ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 жовтня 2014 року 16:00 № 826/10118/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі Новик В.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Консорис Консалтинг»
до
Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві
про
визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01.07.2014 року, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Консорис Консалтинг» (надалі – позивач або ТОВ «Консорис Консалтинг») з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (надалі – відповідач або ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01.07.2014 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.09.2014 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні на 22.09.2014 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив, що контролюючим органом безпідставно прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки останнім не враховано підстав, за наявності яких ТОВ «Консорис Консалтинг» не отримало валютної виручки у строк, встановленний чинним законодавством, а саме: фактичного порушення законодавства Республіки Казахстан та міжнародного права контрагентом позивача – Акціонерним товариством «Национальная атомная компания «Казатомпром» – та податковими органами Республіки Казахстан.
У судове засідання 22.09.2014 року з’явилися представники сторін.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечував, підтримавши доводи, викладені у письмових запереченнях, зазначаючи, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято правомірно у зв’язку з порушенням ТОВ «Консорис Консалтинг» строку розрахунків за операцією з експорту послуг.
Суд у судовому засіданні 22.09.2014 року на підставі положень ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України), враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, ухвалив про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Консорис Консалтинг» з питань дотримання вимог валютного законодавства України при розрахунках за зовнішньоекономічним договором від 21.10.2013 року №286/НАК-13 з АТ «Национальная атомная компания «Казатомпром» (Республіка Казахстан), згідно листа ПАТ «Фінексбанк» від 08.04.2014 року №317/12.1 (вх. ДПІ від 10.04.2014 року №19226/10), у зв’язку з чим складено акт від 16.06.2014 року №523/26-55-22-06/36185185 (надалі – акт перевірки).
За результатами вищезазначеної перевірки контролюючим органом зроблено висновок про наступні порушення ТОВ «Консорис Консалтинг»:
- ст. 1 Закону України від 23.09.1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» зі змінами та доповненнями, а саме: несвоєчасне надходження валютної виручки на валютний рахунок ТОВ «Консорис Консалтинг» у розмірі 16 000,00 дол. США (еквів. 190 041,02 грн.) від нерезидента АТ «Национальная атомная компания «Казатомпром» (Республіка Казахстан) за договором від 21.10.2013 року №286/НАК-13;
- п. 1 ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» зі змінами та доповненнями.
На підставі викладеного вище, ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.07.2014 року №90326552206, яким ТОВ «Консорис Консалтинг» нараховано суму грошового зобов’язання за платежем: пеня за порушення строків розрахунків у сфері ЗЕД, код платежу 21081000 у розмірі 33 652,53 грн.
Вважаючи вищезазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, а, відтак, таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який встановлює порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, є Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 року №185/94-ВР (надалі – Закон №185).
Відповідно до ст. 1 Закону №185, виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності – з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
При цьому, Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті (ч. 4 ст. 1 Закону №185).
Так, п. 3 постановою правління Національного банку України «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» від 16.11.2012 року №475 (надалі – Постанова №475) установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», повинні здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Як було зазначено вище, в акті перевірки вказано про порушення позивачем положень ст. 1 Закону №185, а саме: несвоєчасне надходження валютної виручки на валютний рахунок ТОВ «Консорис Консалтинг» у розмірі 16 000,00 дол. США (еквів. 190 041,02 грн.) від нерезидента АТ «Национальная атомная компания «Казатомпром» (Республіка Казахстан) за договором від 21.10.2013 року №286/НАК-13.
Представником позивача наголошено, що прострочення виконання ТОВ «Консорис Консалтинг» обов’язку щодо отримання валютної виручки відбулось не внаслідок дій останнього, а внаслідок фактичного порушення законодавства Республіки Казахстан та міжнародного права контрагентом позивача – Акціонерним товариством «Национальная атомная компания «Казатомпром» – та податковими органами Республіки Казахстан.
Так, згідно ч. 1 ст. 4 Закону №185, порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Разом з тим, у разі прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не сплачується (ч. 2 ст. 4 Закону №185).
У разі прийняття судом рішення про відмову в позові повністю або частково або припинення (закриття) провадження у справі чи залишення позову без розгляду строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, поновлюються і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи період, на який ці строки було зупинено (ч. 3 ст. 4 Закону №185).
У разі прийняття судом рішення про задоволення позову пеня за порушення строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом (ч. 4 ст. 4 Закону №185).
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що підставою для зупинення строків, передбачених ст.ст. 1, 2 Закону №185, є факт прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, а підставою для несплати пені за порушення відповідних строків – рішення суду про задоволення позову.
Крім того, строки, зазначені у статтях 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, можуть бути продовжені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, у разі виконання резидентами операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення (ч. 1 ст. 6 Закону №185).
При цьому, на виконання положень ст. 6 Закону №185 Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2007 року №1409 затверджено Порядок продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями (надалі – Порядок №1409), який визначає механізм віднесення операцій резидентів до таких, що здійснюються за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення, а також умови видачі висновків щодо перевищення встановлених у статтях 1 і 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» строків проведення розрахунків за такими операціями (далі – встановлені строки).
Висновок стосовно віднесення операцій резидента до таких, що здійснюються за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення, та продовження встановлених строків (далі – висновок) видається Мінекономрозвитку (п. 3 Порядку №1409).
Таким чином, законодавчо обґрунтованими підставами для несплати пені за порушення строків розрахунків у сфері ЗЕД є рішення суду про задоволення позову про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, та висновок Мінекономрозвитку про продовження таких строків.
Натомість, згідно додаткових пояснень, які 02.10.2014 року надійшли від представника позивача через канцелярію суду, ТОВ «Консорис Консалтинг» з метою врегулювання спору звернувся до свого контрагента – нерезидента АТ «Национальная атомная компания «Казатомпром» (Республіка Казахстан) – в досудовому порядку, направивши лист-претензію, яка у подальшому була задоволена, а, відтак, за твердженнями позивача, підстав для звернення до Мінекономрозвитку та/або до суду не було. При цьому, факт прострочення надходження валютної виручки на валютний рахунок ТОВ «Консорис Консалтинг» у розмірі 16 000,00 дол. США (еквів. 190 041,02 грн.) від нерезидента АТ «Национальная атомная компания «Казатомпром» (Республіка Казахстан) за договором від 21.10.2013 року №286/НАК-13, внаслідок чого відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, позивачем не заперечувалося. Разом з тим, іншого з матеріалів справи не вбачається.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем належними та допустими доказами не спростовано факту порушення останнім положень ст. 1 Закону №185 в частині несвоєчасного надходження валютної виручки на валютний рахунок ТОВ «Консорис Консалтинг» у розмірі 16 000,00 дол. США (еквів. 190 041,02 грн.) від нерезидента АТ «Национальная атомная компания «Казатомпром» (Республіка Казахстан) за договором від 21.10.2013 року №286/НАК-13, а, відтак, підстави для визнання податкового повідомлення-рішення від 01.07.2014 року №90326552206 протиправним та скасування останнього відсутні.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а, відтак, такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок