Постанова № 40778306, 24.04.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2014
Номер справи
804/5165/14
Номер документу
40778306
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2014 р. Справа № 804/5165/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Павловського Д. П. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районні м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

10 квітня 2014р. до суду надійшов даний адміністративний позов, у якому позивач просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 02.04.2014 року № 0003121703 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем оренда плата з фізичних осіб в розмірі - 25 085,32 грн., з яких 20 755,32 грн., - сума основного платежу, 4 330,00 - сума штрафних (фінансових) санкцій.

Позовні вимоги обґрунтовано адміністративним позовом від 10.04.2014 р.

Представники позивача не заперечував проти розгляду справи у письмовому провадженні.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевказане, суд ухвалив розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, судом були встановлені наступні обставини.

18.03.2014 року фізична особа - підприємець ОСОБА_2 (далі за текстом позивач) отримала акт № 457/173/171670245 від 21.02.2014 року «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 з питань повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року», який складено Державною податковою інспекцію у Бабушкінському районні м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі за текстом відповідач), за результатами проведеною документальної позапланової невиїзної перевірки з питань повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року.

Відповідач в акті перевірки зазначив, що документальною позапланової невиїзною перевіркою встановлено порушення п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 та п. 276.3 ст. 276 ПКУ, внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Бабушкінського району, на 2011 рік - + 6878,58 грн., 2012 рік - + 6938,37 грн., 2013 рік - + 6938,37.

02.04.2014 року ДПІ було вручено позивачу податкове повідомлення - рішення від 02.04.2014 року № 0003121703 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб в розмірі 25 085, 32 грн., з яких - 20 755,32 сума основного платежу, 4 330,00 сума штрафних (фінансових) санкцій.

Також, судом були досліджені письмові докази, а саме: копія податкового повідомлення - рішення № 0003121703 від 02.04.2014 року, копія акту перевірки № 457/173/НОМЕР_2 від 21.02.2014 року, копія заперечень від 20.02.2014 року на акт перевірки № 457/НОМЕР_2 від 21.02.2014 року, копія листа ДПІ від 28.03.2014 року № 7878/10/17-322, копія податкових декларацій плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, 2012 рік та 2013 рік, копія свідоцтва про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_2 серія В 02 № 155409, копія довідки про присвоєння ІПН, копія договору оренди землі укладених 15.08.2008 року між ФОП ОСОБА_2 та Дніпропетровською міською радою договір оренди землі.

Таким чином, необхідно зазначити наступне.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. №161-ХІУ орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.

Згідно зі ст. 2 Закону України иПро плату за землю" від 03.07.1992р. №2535-ХІІ (чинній на момент укладення договорів) використання Іемлі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти та нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

За змістом п. 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, (п.288.2 ст. 288 Податкового кодексу України).

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду, (п.288.3 ст. 288 Податкового кодексу України).

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п.288.4 ст. 288 Податкового кодексу України).

Так, на обліку в ДПІ перебуває позивач (податковий номер НОМЕР_2), який згідно п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України є платником орендної плати за землю.

Згідно договору оренди землі від 15.08.08 року, посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за № 5419 (державна реєстрація 10.12.08 за № 040810400515), гр. ОСОБА_2 приймає в строкове платне користування земельну ділянку по вул. Московській, 9, загальною площею 0,0004 га.

Згідно договору оренди землі від 15.08.08 року, посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за № 5420 (державна реєстрація 10.12.08 за № 040810400514) (далі Договор), гр. ОСОБА_2 приймає в строкове платне користування земельну ділянку по вул. Московській, 9, загальною площею 0,0010 га.

Згідно договору оренди землі від 15.08.08 року, посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за № 5418 (державна реєстрація 10.12.08 за № 040810400516) (далі Договор), гр. ОСОБА_2 приймає в строкове платне користування земельну ділянку по вул. Московській, 9, загальною площею 0,0100 га.

Згідно договору оренди землі від 15.08.08 року, посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за № 5421 (державна реєстрація 10.12.08 за № 040810400517), позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку по вул. Московській, 9, загальною площею 0,00025га.

Умовами Договору визначено наступне: п. 1.2 - цільове використання земельної ділянки - інша комерційна діяльність; п. 4.1 - річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України «Про оренду землі»; п. 4.2 - обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії; п. 5.2 - цільове призначення земельної ділянки - землі історико-культурного призначення.

Земельним кодексом України встановлені категорії земель за основним цільовим призначенням, серед яких - землі історико-культурного призначення (п. «д». ст.19 Земельного кодексу України).

Згідно ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно розрахунків орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, станом на 14.08.08 року, який є невід'ємною частиною Договорів (далі Розрахунки), ставка земельного податку встановлена Законом України «Про плату за землю» у розмірі 1 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

При цьому згідно Розрахунків категорія землі - землі історико-культурного призначення, визначена на підставі рішення міської ради від 21.05.08 № 249/32.

В примітки до Розрахунку встановлено, що у разі зміни в діючому законодавстві дійсний розрахунок втрачає чинність.

Зміни в чинному законодавстві відбулись з 01.01.2011 року з набуттям чинності ПКУ.

Згідно ст.288 „Орендна плата" розділу ХІІІ „Плата за землю" ПКУ передбачає, що: „288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: 288.5.1. не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом."

Крім цього, пунктом 276.3 статті 276 ПКУ встановлено, що податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів) на територіях та об'єктах історико-культурного призначення місцевого значення, використання яких не пов'язано з функціональним призначенням цих територій та об'єктів, справляється із застосуванням коефіцієнту 1,5.

Статтею 67 Конституції України також визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 289.1 ст.289 ПКУ для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

У п.274.1 ст.274 ПКУ визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.06.2008 року №1304 з урахуванням передбачених чинним законодавством коефіцієнтів індексації у 2011-2013 роках нормативна грошова оцінка земельної ділянки 0,0004 га по вул. Московська, 9 складає 15881,82 грн.

Згідно довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.06.2008 року №1316 з урахуванням передбачених чинним законодавством коефіцієнтів індексації у 2011-2013 роках нормативна грошова оцінка земельної ділянки 0,0010 га по вул. Московська, 9 складає 39704,60 грн.

Згідно довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.06.2008 року №1303 з урахуванням передбачених чинним законодавством коефіцієнтів індексації у 2011-2013 роках нормативна грошова оцінка земельної ділянки 0,0100 га по вул. Московська, 9 складає 397046,00 грн.

Згідно довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.06.2008 року №1305 з урахуванням передбачених чинним законодавством коефіцієнтів індексації у 2011-2013 роках нормативна грошова оцінка земельної ділянки 0,00025 га по вул. Московська, 9 складає 9926,14 грн.

Згідно п.274.1 ст.274 ПКУ розмір орендної плати за земельні ділянки по вул. Московська, 9 складає 20815,11 грн.

ФОП ОСОБА_2 згідно наданої до ДПІ податкової декларації задекларована орендна плата за землю на 2011 рік лише згідно п.288.5 ст.288 ПКУ, без урахування коефіцієнту, визначеного п. 276.3 ст. 276 ПКУ, в розмірі 13936,53 грн.

Сума орендної плати за землю на 2011 рік, яка повинна бути нарахована підприємцем з урахуванням вимог п.288.5 ст.288 та п.276.3 ст.276 ПКУ, складає 20815,11 грн.

Орендна плата на 2011 рік занижена на 6878,58 грн. (20815,11 грн. - 13936,53 грн.).

ФОП ОСОБА_2 згідно наданої до ДПІ податкової декларації задекларована орендна плата за землю на 2012 рік також лише згідно вимог п.288.5 ст.288 ПКУ без урахування коефіцієнтів, визначених п. 276.3 ст. 276 ПКУ, в розмірі 13876,74 грн.

Сума орендної плати за землю на 2012 рік, яка повинна бути нарахована підприємцем згідно з вимогами п.288.5 ст.288 та п.276.3 ст.276 ПКУ, складає 20815,11 грн.

Орендна плата на 2012 рік занижена на 6938,37 грн. (20815,11 грн. - 13876,74 грн).

Також ФОП ОСОБА_2 згідно наданої до ДПІ податкової декларації задекларована орендна плата за землю на 2013 рік також лише згідно вимог п.288.5 ст.288 ПКУ без урахування коефіцієнтів, визначених п. 276.3 ст. 276 ПКУ, в розмірі 13876,74 грн.

Сума орендної плати за землю на 2013 рік, яка повинна бути нарахована підприємцем згідно з вимогами п.288.5 ст.288 та п.276.3 ст.276 ПКУ, складає 20815,11 грн.

Орендна плата на 2013 рік занижена на 6938,37 грн. (20815,11 грн. - 13876,74 грн).

Документальною позаплановою невиїзною перевіркою яку проводив відповідач встановлено: порушення п.п 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 та п. 276.3 ст. 276 ПКУ, внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Бабушкінського району, на 2011 рік - +6878,58 грн., 2012 рік -+6938,37 грн., 2013 рік - +6938,37 грн.

Відповідно до вимог п.286.5 ст. 286 ПК України відповідальним за нарахування зобов'язань з орендної плати за землю громадянам є податковий орган (контролюючий орган), нарахування даного зобов'язання здійснено відповідно до вимог п. 288.1 ст. 288 ПК України на підставі укладеного договору оренди.

Виходячи з вищевикладеного, суд доходить висновку, що відповідач діяв забезпечуючи виконання покладених на них функцій та повною мірою використовуючи надані законодавством права, правомірно прийняв спірне податкове повідомлення - рішення в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.П. Павловський