Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
704/1624/13-ц
18.11.2013 року
Тальнівський районний суд Черкаської області в складі:
головуючої - судді Воронкової І.Г.
при секретарі судового засідання Джуській Л.О.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Гуріна Д.А.
представника третьої особи Приходько А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тальне цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Корсунь", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Управління соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації Черкаської області, про зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати та стягнення недоотриманих коштів,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати та стягнення недоотриманих коштів. На підставу своїх вимог посилається на те, що в період часу з березня 2008 року по листопад 2012 року позивачка працювала в ПСП ім. Чкалова, правонаступником якого є відповідач СТОВ "Агрофірма Корсунь", Підприємство, в якому працювала позивачка - Тальнівська філія СТОВ "Агрофірма Корсунь", розташоване в м. Тальне Черкаської області, яке відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. Позивачка являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4. Відповідно до ст.ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу нараховувались та виплачувались зазначені компенсації в меншому розмірі, ніж передбачене Законом. Таким чином, позивачка вважає що їй в передбаченому законом розмірі не виплачені доплати в сумі 14041,40 грн. та 43529 грн. за період з березня 2008 року по листопад 2012 рік, в загальній сумі 57570 грн. 40 коп. В зв'язку з чим позивачка змушена звернутись до суду з даним позовом та просить суд стягнути на її користь з відповідача зазначену суму.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що виплата компенсації та допомоги, передбачена Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнорбильської катастрофи", і дані виплати проводить Управління соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації, тому відповідачем по справі має бути дане Управління і справа має розглядатись в порядку адміністративного судочинства. Крім того, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсації, виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлена доплата громадянам, які працюють в зоні посиленого радіоекологічного контролю в сумі 520 тис. крб., тому за весь період роботи ОСОБА_4 проводились нарахування та виплати компенсації в сумі 5 грн. 20 коп. Крім того, відповідач вважає, що позивач не має права на компенсації, встановлені ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки зареєстрована та проживає в м. Тальне Черкаської області, і дане місто не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю внаслідок аварії на ЧАЕС і не входить до відповідного переліку населених пунктів, передбачених у Постанові КМУ № 106 від 23.07.1991 року. Просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Представник третої особи - Управління соціального захисту населення в Тальнівській РДА в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог, пояснила, що відповідач повинен проводити нарахування і виплату компенсації позивачу, яка передбачена ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і в розмірі, який встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836. Що ж стосується виплат компенсації, передбаченої ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то позивач на неї не має права, так як зареєстрована та проживає в м. Тальне Черкаської області, і дане місто не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю внаслідок аварії на ЧАЕС і не входить до відповідного переліку населених пунктів, передбачених у Постанові КМУ № 106 від 23.07.1991 року.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи та вивчивши докази, надані по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що також визнали сторони в судовому засіданні, що відповідно до трудової книжки від 10.07.1978 року серії НОМЕР_1 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, дійсно в період з 19.03.2008 року по 30.11.2012 року працювала в ПСП ім. Чкалова, яке в подальшому було реорганізовано та його правонаступником є СТОВ "Агрофірма Корсунь" (а.с. 6).
Відповідно до довідки про доходи від 27.05.2013 року за № 160, загальна сума доходу ОСОБА_4 за період з 01.01.2012 року по 30.11.2012 року становить 24854,43 грн. (а.с.10).
Відповідно до довідки про доходи від 27.05.2013 року за № 161, загальна сума доходу ОСОБА_4 за період з 01.08.2010 року по 31.12.2010 року становить 10001,70 грн. (а.с.11).
Відповідно до довідки про доходи від 27.05.2013 року за № 162, загальна сума доходу ОСОБА_4 за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року становить 24309,07 грн. ( а.с. 12).
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії і має право на пільги і компенсації встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 5).
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які проживають на території радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах: - у зоні посиленого радіологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати.
Перелік населених пунктів, які відносяться до зон радіоактивного забруднення, і громадянам, які проживають на них і яким виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства на підставі ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затверджені Постановою КМУ № 106 від 23.07.1991 року "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи".
Пунктом 7 зазначеної Постанови КМУ затверджено перелік населених пунктів, жителям яких з 01.04.1991 року виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистих підсобних господарств (додаток № 2).
Враховуючи те, що згідно додатку № 2 Постанови КМУ від 23.07.1991 року № 106 м. Тальне Черкаської області відсутнє в переліку населених пунктів, жителям яких з 01.04.1991 року виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистих підсобних господарств, тому суд дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог позивачки, і в цій частині в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, а саме у зоні посиленого радіологічного контролю, проводиться доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що передбачене Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підвищення оплати праці є додатковою заробітною платою, винагородою за особливі умови праці і входить до структури заробітної плати, яку власник або уповноважений ним орган зобов'язаний виплачувати працівникові за виконану роботу.
Абзацем 2 п. 7 вищезазначеної Постанови КМУ від 23.07.1991 року № 106 затверджено перелік населених пунктів, в яких з 01.04.1991 року оплата праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за підвищеними тарифними ставками (відрядними розцінками) і посадовими окладами (додаток № 3), і згідно додатку № 3 до даної Постанови КМУ від 23.07.1991 року № 106 м. Тальне Черкаської області є в такому переліку.
При розгляді справи було встановлено, що відповідач всупереч вимогам зазначеної норми Закону нараховував та виплачував позивачці доплату до зарплати в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів від 26 липня 1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 5,20 грн.
Порядок використання коштів Державного бюджету для виконання програм, пов'язаних з соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлено Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936, п. 5 якого передбачено, що соціальні виплати (види допомоги), зокрема доплата особам за роботу на території зон радіоактивного забруднення відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводяться за місцем основної роботи громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці.
Пунктом 6 цього ж порядку встановлено, що підприємства реєструються уповноваженим органом, для чого подають не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року відомості про підприємство з зазначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомогою певних видів, за формою, затвердженою Мінпраці, і списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера до 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінпраці формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідченя, ідентифікаційний код, відомості про нараховані виплати, суму компенсації та вид допомоги. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного Казначейства платіжні доументи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Отже за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру доплат позивачці застосуванню підлягає ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова КМУ від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів Украіни" від 28.12.2007 року були внесені зміни до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно з якими громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зазначені зміни визнані неконституційними і втратили чинність.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року № 3491-VI, який набрав чинності 19 червня 2011 року, Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011 року № 4882 встановлено, що у 2012 році норми і положення ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Із аналізу наведених законів випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України, якому було надано право встановлювати розміри соціальних виплат в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Але таке право Кабінетом Міністрів України у відповідних роках не було використано.
Згідно ст.ст. 1, 10 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ. Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки в частині стягнення доплати, передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягають частковому задоволенню, а саме з відповідача необхідно стягнути на користь позивачки зазначену доплату в розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісячно за період з 22.05.2008 року і по 30.11.2012 року включно з урахуванням проведених виплат (мінімальна заробітна плата за даний період в сумі 42615 грн. - проведені виплати в сумі 286 грн., підлягає стягненню 42329 грн.).
Керуючись ст.ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, ст.ст. 10, 11, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_4 до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Корсунь", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Управління соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації Черкаської області, про зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати та стягнення недоотриманих коштів - задовольнити частково.
Визнати незаконними дії сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Корсунь" про відмову ОСОБА_4 в перерахунку та виплаті заробітної плати з урахуванням положень ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Корсунь", м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області, вул. Симоненка, 42, код ЄДРПОУ 32012939, на користь ОСОБА_4 недораховані та не виплачені компенсації відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісячно за період з 22.05.2008 року і по 30.11.2012 року включно з урахуванням проведених виплат в сумі 42329 (сорок дві тисячі триста двадцять дев'ять) гривень.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Корсунь", м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області, вул. Симоненка, 42, код ЄДРПОУ 32012939, на користь держави судовий збір в сумі 423 (чотириста двадцять три) гривні 29 коп.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Черкаської області через Тальнівський районний суд протягом 10 днів з дня оголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлено 22.11.2013 року.
Суддя: І.Г. Воронкова