ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2014 року Справа № 803/1772/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф.А.,
при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області звернулася з адміністративним позовом до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» про стягнення податкового боргу в сумі 370 824 грн. 91 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований суб'єктом господарювання, взятий на податковий облік, зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України. На момент звернення до суду за відповідачем рахується податковий борг в загальній сумі 370 824 грн. 91 коп., в тому числі: з податку на додану вартість - 1 156 грн. 70 коп., з податку на доходи найманих працівників - 144 849 грн. 06 коп., з орендної плати з юридичних осіб - 24 258 грн. 95 коп. та 4 879 грн. 20 коп. та із сум ПДВ, що залишаються у розпорядженні с/г підприємства - 195 681 грн. Позивачем відповідачу була надіслана податкова вимога форми «Ю» № 82-15 від 22 січня 2014 року, проте вказані заходи не спричинили погашення податкового боргу відповідачем. Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України органи державної податкової служби як органи стягнення мають право звертатися до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Позивач просить стягнути з відповідача на користь держави податковий борг у розмірі 370 824 грн. 91 коп.
Представник позивача 30 вересня 2014 року в судове засідання не прибув, проте через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без участі Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання на виклик суду для участі в розгляді справи не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце його проведення, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення № 4564300000750 від 25 вересня 2014 року. Про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи та заперечень на позов не подавав. Тому суд вважає можливим вирішення справи на підставі наявних в ній доказів.
Згідно з частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу можу бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Як передбачено частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Україна» 31 березня 2000 року включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідач з 04 квітня 2000 року взятий на облік у Луцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків за формою № 4-ОПП від 28 серпня 2014 року № 1403081400050.
З матеріалів справи, зокрема, з розрахунку суми податкового боргу та довідки про наявність заборгованості по платежах до бюджету сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» вбачається, що за відповідачем рахується податковий борг в сумі 370 824 грн. 91 коп., з них:
Податковий борг по податку на додану вартість виник 13 квітня 2014 року внаслідок донарахування штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення № 0001742201 від 03 березня 2014 року на суму 340 грн. та внаслідок донарахованих штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення № 0005902203 від 19 червня 2014 року на суму 850 грн.
Внаслідок переплати по особовому рахунку платника в сумі 33 грн. 30 коп. заборгованість по податку на додану вартість становить 1 156 грн. 70 коп.
Податковий борг по податку на доходи найманих працівників, який виник 14 березня 2014 року внаслідок донарахування згідно податкового повідомлення-рішення № 0006371703 від 04 березня 2014 року, становить 144 849 грн. 06 коп., з якого основний платіж - 115 471 грн. 25 коп., штрафні санкції - 29 377 грн. 81 коп.
Податковий борг по орендній платі з юридичних осіб виник внаслідок несплати за податковими розрахунками земельного податку № 9042909919 від 17 липня 2013 року, № 9006411030 та № 9006411040 від 14 лютого 2013 року, № 9007356750 від 18 лютого 2013 року та № 1400004337 від 18 лютого 2014 року. Загальний борг по орендній платі становить 29 138 грн. 15 коп.
Податковий борг по сумах ПДВ, що залишаються у розпорядженні с/г підприємства виник внаслідок несплати нарахованої суми згідно податкової декларації № 9082735116 з 20 по 20 грудня 2013 року на суму 355 412 грн.
Податковий борг зріс 13 квітня 2014 року внаслідок поновленої суми штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення від 03 березня 2014 року № 0001752201 на суму 340 грн.
Враховуючи переплату по особовому рахунку платника в сумі 160 071 грн. заборгованість по сумах ПДВ, що залишаються у розпорядженні с/г підприємства становить 195 681 грн.
Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом. Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, є податковим боргом.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Днем узгодження грошового зобов'язання платника податків, визначеного контролюючим органом, є день закінчення процедури адміністративного оскарження (підпункт 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України). Як вказано у підпункті 56.17.1 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України, процедура адміністративного оскарження закінчується днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення, у разі, коли така скарга не була подана.
Пунктами 59.1, 59.5 статті 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
З матеріалів справи слідує, що Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Волинській області в зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу вживались заходи щодо його стягнення в порядку, визначеному статтею 59 Податкового кодексу України, шляхом надіслання податкової вимоги форми «Ю» № 82-15 від 22 січня 2014 року, проте, вказані заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Оскільки податкова вимога платнику податків була вручена, сума податкового боргу не сплачена, то вона підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки матеріалами справи підтверджена наявність у відповідача узгодженого податкового боргу у розмірі 370 824 грн. 91 коп. і на день розгляду справи доказів протилежного суду не надано, тому суд дійшов висновку, що вимоги Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про стягнення з Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» податкового боргу по податку на додану вартість, податку на доходи найманих працівників, орендній платі з юридичних осіб та по сумах ПДВ, що залишаються у розпорядженні с/г підприємства є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 122, 128, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» (45643, Волинська область, Луцький район, село Баїв, вулиця Перемоги, будинок 1, код ЄДРПОУ 03737416) до Державного бюджету України податковий борг в сумі 370 824 (триста сімдесят тисяч вісімсот двадцять чотири) гривні 91 копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ф.А. Волдінер