Постанова № 40780954, 02.10.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2014
Номер справи
803/823/14
Номер документу
40780954
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2014 року Справа № 803/823/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Бєляєва М.П.,

представника відповідача Настюка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Агрофірми «Світанок-Сервіс» у формі закритого акціонерного товариства до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області «Держенергонагляду у Західному регіоні» про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Агрофірма «Світанок-Сервіс» у формі закритого акціонерного товариства (далі - ЗАТ Агрофірма «Світанок-Сервіс», позивач) звернулася в суд з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області «Держенергонагляду у Західному регіоні» (далі - Інспекція, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови №03/10-05-7-ПШ від 25 листопада 2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем неправомірно винесено постанову №03/10-05-7-ПШ від 25 листопада 2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, оскільки всупереч вимогам статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» позивача не було повідомлено про проведення планового заходу в установлений законом 10-денний термін, що стало підставою для недопущення посадових осіб Інспекції до проведення перевірки.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на те, що позивачем було протиправно не допущено посадових осіб Інспекції для проведення планового заходу, оскільки повідомлення про проведення планового заходу №03/10-01-1 від 14.10.2013 року було позивачу направлено факсограмою, що підтверджується відповідною відміткою на повідомленні, тому оскаржувана постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику винесена відповідно до вимог чинного законодавства, просив у задоволенні позовних вимог відмовити

Заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 14.10.2013 року Інспекцією видано наказ від 03/10-01-21 (а.с.106) про проведення в строк з 04.11.2013 року до 08.11.2013 року обстеження енергетичних об'єктів ЗАТ Агрофірми «Світанок-Сервіс». На підставі зазначеного наказу Інспекцією 14.10.2013 року виписано направлення на проведення заходу №03/10-01-21, відповідно до якого старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Мисковця В.В. направлено для проведення планового заходу ЗАТ Агрофірми «Світанок-Сервіс» з метою обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії інших споживачів ІІІ категорії з надійності електропостачання, які не віднесені до високого та середнього ступенів ризику (а.с.104).

За результатами здійснення відповідного заходу Інспекцією складено акт від 04.11.2013 року №03/10-05-53-А, яким встановлено недопущення державного інспектора до проведення планового заходу - обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживача згідно направлення на проведення заходу від 14.10.2013 року № 03/10-01-21 (а.с.100-103).

На підставі акта від 04.11.2013 року №03/10-05-53-А відповідачем винесено припис від 04.11.2013 року №03/10-05-24-ПР, відповідно до якого позивачеві приписано у термін до 25.11.2013 року допустити державного інспектора до проведення планового заходу - обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживача (а.с.98-99).

25.11.2013 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Мисковцем В.В. здійснено позаплановий захід ЗАТ Агрофірми «Світанок-Сервіс» з метою перевірки виконання вимог припису від 04.11.2013 року №03/10-05-24-ПР, за результатами якого складений акт перевірки від 25.11.2013 року №03/10-05-7-АП, яким встановлено ухилення від виконання вимог припису від 04.11.2013 року №03/10-05-24-ПР (а.с.96).

За наслідками проведеної перевірки 25.11.2013 року відповідачем прийнято постанову №03/10-05-7-ПШ про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, відповідно до якої за ухилення від виконання вимог припису Інспекції від 04.11.2013 року №03/10-05-24-ПР, що є порушенням статті 27 Закону України «Про електроенергетику», на ЗАТ Агрофірма «Світанок-Сервіс» накладено штраф у розмірі 17000 грн. (а.с.95).

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929, визначений відповідний орган, який здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Згідно з частиною третьою статті 9 Закону України «Про електроенергетику» способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Загальні правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) встановлені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Частиною 4 статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії визначає Інструкція з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів (далі - Інструкція), затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 року №817.

Так, пунктом 4.1 Інструкції передбачено, що для здійснення планового або позапланового заходу відповідний структурний підрозділ Держенергонагляду видає наказ. Наказ щодо здійснення планового або позапланового заходу в суб'єктів відносин у сфері теплопостачання чи споживачів електричної енергії видає керівник відповідної інспекції Держенергонагляду в регіоні, Автономній Республіці Крим, області, містах Києві або Севастополі, відділенні або особа, яка заміщає керівника і призначена відповідним наказом.

Відповідно до пункту 4.2 Інструкції планові заходи зі здійснення державного енергетичного нагляду, як правило, проводяться шляхом обстеження. На підставі наказу на проведення обстеження суб'єкта господарювання готується направлення на проведення заходу, яке видається інспектору керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду або особою, яка заміщає керівника і призначена відповідним наказом, та засвідчується печаткою. Про проведення обстеження (огляду, перевірки інспектування) суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії інформують письмовим повідомленням про проведення заходу не пізніше ніж за десять днів до дня здійснення заходу із зазначенням дати початку та завершення заходу державного енергетичного нагляду та його виду. Повідомлення готується інспектором, реєструється в пронумерованому, прошнурованому і опечатаному Журналі обліку виданих Направлень та Повідомлень на проведення заходів державного енергетичного нагляду та надсилається рекомендованим листом (з повідомленням про вручення) чи телефонограмою або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

З системного аналізу вище зазначених правових норм вбачається, що для здійснення планового заходу керівник відповідної інспекції Держенергонагляду в регіоні видає наказ, на підставі якого готується направлення на проведення заходу, яке видається інспектору керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду та засвідчується печаткою. Крім того, про проведення обстеження суб'єктів електроенергетики інформують письмовим повідомленням про проведення заходу не пізніше ніж за десять днів до дня здійснення заходу.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, згідно наказу Інспекції від 14.10.2013 року №03/10-01-21 був призначений плановий захід (обстеження) ЗАТ Агрофірми «Світанок-Сервіс» відповідно до орієнтовного переліку основних робіт старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Мисковця В.В. на IV квартал 2013 року (а.с.117-118).

Таким чином, про проведення планового заходу відповідач повинен був письмово повідомити ЗАТ Агрофірму «Світанок-Сервіс» у спосіб, передбачений частиною 4 статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», зокрема, шляхом надіслання відповідного повідомлення рекомендованим листом чи телефонограмою, або ж шляхом вручення такого повідомлення особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем було складено письмове повідомлення про проведення заходу від 14.10.2013 року за №03/10-01-1, адресоване керівнику ЗАТ Агрофірми «Світанок-Сервіс», на якому міститься запис про надіслання його факсограмою на номер 725265, на автомат, із зазначенням дати отримання повідомлення 14.10.2013 року (а.с.105).

Як пояснив в судовому засіданні представник відповідача, за практикою Інспекції повідомлення про проведення планових заходів надсилаються суб'єктам господарювання саме через факсимільний зв'язок.

Однак, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено надіслання письмового повідомлення про проведення планового заходу телефонограмою, а не факсограмою, що є різними за своєю правовою природою поняттями.

Так, згідно правил українського ділового мовлення телефонограма - це термінове повідомлення, передане адресату по телефону з особливим способом передачі тексту: передається усно через канали телефонного зв'язку і записується (друкується) особою, яка її отримує. Про факт передачі телефонограми службовою особою складається письмовий документ, у якому відображаються, зокрема, номер і дата телефонограми; назва організації і службової особи - відправлювача телефонограми (від кого); назва організації і службової особи - одержувача телефонограми (кому); стислий текст телефонограми; підпис службової особи - керівника організації або його заступника; у графах «передано» і «прийнято» зазначаються посада, прізвище та ініціали того, хто передає, того хто приймає і номери їх телефонів тощо.

Таким чином, підтвердженням належного повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу є службовий документ під назвою «телефонограма».

Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що номер телефону 72-52-65, на який було відправлено факсограму, згідно інформації з інтернетсайту ДП «Інформаційно-ресурсний центр» є контактним номером телефону ЗАТ Агрофірми «Світанок-Сервіс». Крім того, листом Волинської філії ПАТ «Укртелеком» від 26.09.2014 року №28/3-107 підтверджено, що номер телефону 72-52-65 абонує Беляєв М.П., який є керівником ЗАТ Агрофірми «Світанок-Сервіс». На думку представника відповідача, зазначені обставини свідчать про належне повідомлення позивача про проведення планового заходу.

Однак, суд не приймає до уваги такі твердження представника відповідача, оскільки ані у відомостях з інтернетсайту ДП «Інформаційно-ресурсний центр», ані з листа Волинської філії ПАТ «Укртелеком» не вбачається, що на номер телефону 72-52-65 встановлено факсимільний зв'язок. Більше того, будь-яких доказів надіслання факсу на зазначений номер, зокрема, звіту про відправку, відповідачем суду не надано.

Разом з тим, суд зазначає, що спосіб вручення повідомлення про проведення планового заходу шляхом надіслання факсограми не передбачений ні Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ні Інструкцією, а тому не є належним повідомленням суб'єкта господарювання про проведення планового заходу.

Окрім викладеного, суд наголошує, що порушення відповідачем вимог закону під час проведення перевірки в частині не здійснення належного повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу є підставою для недопущення посадових осіб інспекції з енергетичного нагляду до проведення перевірки.

Таким чином, оскільки у відповідача були відсутні правові підстави для проведення планової перевірки ЗАТ Агрофірми «Світанок-Сервіс», тому оформлені за її результатами припис від 04.11.2013 року №03/10-05-24-ПР та акт від 25.11.2013 року №03/10-05-7-А, яким встановлено факт невиконання припису, не можуть бути підставою для накладення на позивача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 17000,00 грн. згідно оскаржувааної постанови.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене та враховуючи те, що суб'єкт владних повноважень при проведенні перевірки ЗАТ Агрофірми «Світанок-Сервіс» діяв всупереч вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд дійшов висновку, що постанова Інспекції №03/10-05-7-ПШ від 25.11.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику є протиправною та підлягає скасуванню, а позов до повного задоволення.

Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено: якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи наведене, з Державного бюджету України підлягає до стягнення на користь позивача 1827,00 грн. судового збору, сплаченого при поданні адміністративного позову згідно платіжного доручення від 29.04.2014 року №15.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області «Держенергонагляду у Західному регіоні» про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 03/10-05-7-ПШ від 25 листопада 2013 року.

Присудити з Державного бюджету України на користь Агрофірми «Світанок-Сервіс» у формі закритого акціонерного товариства (45610, Волинська обл., Луцький р-н, с.Хорохорин, код ЄДРПОУ 30391930) судові витрати в розмірі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 07 жовтня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій