ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2014 року Справа № 813/5276/14
16 год. 40 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Дорош Х.Р.
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився
від відповідача -Сенюк В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ТзОВ «Компанія «Всесвіт Комфорту» до Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання дій протиправними, -
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Всесвіт Комфорту» звернулося до суду із адміністративним позовом до Головного управління Міндоходів у Львівській області у якому просить визнати дії Головного управління Міндоходів у Львівській області щодо складання та надіслання на адресу ТзОВ «Компанія «Весвіт Комфорту», код ЄДРПОУ 37741218, 79016 м. Львів, вул. Декарта, 6 офіс 18 листа від 23.06.2014 року за № 15107/10/13-01-16-01-11/208 про надання інформації - протиправними.
Ухвалою від 07 серпня 2014 року відкрито провадження у справі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що лист від 23.06.2014 року № 15107/10/13-01- 16-01-11/208 про надання інформації складений податковим органом, не містить підстав визначених п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України для надання платником податків інформації, в наслідок чого складений з порушенням приписів абз. 1 і 2 п.п. 73.3.1 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, що в силу абз. 5 цієї ж статті звільняє платника податків від обов'язку надання відповіді. Крім цього, позивач вказує на, те що його зміст не містить викладення жодних фактів порушення ТзОВ «Компанія «Весвіт Комфорту» вимог податкового чи іншого законодавства. Окрім цього, не деталізовано які необхідні надати первинні документи, а вказано лише загальний перелік документів господарської діяльності ТзОВ «Компанія «Весвіт Комфорту» з його контрагентами. Також не зазначено, яка саме інформація про недостовірність даних надійшла до податкового органу або того, які саме недостовірні дані платником податків зазначеного у податкових деклараціях, за наслідками яких перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення ТзОВ «Компанія «Весвіт Комфорту» податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податковий орган. Позивач зазначає, що лист від 23.06.2014 року № 15107/10/13-01- 16-01-11/208 про надання інформації не відповідає вимогам чинного податкового законодавства України, а дії податкового органу не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією, нормам Європейського права та Податкового кодексу України, у наслідок чого є протиправними.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, на адресу суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи за відсутності їх представника.
Відповідач проти позову заперечив повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях, які обґрунтовуються тим, що із змісту адміністративного позову вбачається, що платник податків фактично оскаржує дії Головного управління Міндоходів у Львівській області по скеруванню листа. Однак, вважає, що такі дії контролюючого органу не породжують для платника податків настання будь -яких юридичних наслідків та не впливають на його права, обов'язки та законні інтереси, що в свою чергу виключає можливість такого платника податків з урахуванням п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України на їх оскарження у судовому порядку. Водночас, наголошує, якщо запит складено з порушенням вимог визначених у п. 9 і 10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1245 суб'єкт інформаційних відносин звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит. У задоволенні позову просила відмовити у повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступне.
23.06.2014 року заступником начальника Головного управління Міндоходів у Львівській області сформовано лист № 15107/10/13-01-16-01-11/208 про надання інформації, у якому з покликанням на пп. 20.1.2, пп. 20.1.3 п. 20.1 ст. 20, п. 73.3 ст. 73 та на підставі п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) з повідомленням про необхідність надання пояснень та їх документального підтвердження (копії договорів, накладних, податкових накладних, актів прийому-передачі товарів, виконання робіт, наданих послуг, векселів, товарно-транспортних накладних, документів, що підтверджують взаєморозрахунки, журналів-ордерів по рахунках " 20", " 23", " 26", " 28", " 30", 31", " 36", " 37", " 62", " 63", " 64". " 68", " 70", " 80", " 90" " 64") та інших документів, що стосуються фінансово-господарських операцій з ТзОВ "БК «Адена", ТзОВ «Укрміксі», ТзОВ «Континент профі», ТзОВ «БК Аструм», ТзОВ «Торгові логістичні системи» та ТзОВ «Р-Інжиніринг» за період з 01.01.2013 року по 31.05.2014 року.
02 липня 2014 року ТзОВ "Всесвіт Комфорт" отримало згаданий запит та 03.07.2014 року за вих.№ 52, було скеровано на адресу Міністерства Міндоходів і зборів України скаргу на дії Головного управління Міндоходів у Львівській області. В даній скарзі, позивач зазначив, що в листі від 23.06.2014 року за № 15107/10/13-01-16-01-11/208, не містить підстав визначених п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України для надання платником податків інформації, в наслідок чого складений з порушенням приписів абз. 1 і 2 п.п. 73.3.1 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, що в силу абз. 5 цієї ж статті звільняє платника податків від обов'язку надання відповіді. Також вказують на те, що зміст листа не містить викладених жодних фактів порушення ТзОВ «Компанія «Всесвіт Комфрту» вимог податкового чи іншого законодавства, не деталізовано які необхідні надати первинні документи, а вказано лише загальний перелік документів господарської діяльності ТзОВ «Компанія «Весвіт Комфорту» з його контрагентами. Також не зазначено, яка саме інформація про недостовірність даних надійшла до податкового органу або того, які саме недостовірні дані платником податків зазначеного у податкових деклараціях, за наслідками яких перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення ТзОВ «Компанія «Весвіт Комфорту» податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податковий орган.
