Справа № 296/6323/14-а
2-а/296/437/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2014 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Сингаївський О.П., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій неправомірними та проведення перерахунку пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду із вказаним позовом і просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови включити суму індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 26 241,74 грн. в заробітну плату для призначення їй пенсії, провести перерахунок пенсії за весь період призначення з 2005 -2010 роки у розмірі 85 % від суми на всі виплати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та стягнути з відповідача на її користь понесені судові витрати.
В обґрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначила, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, відповідно до ЗУ «Про державну службу», їй була призначена пенсія за віком. 30 травня 2014 року вона звернулася до відповідача із довідкою про складові заробітної плати, що дається для призначення пенсії та заявою щодо проведення перерахунку її пенсії з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян. Проте, Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області відмовилося врахувати зазначені виплати для перерахунку її пенсії.
Від відповідача заперечень проти позову до суду не надійшло.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, судом вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Встановлено, що позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області перераховано пенсію, відповідно до ЗУ «Про державну службу».
30 травня 2014 року для перерахунку пенсії державного службовця позивачу була видана довідка про складові заробітної плати за 70 місяців її роботи (з 01.08.2005 року по 31.07.2010 року), що подається для призначення пенсії, відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 163 від 30.05.2014 р., в якій зазначені складові надбавки, премії та інші виплати позивача.
Проте, відповідачем при проведенні перерахунку пенсії не були включені суми інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян, які вона отримувала за час роботи.
На її звернення від 30.05.2014 р. про проведення перерахунку пенсії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області листом від 06.06.2014 року № 220/М-02 відмовило в такому перерахунку.
Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсія позивачу, як державному службовцю була призначена в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі без урахування сум премії, премії до державних професійних та ювілейних дат, індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення.
Частиною першою ст. 1 ЗУ «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст. 33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі ст. 41 ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема премії, премії до державних професійних та ювілейних дат, матеріальна допомога та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Щодо визначення початку періоду з якого позивачу слід здійснювати перерахунок пенсії, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернулася до відповідача із відповідною заявою про здійснення перерахунку її пенсії - 30.05.2014 р., про що свідчить штамп вхідної кореспонденції відділу по роботі із зверненнями громадян Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області.
З урахуванням норм вказаного вище Закону, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 01.06.2014 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
Суд відмовляє в частині визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області неправомірними щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії позивача у певній грошовій сумі, зазначеної позивачем, оскільки, прерогативою нарахування пенсії, передбаченої Законом України «Про державну службу», належить, відповідно до чинного законодавства, Управлінню Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області.
Керуючись ст. ст. 2, 8-11, 17, 18, 71, 94, 104, 183-2 КАС України, ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 40, 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ЗУ «Про судовий збір», постановами Верховного суду України від 04.03.2014 року (справи № 21-14а14, 21-3а14), суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 включити суму індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення її пенсії - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області провести з 01.06.2014 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням усіх виплат за 2005 - 2010 роки, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Присудити ОСОБА_1 з Державного бюджету України здійсненні нею судові витрати у розмірі 262 (двісті шістдесят два) грн. 42 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя О. П. Сингаївський