Постанова № 40771865, 12.08.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2014
Номер справи
819/982/14-а
Номер документу
40771865
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/982/14-a

"12" серпня 2014 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючої судді Подлісній І.М.

при секретарі судового засідання Субтельній Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бережанської районної ради про скасування рішення Бережанської районної ради від 25 лютого 2014 року №278, від 25 лютого 2014 року №279, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Бережанської районної ради Тернопільської області про скасування рішень Бережанської районної ради від 25 лютого 2014 року №278 "Звіт голови районної ради за рік" та від 25 лютого 2014 року №279 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови районної ради", поновлення на роботі ОСОБА_1 на посаді голови Беражанської районної ради та стягнення заробітної плати за час затримки видачі трудової книжки.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, Рішення Бережанської районної ради від 25 лютого 2014 року "Звіт голови районної ради про свою діяльність за рік" №278, від 25 лютого 2014 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови районної ради" за №279 скасувати, поновити ОСОБА_1 на посаді голови Бережанської районної ради, стягнути з Бережанської районної ради середній заробіток за час затримки видачі трудової книжки в період з 25 лютого 2014 по 25 березня 2014 року.

Представник відповідача Бережанської районної ради Тернопільської області позовні вимоги не визнала, проти їх задоволення заперечила та пояснила, що прийняті рішення законні, а відтак відсутні підстави для їх скасування та задоволення позову.

Суд, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 рішенням Першої сесії шостого скликання Бережанської районної ради № 3 від 12 листопада 2010 р. обраний головою Бережанської районної ради.

Рішенням Другої сесії шостого скликання Бережанської районної ради № 34 від 29 грудня 2010 р. затверджено Регламент Бережанської районної ради .

24.02.2014 р. Бережанській районній раді надійшла пропозиція від 18 депутатів районної ради щодо скликання на 25.02.2014 р. сесії районної ради на розгляд якої запропоновано винести ряд питань:

1. Про суспільно - політичну ситуацію та заходи щодо збереження конституційного правопорядку і діяльності органів влади у Бережанському районі.

2. Про передачу матеріальних цінностей.

3. Звіт голови районної ради про свою діяльність за рік.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Ч. 4 цієї статті передбачено, що наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.

Згідно ч. 5 вказаної статті сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

У відповідності до ч. 7 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Оскільки пропозиція про скликання сесії надійшла від 18 депутатів, що становить більш ніж 1/3 частину від загального складу (52 депутати) сесія була скликана.

Таким чином позивачем, як головою Бережанської районної ради у відповідності до вимог ч. 7 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" видано розпорядження № 17 від 24.02.2014 р. "Про скликання 24 сесії районної ради" 25 лютого 2014 р. о 10 - 00 год..

Відповідно до протоколу 24 сесії шостого скликання Бережанської районної ради від 25.02.14 р. з 52 депутатів районної ради на сесії були присутні 46 депутатів.

За пропозиції депутата Старко І.П. до запропонованого порядку денного сесії внесено зміни та внесено питання "Про недовіру голові Бережанської районної ради".

Після звіту голови Бережанської районної ради ОСОБА_1 прийнято рішення № 278 від 25.02.14 р. , яким згаданий звіт прийнято до уваги та визнано роботу голови за звітний період незадовільною.

Після прийняття цього рішення депутати внесли зміни у питання порядку денного сесії редагувавши його з " Про недовіру голові Бережанської районної ради" на "Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови районної ради".

Відповідно до Конституції в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, гарантії їх соціального захисту, здійснення механізму обрання, затвердження і призначення на посади в органи місцевого самоврядування визначаються Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про службу в органах місцевого самоврядування" та "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Відповідно до статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" голова районної, обласної, районної у місті (у разі її створення) ради обирається відповідною радою з числа її депутатів у межах строку повноважень ради таємним голосуванням. Голова ради виконує свої обов'язки до обрання голови ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення повноважень голови ради відповідно до цього Закону.

Здійснення механізму звільнення посадових осіб органів місцевого самоврядування зі служби в органах місцевого самоврядування та дотримання при цьому гарантій їх соціального захисту визначається Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", "Про статус депутатів місцевих Рад народних депутатів", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Кодексом законів про працю України, та іншими законами України.

Голова районної, обласної, районної у місті (у разі її створення) ради виконує свої обов'язки до обрання голови ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення повноважень. Голова ради може бути достроково звільнений з посади радою, якщо за його звільнення проголосувало не менш як дві третини депутатів від загального складу ради шляхом таємного голосування. Питання про звільнення голови ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менше третини депутатів від загального складу ради (стаття 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Як вбачається із змісту протоколу 24 сесії шостого скликання Бережанської районної ради від 25.02.2014 р. питання щодо звільнення позивача ОСОБА_1 із посади голови Бережанської районної ради ставилось на голосування двіччі, що є порушенням норм чинного законодавства.

Зокрема при проведенні процедури таємного голосування з вказаного питання рішення прийнято не було, оскільки не набрало необхідної кількості голосів.

Після цього вказане питання про звільнення позивача ОСОБА_1 із посади голови Бережанської районної ради повторно поставилось на голосування, що суперечить вимогам Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та регламенту Бережанської районної ради.

Відповідно до ч. 6 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

П. 50 Регламенту Бережанської районної ради визначено, що при голосуванні з одного питання кожен депутат районної ради має один голос і подає його за пропозицію, проти неї або утримується при голосуванні.

При цьому зі змісту Регламенту Бережанської районної ради вбачається, що перелік підстав для проведення повторного голосування є вичерпним, зокрема п. 58 регламенту передбачено, що при виявленні помилок у порядку і техніці проведення голосування за рішення районної ради проводиться повторне голосування.

У даному ж випадку підстав передбачених п. 58 регламенту для проведення повторного голосування не було, а тому його проведення під тиском є незаконним.

В судовому засіданні встановлено, що на сесії Бережанської районної ради, крім депутатів були присутні інші особи. Після першого голосування за звільнення позивача рішення не було прийнято за браком встановленої законом кількості голосів, оскільки "за" звільнення позивача проголосувало лише 34 депутати при необхідності не менш як дві третини депутатів від загального складу ради шляхом таємного голосування.

Після цього присутні на сесії люди оголосили про блокування трибуни районної ради до позитивного вирішення питання про звільнення позивача і після цього відбулось повторне голосування з даного питання.

Про факт незаконного тиску на рішення депутатів свідчать надані позивачем докази з засобів масової інформації Бережанського району.

Крім того судом встановлено, що на позивача чинився моральний тиск зі сторони сторонніх осіб з метою змусити його звільнитись з посади голови Бережанської районної ради, через що він та члени його сім'ї звертались із відповідними заявами до правоохоронних органів, які проводили перевірку вказаних заяв.

З огляду на вищевикладене суд приходить до переконання, що Рішення Бережанської районної ради від 25 лютого 2014 року "Звіт голови районної ради про свою діяльність за рік" №278, від 25 лютого 2014 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови районної ради" за №279 є незаконними та їх слід скасувати.

Крім того судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 після звільнення не виплатили належні при звільненні суми.

Відповідно до ст. 116 КЗпП України, яка регулює строки розрахунку при звільненні, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Стаття 117 КЗпП України передбачає, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Судом встановлено, що після звільнення 25.02.2014 р. ОСОБА_1 з ним вчасно не проведено розрахунок, а трудову книжку видано лише 25.03.2014 р. , а тому слід зобов'язати Бережанську району раду нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки видачі трудової книжки в період з 25 лютого 2014 по 25 березня 2014 року.

керуючись ст.ст. 94, 158-167, п. 3 ч. 1 ст. 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити. Рішення Бережанської районної ради від 25 лютого 2014 року "Звіт голови районної ради про свою діяльність за рік" №278, від 25 лютого 2014 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови районної ради" за №279 - скасувати.

Поновити ОСОБА_1 на посаді голови Бережанської районної ради.

Зобов'язати Бережанську району раду нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки видачі трудової книжки в період з 25 лютого 2014 по 25 березня 2014 року.

Постанова в частині поновлення на роботі, підлягає негайному виконанню.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.

Суддя Подлісна І.М.

копія вірна:

Суддя: Подлісна І.М.