08.07.2014 року на адресу ТзОВ "Компанія «Всесвіт Комфорту» заступником Міністра Ноняк М.В. надіслано відповідь за № 12583/6/99-99-16-03-15 про розгляд скарги, в якій зазначено, що законом не передбачено обов'язок контролюючого органу викладення у запиті конкретного факту порушення платником податкового чи іншого законодавства або опису, які саме наявні документи є підставою для запиту, тобто, запит про надання інформації передбачає отримання відомостей, які можуть підтвердити або спростувати встановлені факти відповідно до п.73.3 ст. 73 Податкового кодексу України. Крім того, у оскаржуваному листі чітко визначено перелік документів, копій яких необхідно було надати на вимогу податкового органу.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Відповідно дог п.п. 20.1.2, 20.1.3 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; отримувати безоплатно від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, у тому числі від органів, які забезпечують ведення відповідних державних реєстрів (кадастрів), інформацію, документи і матеріали.
Вказані права контролюючого органу кореспондуються, зокрема, з обов'язком платника податків подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством, визначеним п.16.1.7 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України.
Порядок отримання контролюючими органами податкової інформації визначено у ст. 73 ПК України, у відповідності з якою постановою Кабміну України від 27.12.2010 року №1245 із наступними змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів №1007 від 28.09.2011 року затверджено Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом" (далі - Порядок №1245).
Відповідно до п. 73.3 ст. 73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Процедуру періодичного подання органам державної податкової служби суб'єктами інформаційних відносин або подання за письмовим запитом таких органів податкової інформації визначає Порядок №1245. Відповідно до п. 9 цього Порядку органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби. У п. 10 Порядку №1245 передбачено, що запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу.
У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Згідно з п. 14 Порядку №1245 суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України.
У разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.
Згідно з ч.1 ст.16 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 р. №2657-ХІІ податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Відповідно до ст.74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Відповідно до п. 16 Порядку №1245 у разі, коли запит складено з порушенням вимог, визначених у пунктах 9 і 10 цього Порядку, суб'єкт інформаційних відносин звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Як встановлено судом, підставою для направлення Головним управлнням Міндоходів у Львівській області запиту директору ТзОВ «Всесвіт Комфорту» стало отримання податкової інформації фактів, у звязку із виявленням за наслідками отримання податкової інформації фактів, що свідчать про можливі порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, що стосується фінансово - господарських операцій з ТзОВ "БК «Адена", ТзОВ «Укрміксі», ТзОВ «Континент профі», ТзОВ «БК Аструм», ТзОВ «Торгові логістичні системи» та ТзОВ «Р-Інжиніринг» за період з 01.01.2013 року по 31.05.2014 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Міндоходів у Львівській області мало правові підстави для направлення на адресу позивача відповідного запиту.
Також суд зазначає, що згідно з п. 71.1 ст. 71, п. 72.1 ст. 72 ПК України для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань передбачено інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації. Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла: від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація: що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій; від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та Національного банку України, від банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків; від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів; від підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю; для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана органу державної податкової служби в установленому законом порядку.
Повноваження податкових органів надсилати платникам податків письмові запити про надання інформації, що є необхідною їм для здійснення своїх повноважень, прямо передбачені законом. Вказаним повноваженням кореспондує обов'язок платника податків надати у встановленому законом порядку і строки відповідь на такий запит та виконати інші вимоги податкового органу, якщо такі є. Разом з тим, закон передбачає вимоги до змісту та форми запиту. У випадку, коли податковий орган допустив порушення згаданих вимог, закон наділяє платника податків правом не відповідати на такий запит податкового органу.
Системний аналіз наведених вище норм податкового законодавства дає суду підстави для висновку, що дії по складенню та надісланню платнику податків письмового запиту про надання інформації вчиняються податковим органом на реалізацію наданих йому повноважень. Суд вважає, що такі дії податкового органу безпосередньо не можуть спричинити негативні наслідки для прав, свобод та законних інтересів платника податків, тому не можуть бути предметом оскарження в судовому порядку. При цьому суд констатує, що законодавець чітко визначив процесуальні наслідки порушення податковим органом тих чи інших вимог законодавства при складанні та надісланні платнику податків письмового запиту, а саме - право особи не надавати відповіді на такий запит.
Як встановлено судом, запит 15107/10/13-01-16-01-11/208 від 23.06.2013 р. підписано заступником начальника ГУ Міндоходів у Львівській області, він містить перелік інформації, що запитується та документів, що її підтверджують, а також містить посилання на підстави для надіслання запиту, зокрема, у запиті зазначено, що запит надсилається на підставі отриманої податкової інформації та відповідно до п.п.20.1.2 пп.20.1.3 п. 20.1 ст.20, п.73.3 ст.73 та на підставі пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
Таким чином, вказаний запит містить посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації та на підстави для надіслання запиту, що відповідає змісту п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України та п.10 Порядку. При цьому суд зауважує, що ні Податковий кодекс України, ні Порядок не визначають обов'язку податкового органу зазначати у запиті норму закону, яким передбачені підстави для надіслання такого запиту.
Оцінюючи встановлені фактичні обставини справи суд дійшов висновку, що оскаржувані дії відповідача щодо складення та надіслання запиту 15107/10/13-01-16-01-11/208 від 23.06.2013 р. жодним чином не порушують прав та охоронюваних законом інтересів ТзОВ "Компанії «Всесвіт Комфорту» так як це право контролюючого органу яке закріплено у Податковому кодексі. За таких обставин суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати у виді судового збору за подання даного позову покладається на позивача.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 7-14, 18, 19, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в:
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 06 жовтня 2014 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна