010) чинного з 01.01.2012 р. та таблиці 1.1. Порядку, кодам діяльності Товариства відповідають такі секції та коефіцієнти: 08.99 - секція „В" коефіцієнт 1, 2; 09.90 - секція „В" коефіцієнт 1, 2; 86.10 - секція „Q" коефіцієнт 0,7; 86.21 - секція „Q" коефіцієнт 0,7; 55.20 та 56.10. - „I" коефіцієнт положенням не визначений; 71.12 секція «М» коефіцієнт 0, 7.

Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) передбачено, що у графі 42 - дані про землі комерційного та іншого використання землі, які використовуються головним чином комерційними, торговими і відповідними службами - торговими центрами, комерційними банками, автозаправними станціями, ремонтними майстернями, готелями, ресторанами, барами, їдальнями, торговими складами та будівлями органів управління ними. Включати потрібно землі за видами економічної діяльності, вказаними в додатку 3; частину земель, наданих юридичним та фізичним особам для підприємницької діяльності, зазначеної в цьому додатку, а також землі згідно з додатком 4, на яких проводиться підприємницька діяльність.

У зв'язку з тим, що жоден з видів діяльності ТОВ «Термал-Стар» вказаних довідці ЄДРПОУ не відповідає кодам вказаних в додатку 3 Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), суб'єкт владних повноважень неправомірно застосував коефіцієнти 2,5 для земель комерційного використання при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 20 Земельного кодексу України).

Згідно п. 2.3. договору оренди від 16.07.2009 р. Руськокомарівська сільська рада передала Позивачу земельну ділянку саме рекреаційного призначення.

Відповідно до статей 50, 51, 52 Земельного кодексу України, до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації. Землі рекреаційного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. Порядок використання земель рекреаційного призначення визначається законом.

Згідно до п. 3.5. Порядку, Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Одночасно у таблиці 1.1 Додатку 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів наведені категорій земель за функцією використання; коди видів економічної діяльності, які відповідають певній категорії; склад категорії земель та значення коефіцієнтів функціонального використання для кожної з категорій земель.

Однак, для земель рекреаційного призначення перелік кодів видів економічної діяльності вказаним нормативним актом не передбачено, а встановлено лише коефіцієнт функціонального використання у сумі 0, 5.

Тому, суд погоджується з доводами Позивача про те, що при розрахунку нормативної грошової оцінки земель які знаходяться в користування ТОВ «Термал-Стар» на підставі договору оренди від 16.07.2009 р., необхідно застосувати коефіцієнт функціонального використання «землі оздоровчого та рекреаційного призначення 0, 5».

Згідно ч. 3 ст. 2 У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ТОВ «Термал-Стар» підлягає задоволенню.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Відповідач неправомірно визначив у виданих ним витягах №01-22/1464 та №01-22/1465 від 23.05.2014 року, функціональне призначення земельної ділянки як землі комерційного призначення з відповідним коефіцієнтом 2,5. Окрім того, суд звертає увагу на те, що зміна категорії земельної ділянки передбачає законодавчо-визначену процедуру, наслідком якої є зміна юридичного статусу земельної ділянки з відповідними нормативними наслідками для її власника чи користувача. В даному випадку, спірна земельна ділянка позивача відноситься до земель рекреаційного призначення, зміни її категорії судами не встановлено, у зв'язку з чим, зважаючи на норми Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, для такої земельної повинен застосовуватись коефіцієнт функціонального використання на рівні 0,5. Такої ж позиції притримується Вищий адміністративний суд України у своїй ухвалі від 30 липня 2013 року К/800/19562/13.

Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 128, 160-163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Термал-Стар" до Управління Держземагенства в Ужгородському районі Закарпатської області, третя особа-Руськокомарівська сільська рада Ужгородського району про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Управління Держземагентства в Ужгородському районі Закарпатської області по застосуванню коефіцієнту функціонального використання для "земель комерційного використання - 2.5" та зобов'язати його застосувати коефіцієнт функціонального використання "землі оздоровчого та рекреаційного призначення - 0, 5" при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 45800 кв. м., розташованої в с. Нижнє Солотвино. 226. яку орендує товариство з обмеженою відповідальністю "Термал-Стар" на підставі договору оренди віл 16.07.2009 року.

3.Визнати протиправними дії Управління Держземагентства в Ужгородському районі Закарпатської області по застосуванню коефіцієнту функціонального використання для "земель комерційного використання - 2.5" та зобов'язати його застосувати коефіцієнт функціонального використання "землі оздоровчої о та рекреаційного призначення - 0, 5" при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 1000 кв. м., розташованої в с. Нижнє Солотвино, 226, яку орендує товариство з обмеженою відповідальністю "Термал-Стар" на підставі договору оренди від 16.07.2009 року.

4.Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Термал-Стар" (89442, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Нижнє Солотвино, 226, код ЄДРПОУ-32123738) судові витрати в розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).

5. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

СуддяЮ.Ю. Дору