ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Бичківська К.Г.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
УХВАЛА
іменем України
"30" вересня 2014 р. Справа № 281/1430/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "22" липня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання проведення перерахунку та виплату коштів ,
ВСТАНОВИВ:
27 червня 2014 року позивач - ОСОБА_3 звернулася до Лугинського районного суду Житомирської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області, про проведення перерахунку та виплати коштів, передбачених ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від "22" липня 2014 року адміністративний позов задоволено.
Визнано дії відповідачів - Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, щодо невиплати ОСОБА_3 у повному розмірі коштів, передбачених ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправними.
Зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області зробити перерахунок ОСОБА_3 доплати до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі двох мінімальних заробітних плат, щомісячно, з застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати, згідно ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року, з урахуванням фактично виплачених коштів та передати його до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира виплатити ОСОБА_3 доплату до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі двох мінімальних заробітних плат, щомісячно, з застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати, згідно ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року, з урахуванням фактично виплачених коштів та відповідно до розрахунку, поданого Територіальним управлінням в Житомирській області Державної судової адміністрації України.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 (позивачу та дитині) недоплачену щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 40 % мінімальної заробітної плати, щомісячно, з застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати, згідно ст.8 Закону України "Про державний бюджет на 2014 рік", з урахуванням фактично виплачених коштів по доплаті, за період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира та Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області звернулися до Житомирського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просили скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення яким у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Матеріали справи свідчать, що позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області, про проведення перерахунку та виплати коштів, відповідно до ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Колегією суддів встановлено, що позивач - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала в Лугинському районному суді на посаді секретаря суду в смт.Лугини Житомирської області, яке відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року віднесено до зони гарантованого добровільного відселення; а також є потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням.
Крім того, ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Дитина позивачки належить до категорії дітей, потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства в таких розмірах: у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата - у зоні гарантованого добровільного відселення - у розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Однак, ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що порядок обчислення щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства та доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення, визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаного положення ст.37, 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210.
Відповідно до вказаної постанови Кабінету Міністрів України, позивачу провадиться нарахування та виплата щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства та доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.
Положення пункту 28 розділу II Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI, яким були внесені зміни до статті 37 та статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", які обмежували права громадян, щодо виплати щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства та доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, рішенням Конституційного суду України у справі № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано неконституційними.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відтак, вище наведені положення статті 37 та статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", є чинними у редакції до внесення змін до них Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Закони України "Про державний бюджет України на 2011 рік", "Про державний бюджет України на 2012 рік" та "Про державний бюджет України на 2013 рік" втратили чинність.
Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 01 січня 2014 року, такі обмеження не встановлені.
Враховуючи вищевикладене, починаючи з 01 січня 2014 року, є чинними і підлягають застосуванню:
- стаття 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, відповідно до якої розмір щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства, не може бути нижчим ніж 40 % від мінімальної заробітної плати;
- стаття 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, відповідно до якої доплата громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, не може бути нижчим ніж дві мінімальні заробітні плати.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 01.01.2014 року -1218 грн.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до п.п.5, 6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних з соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року, соціальні виплати за статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами, відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "22" липня 2014 року винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Доводи, наведені апелянтами в поданих апеляційних скаргах не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "22" липня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
З оригіналом згідно: суддя _______ М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано: рек з пов про вруч
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3 - відповідачу: Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Червона Гірка,21, смт.Лугини, Лугинський район, Житомирська область, 11301
4 - Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира вул.Перемоги,55, м.Житомир, 10014
5 - Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області Майдан Соборний,1, м.Житомир, 10014
- ,