ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" жовтня 2014 р. Справа № 809/3022/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Микитюка Р.В.
за участю секретаря судового засідання Котик Д.М.,
представників позивача - Струк О.І., Татарина Р.І.,
представника відповідача - Фастриги В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області
до відповідача: Коломийського медичного коледжу імені Івана Франка
про зобов'язання вчинити дії та надання дозволу на продовження терміну проведення планової ревізії з 01.06.2012 року по 01.07.2014 року на 15 робочих днів,-
ВСТАНОВИВ:
18.09.2014 року Державна фінансова інспекція в Івано-Франківській області (надалі позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Коломийського медичного коледжу імені Івана Франка (надалі - відповідач) про зобов`язання проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів і розрахунків та надання дозволу на продовження терміну проведення планової ревізії за період з 01.06.2012 року по 01.07.2014 року на 15 робочих днів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання п. 1.2.2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Івано-Франківській області на ІІ квартал 2014 року працівниками інспекції проводиться планова ревізія фінансово-господарської діяльності Коломийського медичного коледжу імені Івана Франка за період з 01.06.2012 року по 01.07.2014 року. В ході контрольного заходу проводиться перевірка питань, визначених програмою ревізії, затвердженої 23.06.2014 року. Зокрема встановлено, що станом на 01.07.2014 року по даних бухгалтерського обліку Коледжу (книги кількісно-сумарного обліку, книги "Журнал-головна", Баланс (форма № 1) на 01 липня 2014 року) обліковуються медикаменти - готові лікарські засоби "Таміфлю" на загальну суму 6777,00 грн., які отримані Коледжем у листопаді 2009 року. Однак, особою, відповідальною за зберігання та використання вищезазначеного лікарського засобу - викладачем навчального закладу ОСОБА_5, в ході проведення інвентаризації надано акт на списання препарату "Таміфлю", затверджений директором коледжу Васкулом В.П., без дати та відомість на видачу зазначеного лікарського засобу студентам та працівникам коледжу без зазначення дати видачі. Фактичну наявність противірусного засобу "Таміфлю" ОСОБА_5 не підтверджено. В ході проведення інвентаризації директор коледжу Васкул В.П. зобов`язав присутніх не надавати для проведення ревізії жодних документів, а головного бухгалтера ОСОБА_7 вибути у відпустку із 13.08.2014 року. За наведеного, позивач посилаючись на норму ст. 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", просить задоволити поданий ним позов та зобов`язати проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів і розрахунків, а також надати дозвіл на продовження термінів проведення планової ревізії фінансово-господарської діяльності Коломийського медичного коледжу за період з 01.06.2012 року по 01.07.2014 року на 15 робочих днів.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали. Зокрема, зазначили про те, що в ході здійснення контрольного заходу інспекцією вживалось всіх необхідних заходів для проведення ревізії відповідача у визначені строки. Однак, директором навчального закладу Васкулом В.П. письмово повідомлено, що надати документи у повному обсязі неможливо, у зв`язку з тим, що працівники коледжу знаходяться у відпустках та перебувають за межами області. Крім того, на кінець робочого дня 13.08.2014 року коледжем не проведено вищезазначені перерахунки, та не надано окремі документи зазначені у вищезазначених вимогах. Державна фінансова інспекція в Івано-Франківській області не змогла вчасно закінчити проведення планової ревізії, а тому для виконання вимог Закону України "Про основні засади здійснення державного контролю в Україні" та формування за результатами ревізії повних та об'єктивних висновків, просили суд надати дозвіл на продовження термінів її проведення на 15 робочих днів.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у письмовому запереченні, яке міститься у матеріалах справи (а.с. 42-43). Просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши думку представників позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, судом встановлено наступне.
На виконання п. 1.2.2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області на II квартал 2014 року, згідно з наказом від 23.06.2014 року № 54 на підставі направлень № 825 та № 826 від 23.06.2014 року проводилася ревізія фінансово-господарської діяльності Коломийського медичного коледжу імені Івана Франка за період з 01 червня 2012 року по 01 липня 2014 року.
Ревізію розпочато 23 червня 2014 року та було зупинено з 24 червня 2014 року по 02 липня 2014 року, з 14 липня 2014 року по 16 липня 2014 року та з 30 липня 2014 року по 01 серпня 2014 року для проведення зустрічних звірок, що підтверджується актом від 14.08.2014 року про неможливість проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Коломийського медичного коледжу імені Івана-Франка за період з 01.06.2012 року по 01.07.2014 року (а.с. 28-31).
07.08.2014 року головним державним фінансовим інспектором Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області директору коледжу направлено вимогу про організацію та проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів і розрахунків (а.с. 9).
Під час проведення ревізії було перевірено відомість на видачу препарату "Таміфлю" студентам та працівникам коледжу (а.с. 11) та складено акт про використання препарату "Таміфлю" (а.с. 10).
Як зазначено позивачем у позовній заяві та вбачається з наявних у справі матеріалів, що документувати результати інвентаризації (виводити нестачу противірусного засобу "Таміфлю") та підписувати інвентаризаційний опис представники інвентаризаційної комісії, за вказівкою директора коледжу Васкула В.П., відмовились. Чим створили перешкоди для якісного проведення контрольного заходу.
12.08.2014 року працівниками Держфінінспекції в Івано-Франківській області складено акт про неможливість проведення інвентаризації (а.с. 14-15). Також направлено вимоги відповідачу про проведення перерахунків, про надання документів та їх копій, та про надання розрахунків (а.с. 16-25).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 14.08.2014 року складено акт про неможливість проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Коломийського медичного коледжу імені Івана Франка за період з 01.06.2012 року по 01.07.2014 року (а.с. 28-31). В даному акті зазначено, що станом на 13.08.2014 року не надано до ревізії наступні документи: меморіальний ордер №14 "Накопичувальна відомість нарахування доходів спеціального фонду бюджетних установ" за період з 01.06.2012 року по 01.07.2014 року, договори на підготовку молодшого спеціаліста на 2011-2012, 2013-2014 навчальні роки, оборотно-сальдові відомості по розрахунках з оплати за навчання студентів, за весь період, який підлягає ревізії, посадові інструкції працівників, накази Департаменту охорони здоров`я (управління охорони здоров`я) на преміювання керівника коледжу, його заступників, встановлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги, документи, які підтверджують підстави переведення студентів з платної форми навчання на державну форму, документи щодо підтвердження працевлаштування випускників коледжу, які проходили навчання за державним замовленням, документи щодо підтвердження виконання державного замовлення з підготовки кадрів, звіти форми № 3-2 (середньорічна кількість студентів) та належним чином завірених копій документів: розділу 5 колективного договору "оплата праці та матеріальне стимулювання", Положення про преміювання, витяг з Статуту стор. 1-28, тарифікаційних списків за 2011-2012, 2012-2013, 2013-2014 навчальні роки, штатних розписів за період з 01.06.2012 по 01.07.2014 року за загальним та спеціальним фондами, документів, які підтверджують наявність штатних одиниць з назвами посад, встановлення, нарахування та виплату працівникам посадових окладів, надбавок, доплат, премій, матеріальних допомог за рахунок коштів спеціального фонду, контракту директора, наказів про створення тарифікаційної комісії (2011-2012, 2012-2013, 2013-2014 навчальні роки), наказів про надання працівникам доплат за суміщення професій (посад) без наявності у штатному розписі посади, яку суміщають.
Директором коледжу повідомлено, що надати документи у повному обсязі неможливо, у зв`язку з тим, що працівники коледжу знаходяться у відпустках та перебувають за межами області.
Крім того, відповідачем не проведено перерахунки: переплати (недоплати) заробітної плати, в тому числі надбавок, доплат, відпускних, яка виникла внаслідок внесення недостовірних даних в тарифікаційні списки на 2011-2012, 2012-2013, 2013-2014 навчальні роки; переплати заробітної плати заступнику директора з навчально-практичної роботи ОСОБА_8 у жовтні 2013 року (подвійна виплата премії з нагоди ювілейної дати, наказ №166 від 17.10.2013 року); переплати ОСОБА_9 за період з 01.09.2013 по 01.12.2013 року; переплати заробітної плати (підстава - абзац 2 підпункту "в" п. 4 постанови КМ України Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" із змінами від 30.08.2002 року № 1298; абзац 2 підпункту 5 пункту 4 наказу Міністерства освіти і науки України "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівникам навчальних закладів, установ освіти та наукових установ" із змінами від 26.09.2005 року № 557) керівним працівникам коледжу при відсутності наказів Департаменту охорони здоров`я Івано-Франківської обласної державної адміністрації; розрахунок суми зайво перерахованого єдиного соціального внеску в Пенсійний фонд України внаслідок заниження фонду оплати праці інвалідів-працівників коледжу.
Судом також встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області 13.08.2014 року, 14.08.2014 року, 15.08.2014 року та 12.09.2014 року направлено листи начальнику управління МВС України в Івано-Франківській області, заступнику начальника УСБУ в Івано-Франківській області - начальнику відділу БКОЗ, директору департаменту охорони здоров`я Івано-Франківської області та Коломийському міжрайонному прокурору про перешкоджання проведення ревізії та ненадання інформації (а.с.54-61).
Управлінням державної служби боротьби з економічною злочинністю міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області листом від 29.08.2014 року № 3254 надано відповідь начальнику Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області. В даному листі зокрема зазначено, що з керівником даного закладу Васкулом В.П. проведено бесіду та частково узгоджено питання про сприяння у подальшому проведенні контрольно-ревізійних заходів (а.с. 61).
Окрім цього, як встановлено у судовому засіданні, директором Департаменту інспектування у сфері освіти і науки надано доручення Держфінінспекціям в в регіонах (в межах чинного законодавства) не проводити в червні та вересні поточного року контрольні заходи в навчальних закладах з метою забезпечення їх стабільної роботи (а.с. 48). А отже, суд погоджується з твердженнями представників позивача про те, що в липні місяці цього року проведення контрольних заходів не заборонялось.
28.08.2014 року працівниками Держфінінспекції в Івано-Франківській області складено акт про відмову від підпису, який супровідним листом № 09-07-14-14/6457 від 29.08.2014 року направлено директору коледжу.
Внаслідок неможливості проведення ревізії фінансово-господарської діяльності та належного дослідження порушених питань стосовно можливих порушень у діяльності відповідача на підставі наданих документів, позивач 19.09.2014 року звернувся з даним адміністративним позовом.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".
Стаття 1 вказаного Закону встановлює, що здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року № 2940-ХІІ (надалі - Закон) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль та контроль за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності
Відповідно до п.п. 1, 10 ч. 1 ст. 10 Закону органу державного фінансового контролю надається право:
- перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо;
- звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Пунктом 13 ч. 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 передбачено, що Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється.
Згідно з ч. ч. 1, 10 ст. 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.
Пунктом 26 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2008 року № 918 (надалі - Порядок), встановлено, що з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - підконтрольною установою, з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку органами служби можуть проводитися зустрічні звірки у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з об'єктом контролю - підконтрольною установою.
Відповідно до п. 22 цього ж Порядку, планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення значної кількості зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії в межах встановленої Законом тривалості, а також за обґрунтованим зверненням об'єкта контролю і погодженням з керівником підрозділу служби. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів. Згідно з п. п. 5 п. 22 Порядку строк, на який зупинено ревізію, не включається до тривалості її проведення.
Відповідно до ч. 12 ст. 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.
Пунктом 9 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою строк проведення ревізії в межах визначеної Законом тривалості продовжується за рішенням керівника органу служби, а понад визначену Законом тривалість - за рішенням суду на строк, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 - для позапланової виїзної ревізії.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Пунктом 5 частини 2 вказаної статті передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Враховуючи вищезазначені норми та наявні в матеріалах справи докази, оцінені судом відповідно до вимог ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, в підтвердження обставин, а саме: необхідності проведення значного обсягу заходів позивачем, у зв`язку з великим обсягом питань, що ще потребують перевірки у ході ревізії - з метою їх опрацювання та використання при перевірці питань, визначених програмою ревізії для забезпечення максимально повного та об'єктивного врахування всіх обставин, які мають значення для якісного проведення планової ревізії відповідача, вчасне та якісне дослідження яких було неможливим, у зв`язку із перешкоджанням при проведенні ревізійних дій керівництвом та працівниками об`єкту контролю, а також з виконання Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області передбаченого Законом завдання по здійсненню державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, тому суд приходить до висновку про наявність правових підстав для надання дозволу позивачу на продовження термінів проведення планової ревізії фінансово-господарської діяльності Коломийського медичного коледжу імені Івана Франка на 15 робочих днів.
Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем в обґрунтування своїх заперечень на адміністративний позов не подано суду належних та допустимих доказів, достатніх для спростування підстав його подання.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про зобов`язання проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів і розрахунків та надання дозволу на продовження терміну проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Коломийського медичного коледжу імені Івана Франка строком на 15 робочих днів, а тому поданий нею адміністративний позов слід задоволити повністю.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов`язати Комийський медичний коледж імені Івана Франка, 78200, вул. І.Франка, 14, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 02011338 провести інвентаризацію основнихх фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів і розрахунків.
Надати дозвіл Державній фінансовій інспекції в Івано-Франківській області на продовження терміну проведення планової ревізії фінансово-господарської діяльності Коломийського медичного коледжу імені Івана Франка за період з 01.06.2012 року по 01.07.2014 року на 15 робочих днів.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Микитюк Р.В.
Постанова складена в повному обсязі 07.10.2014 року.