ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2014 р. Справа № 804/14163/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юркова Е.О. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства «Павлоградське налагоджувальне управління» про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного надійшов позов Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області до Товариства Публічного акціонерного товариства «Павлоградське налагоджувальне управління» з вимогою - стягнути з Публічного акціонерного товариства «Павлоградське налагоджувальне управління» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 за період з 01.08.2014 року по 26.08.2014 року у розмірі 4 552,35 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у зв'язку з несвоєчасністю відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах за списком №1 у відповідача виникла заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області в розмірі 4 552,35 грн.
Представник управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області в судове засідання не прибув, подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника. Крім того, до канцелярії суду від відповідача надійшли письмові заперечення на позов в яких було зазначено, що відповідач заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визнає повністю, також зазначає, що ПАТ «ПНУ» надано платіжні доручення, для погашення заборгованості у відділення ПАТ «Актабанк», проте платіжні доручення, які були пред'явлені до сплати обліковувались як «відкладені», за поясненням банку через технічні обставини в програмному комплексі.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Публічне акціонерне товариство «Павлоградське налагоджувальне управління» (далі по тексту - Відповідач) зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів в управлінні Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області. На даному підприємстві з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт,професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, працювали громадяни,які у даний час отримують пенсію за віком на пільгових умовах.
З метою виконання своїх завдань Пенсійний фонд України здійснює контроль за своєчасним і повним надходженням страхових внесків до Пенсійною фонду України.
Так, статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003р. (далі Закон № 1058) до страхових внесків віднесено кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які піддягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше: надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування:
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виниканні, між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного Страхування. Для інших
нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, цю не суперечить ньому Закону.
Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 за №1788 ХІІ (далі Закон №1788) визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону, (до 01.01.1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим -законодавством.
З огляду на зазначене, Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію Закону №1788 на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначаються ст. 100 даного Закону.
За змістом вказаної норми особам, які мають, на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом. призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством. При цьому наявності атестації робочих місць не вимагається.
Особі, яка до і після 01.01.1992 р. працювали на роботах, передбачених Списками. пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону №1788.
Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. (Списки; №1, Список №2) затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994року, яка була чинна до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових у мовах».
На підставі пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 та №.2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при розрахунку стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, як діяли на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або по професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Відповідно до Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт,професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи,що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956р.
Особи, яким виплачену пільгову пенсію працювали у відповідача до введення в дію Закону №1788 та у період, коли цей Закон вже набрав чинності, тому органами Пенсійною фонду пенсія призначена відповідно до статті 13 Закону №1788.
Статтею 62 Закону №1788-ХІІ визначено - основним документом, що підтверджує стаж роботи, с трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ті. 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердженою постановою KM У від 12 серпня 1993 року за №637, встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Відповідно до ч.2 ст. 101 Закону №1788 від 5 листопада 1991 року: підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за, шкоду заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003р. підприємства та організації з коштів призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату; що покриває фактичні витрати на виплату і доставку-пенсій особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України починаючи з дня набрання, чинності цим Законом у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100 відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття особами права на пенсію за віком на загальних підставах.
Відповідно до розділу 6. п. 6.4. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03р. розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України 1058, які надсилаються підприємствам. Також згідно до розділом 6 п.6.8 вищевказаної інструкції підприємствам щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійної фонду зазначену в повідомленій місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Так, згідно розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачу необхідно було покрити витрати УПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зa період серпень 2014 року у розмірі 4 552,35 грн.
У зв'язку з несплатою суми боргу, у відповідача утворилась заборгованість перед УПФУ щодо виплат та доставку пенсій колишнім працівникам підприємства, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на суму 4 552,35 грн.
Додаток 7 до пункту 6.4 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 в разі його отримання та не оскарження - є нормативно-правовим актом в розумінні ст. 117 Конституції України.
Крім того розрахунок - є актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, його відповідач не оскаржив, тому отримані розрахунки є обов'язковими для виконання, тобто сплати.
Так, із доданих до справи матеріалів вбачається, що відповідачу надсилалися листом від 07.08.2014р. №8825/02/18 «Про направлення розрахунків» розрахунки щодо покриття витрат разом з додатком 7 по пенсіонерах відповідно до компетенції та у спосіб, передбачений законодавством про пенсійне страхування. Данні розрахунки та додатки не були оскаржені в порядку встановленого законодавством України, а тому є узгодженими відповідачем.
Стосовно «доплат» (в розрахунках УПФУ) за підсумками календарного року, необхідно зазначити, що суми, які утворилися внаслідок перерахунку пенси (доплата) нараховуються по причинам, що впродовж попередніх років у результаті планових перерахунків пенсій та інших перерахунків (по заяві пенсіонера, смерті, помилок програмного забезпечення та ін.) збільшились авансові нарахування, в зв'язку з цим сума УПФУ була скоригована на основі документа (додаток 7) за січень поточного року (колонка 14) які являються первинними документами, для підрахунку остаточної суми по відшкодуванню пільгових пенсій за Списком№1 за минулий рік, де вказано сума плати підприємства за попередній рік, що нарахована на основі фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV.
Додаток 7 - є розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників.
Згідно графи 16 «Сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік» складається з умноження граф 14 «Загальна сума плати за попередній рік (грн.), гр. 12 х гр.13» та 15 «Частка плати даного підприємства (%) гр. 6 х100 (грн)».
Згідно примітки до графи 16 встановленою, що всі зазначена сума передбачена для звірки із сумою, сплаченою страхувальником за попередній рік (недоплачену суму за попередній рік необхідно сплатити одночасно із сплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.).
Інструкцією встановлений єдиний механізм відшкодування підприємствами витрат та виплату та доставку пільгових пенсій: шляхом здійснення щомісячних платежів на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та повідомлень про зміну розміру пенсії або наслання обставин, які впливають на суму відшкодування,які надсилаються органами Пенсійного фонду України у строки визначені Інструкцією.
Підтвердження сплати суми боргу відповідач до матеріалів справи не надав, а його пояснення, що ПАТ «ПНУ» надано платіжні доручення, для погашення заборгованості у відділення ПАТ «Атабанк», проте платіжні доручення, які були пред'явлені до сплати обліковувались як «відкладені», за поясненням банку через технічні обставини в програмному комплексі - суд вважає безпідставними та такими, що не є підтвердженням погашення суми боргу.
Стосовно твердження відповідача про те, що управління Пенсійного фонду України повинно звертатись із позовом до установи банку, через яку відповідачем було здійснено оплату заборгованості і в якому наявний розрахунковий рахунок відповідача, задля відшкодування суми пільгових пенсій, суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено звернення органів Пенсійного фонду до установи банку для здійснення стягнення з банківських рахунків платника. Оскільки боржником в даному випадку є ПАТ «Павлоградське налагоджувальне управління», здійснення стягнення повинно відбувались саме з нього.
Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу і обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Статтею 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Таким чином, з урахуванням визнання відповідачем заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 за серпень 2014 року, адміністративний позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства «Павлоградське налагоджувальне управління» про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Павлоградське налагоджувальне управління» (ЄДРПОУ 05421628) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 за період серпень 2014 року у розмірі 4 552,35 грн. (чотири тисячі п'ятсот п'ятдесят дві гривні, 35 копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Е.О. Юрков