ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.10.2014 Справа № 920/1416/14
За позовом: Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м.Суми
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Селмі», м. Суми
про стягнення 13802 грн. 61 коп.
СУДДЯ В.Л.КОТЕЛЬНИЦЬКА
Представники сторін:
від позивача - В.М.Зінченко
від відповідача - не прибув
За участю секретаря судового засідання - І.М.Петрович
Суть спору: позивач подав позовну заяву, в якій просить стягнути з відповідача 13802 грн. 61 коп., в тому числі 13749 грн. 05 коп. адміністративно-господарських санкцій за невиконання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», 53 грн. 56 коп. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
Відповідач обґрунтованого письмового відзиву на позовну заяву не подав, його повноважний представник в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Сумської області від 11.01.2010 порушено провадження у справі № 6/1-10 про банкрутство ВАТ «Selmi».
Відповідно частини 7 статті 12 Господарського процесуального кодексу України справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України.
У зв'язку з чим даний спір розглядається за нормами Господарського процесуального кодексу України.
Згідно звіту за формою 10 - ПІ №1678 від 14.02.2014 про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Відкритого акціонерного товариства «Селмі» за 2013 рік становила 210 осіб, тому відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», норматив числа робочих місць для працевлаштування інвалідів для відповідача становить 8 робочих місць, фактична ж кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність за 2013 рік становила 7 осіб.
Як вбачається з розрахунку суми позову, позивачем, у зв'язку з невідповідністю середньооблікової чисельності працюючих інвалідів встановленому нормативу, передбаченому ст. 19 даного Закону, відповідачу були нараховані адміністративно-господарські санкції у розмірі 13749 грн. 05 коп. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу була нарахована пеня у розмірі 53 грн. 56 коп.
Згідно з ч.3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі по тексту - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 цього Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
На підставі ч. 2 ст. 19 вищезазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
За змістом ч. 9 ст. 19 Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Частина 1 ст. 20 Закону встановлює, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223, затвердженого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, (далі - Порядок) пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання (п.п. 2.2). Відповідно до п.п. 3.1 Порядку порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
З метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, відділення Фонду соціального захисту інвалідів мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, які використовують найману працю, щодо подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів (ч.8 ст. 19 Закону).
Аналіз вищезазначених норм чинного законодавства дає підстави зробити висновок, що підприємства, установи і організації (незалежно від форм власності і господарювання), виходячи з покладених на них обов'язків, виконують похідну функцію і не зобов'язані забезпечувати безпосереднє працевлаштування інвалідів, оскільки, відповідно до ч.3 ст.18 Закону, на роботодавця покладається лише обов'язок виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, створення для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації та надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.
Інформацію ж про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом (п.2 ст.19 Закону України «Про зайнятість населення»).
Також, відповідно до Інструкції щодо заповнення форм звітності 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 зазначено, що відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.
Відповідно до звіту за формою 10 - ПІ №1678 від 14.02.2014 про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік норматив числа робочих місць для працевлаштування інвалідів для відповідача становить 8 робочих місць, фактична ж кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність за 2013 рік становила 7 осіб.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача, щодо стягнення з відповідача заборгованості за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і незайняте інвалідом, яку він повинен був самостійно сплатити до 16.04.2014 у розмірі 13749 грн. 05 коп. - є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення терміну адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Виходячи з зазначеного, суд визнає правомірними вимоги позивача, щодо стягнення з відповідача пені за пропущення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 53 грн. 56 коп.
Відповідно до вимог статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в розмірі 1827 грн. 00 коп. покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 47, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України , суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Селмі» (40030, м. Суми, вул. Комсомольська, 68-а; код ЄДРПОУ 04799336) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40011, м. Суми, вул. Горького, 2; отримувач: ГУДКСУ у Сумській області, банк отримувача: ГУДКСУ у Сумській області, рахунок: 31212230700002, МФО: 837013, ЄДРПОУ: 37970593) адміністративно - господарські санкції у розмірі 13749 грн. 05 коп., пеню у розмірі 53 грн. 56 коп.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Селмі» (40030, м. Суми, вул. Комсомольська, 68-а; код ЄДРПОУ 04799336) в доход державного бюджету (отримувач коштів: УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37970593, код банку отримувача (МФО): 837013, рахунок отримувача: 31218206783002, код класифікації доходів бюджету: 22030001) судовий збір в сумі 1827 грн. 00 коп.
Повне рішення складено 06.10.2014.
Суддя В.Л. Котельницька