ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2014 року Справа № 803/1666/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника позивача Богоніс Н.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Алтекс" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Алтекс" (далі - ТзОВ "Компанія "Алтекс", позивач) звернулося з адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - Ковельська ОДПІ, відповідач) про визнання протиправними дій Ковельської ОДПІ щодо несвоєчасного надання письмової відповіді на «Заперечення на акт камеральної перевірки від 31.03.2014 року №111/22-35823953» від 07.04.2014 року, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002492200 від 16.05.2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Ковельською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності, про що складено акт №111/22-35823953 від 31.03.2014 року. Перевіркою встановлено, що в порушення вимог пункту 287.6 статті 287, пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України (ПК України) товариством не нарахована плата за земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, на які перейшло право власності та не подано податкові декларації з плати за землю за 2014 рік (земельний податок та орендна плата за землю).
На підставі вказаного акта перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 16.05.2014 року №0002492200, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб на 1020,00 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 1020,00 грн.
Позивач не погоджується із зазначеним податковим повідомленням-рішенням з тих підстав, що не є платником податку на землю та не зобов'язаний подавати декларацію з податку на землю, а придбані позивачем споруди знаходяться на земельній ділянці, яка перебуває у постійному користуванні ПАТ "Ковельсільмаш".
Позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ від 16.05.2014 року №0002492200.
Крім того, позивач просить визнати протиправними дії Ковельської ОДПІ щодо несвоєчасного надання письмової відповіді на «Заперечення на акт камеральної перевірки від 31.03.2014 року №111/22-35823953» від 07.04.2014 року. Зазначає, що згадана відповідь надана товариству з порушенням строків, визначених статтею 86 ПК України, а відтак такі дії відповідача є протиправними.
На підставі вищенаведеного ТзОВ "Компанія "Алтекс" просить позов задовольнити повністю.
В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 19.09.2014 року (а.с.54-55) представник відповідача адміністративний позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що позивачем не було подані податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, у зв'язку з чим згідно із оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням було застосовано штрафну санкцію в розмірі 1020,00 грн. Також відповідач зауважує, що ТзОВ "Компанія "Алтекс" згідно даних облікової картки платника податків за 2013-2014 роки сплачує суму земельного податку, тобто не заперечує право користування земельною ділянкою, на якій розміщені об'єкти нерухомості, придбані позивачем згідно договору купівлі-продажу, укладеного з ПАТ "Ковельсільмаш". Вважає, що у зв'язку із наведеними обставинами при переході у 2012 році права власності на об'єкти нерухомого майна та державної реєстрації права власності на нерухоме майно у ТзОВ "Компанія "Алтекс" виник обов'язок із подання до податкового органу за місцем розміщення земельної ділянки податкових декларацій з плати за землю. Відтак, оскільки до позивача вже протягом року застосовувались штрафні санкції у зв'язку з неподанням декларації з плати за землю, тому прийняте Ковельською ОДПІ податкове повідомлення-рішення №0002492200 від 16.05.2014 року є правомірним, а тому у задоволенні позову просить відмовити повністю.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просить його задовольнити.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що Ковельською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності ТзОВ "Компанія "Алтекс", про що складено акт №111/22-35823953 від 31.03.2014 року (а.с.8-9). Перевіркою встановлено, що відповідно до інформаційної довідки Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на об'єкти нерухомого майна за адресою: м. Ковель, вул. Варшавська, 1, а саме: водонапірна башта І-1, трансформаторна підстанція Н-1 ТзОВ "Компанія "Алтекс" набуто 31.07.2012 року. За результатами перевірки зроблено висновок, що в порушення вимог пункту 287.6 статті 287, пункту 286.2 статті 286 ПК України товариством не нарахована плата за земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, на які перейшло право власності та не подано податкові декларації з плати за землю за 2014 рік (земельний податок та орендна плата за землю).
Не погодившись з висновками перевірки, ТзОВ "Компанія "Алтекс" подало заперечення від 07.04.2014 роки на акт камеральної перевірки від 31.03.2014 року №111/22-35823953 (а.с.11-12). За результатами розгляду зазначеного заперечення Ковельською ОДПІ прийнято рішення від 14.05.2014 року №1960/22-151 "Про результати розгляду заперечення" (а.с.13-14), в якому контролюючий орган вважає висновки акта камеральної перевірки податкової звітності ТзОВ "Компанія "Алтекс" правомірними та такими, що відповідають нормам діючого податкового законодавства.
На підставі вказаного акта перевірки Ковельською ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення від 16.05.2014 року №0002492200, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб на 1020,00 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 1020,00 грн. (а.с. 15). Платник податків не погодився з цим рішенням та оскаржив його в адміністративному порядку, подавши скаргу до Головного управління Міндоходів у Волинській області від 28.05.2014 року №101-КО (а.с.16-20). Рішенням Головного управління Міндоходів у Волинській області від 17.06.2014 року №3586/7/10/03-2010-04-06 первинну скаргу ТзОВ "Компанія "Алтекс" на податкове повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ від 16.05.2014 року №0002492200 залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін (а.с. 21-23). Однак позивач подав скаргу від 27.06.2014 року №131-КО до Міністерства доходів і зборів України (а.с.24-28), яку рішенням від 08.07.2014 року №12426/6/99-99-10-01-02-15 (а.с.29-30) залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін.
Згідно із частиною другою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, відповідач довів правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення від 16.05.2014 року №0002492200.
Згідно із пунктом 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі. Пунктом 270.1 статті 270 цього ж Кодексу визначено, що об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 287.6 статті 287 ПК України визначено, що при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
З матеріалів справи слідує, що 03.05.2012 року між ПАТ "Ковельсільмаш" (продавець) та ТзОВ "Компанія "Алтекс" (покупець) було укладено та нотаріально посвідчено договір купівлі-продажу, за яким продавець передав у приватну власність покупця нерухоме майно, а саме: градирня 4-ох секційна, площею 70,5 кв. м., градирня 2-х секційна, площею 133,7 кв. м., станція підкачки оборотного водопостачання И-1 площею 10,8 кв.м., очисні споруди оборотної води К-1, площею 190,4 кв.м., насосна станція оборотного водопостачання, площею 419,0 кв. м., що розташовані в місті Ковелі Волинської по вул. Варшавська (вул. Желябова), буд. 1. Підпунктом "в" пункту 4.4 вказаного договору було передбачено обов'язок покупця подати заяву, яка буде регулювати правовий режим земельної ділянки, на якій розташований предмет договору, в місячний термін з дня нотаріального посвідчення даного договору (а.с.31-32). Право власності на вказані вище об'єкти нерухомості було зареєстровано за позивачем 31.07.2012 року, що підтверджується інформацією з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (а.с. 57-60).
На підставі наведеного суд приходить до висновку, що у зв'язку із переходом у 2012 році права власності на вказані об'єкти нерухомого майна та державної реєстрації права власності на нерухоме майно у позивача, з урахуванням вимог пункту 286.2 статті 286, пункту 287.6 статті 287 ПК України, виник обов'язок із подання до Ковельської ОДПІ податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, а саме тієї земельної ділянки, на якій розташовані вказані об'єкти нерухомості.
Згідно із пунктом 120.1 статті 120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Оскільки, як встановлено судом, до ТзОВ "Компанія "Алтекс" застосовувались штрафні санкції за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкової декларації з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ від 28.01.2014 року №0000392200, тому за неподання до Ковельської ОДПІ податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік відповідач правомірно застосував штраф в розмірі 1020,00 грн. згідно з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 16.05.2014 року №0002492200.
При цьому, суд зазначає, що ТзОВ "Компанія "Алтекс" згідно даних облікової картки платника податків за 2013-2014 роки (а.с.61-64) сплачує суму земельного податку, тобто не заперечує право користування земельною ділянкою, на якій розміщені вищевказані об'єкти нерухомості, та яка знаходиться на земельній ділянці загальною площею 482840 кв. м., що перебуває у постійному користуванні ПАТ "Ковельсільмаш" згідно з державним актом на право постійного користування землею серії ВЛ №0029 від 08.08.1994 року (а.с. 33-35).
Судом також встановлено, що позивач не виконав умови підпункту "в" пункту 4.4 вказаного договору купівлі-продажу від 03.05.2012 року в частині подання заяви, яка буде регулювати правовий режим земельної ділянки, на якій розташований предмет договору, в місячний термін з дня нотаріального посвідчення даного договору (а.с. 31-32).
Отже, в судовому засіданні встановлено, що земельна ділянка, на якій розташовані об'єкти нерухомості, придбані за вказаним договором купівлі-продажу у ПАТ "Ковельсільмаш", знаходиться у фактичному користуванні ТзОВ "Компанія "Алтекс".
На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку, що Ковельською ОДПІ правомірно прийняте податкове повідомлення-рішення від 16.05.2014 року №0002492200, а тому у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування вказаного податкового повідомлення-рішення слід відмовити.
Крім того, не підлягає також до задоволення адміністративний позов в частині визнання протиправними дій Ковельської ОДПІ щодо несвоєчасного надання письмової відповіді на «Заперечення на акт камеральної перевірки від 31.03.2014 року №111/22-35823953» від 07.04.2014 року, з огляду на наступне.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002492200 від 16.05.2014 року, суд зазначає, що неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення можливості чи неможливість реалізації її законного права та\або виникнення додаткового обов'язку.
А тому дії суб'єкта владних повноважень є такими що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо вони, по-перше, вчинені з перевищенням визначених законом повноважень, та, по-друге, є юридично значимими, тобто мають безпосередній вплив та стан суб'єктивних прав та обов'язків особи.
Однак оскаржувані за цим позовом дії Ковельської ОДШ щодо несвоєчасного надання письмової відповіді на «Заперечення на акт камеральної перевірки від 31.03.2014 року №111/22-35823953» від 07.04.2014 року не відповідають наведеним критеріям. Адже такі дії є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх посадових обов'язків. Тому саме по собі несвоєчасне надання письмової відповіді не створює для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав, та безпосередньо не породжують у позивача будь-яких обов'язків.
Оспорювані за цим позовом процедурні дії податкового органу під час надання відповіді на заперечення на акт перевірки не мають самостійного правового значення, оскільки не являють собою остаточне волевиявлення владного суб'єкта.
Фактично в подальшому з урахуванням вчинених дій податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення №0002492200 від 16.05.2014 року стосовно прав та обов'язків позивача, оскарження якого у даному разі становить зміст окремої позовної вимоги ТзОВ "Компанія "Алтекс". З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що оскільки суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002492200 від 16.05.2014 року, тому також слід відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Ковельської ОДПІ щодо несвоєчасного надання письмової відповіді на «Заперечення на акт камеральної перевірки від 31.03.2014 року №111/22-35823953» від 07.04.2014 року.
За правилами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем судові витрати не підлягають відшкодуванню, оскільки позов не вирішено на його користь. Крім того, позивачем сплачено відповідно до частини 3 статті 4 Закону України „Про судовий збір" 10 відсотків розміру ставки судового збору за подання позовної заяви майнового характеру, що становить 182,70 грн. та суму судового збору за немайнову вимогу в розмірі 73,08 грн., що підтверджується платіжним дорученням №33 від 25 липня 2014 року. У зв'язку з тим, що суд відмовляє позивачу у задоволенні позову, тому з ТзОВ "Компанія "Алтекс" на користь Державного бюджету України слід стягнути судовий збір в розмірі 1644,30 грн.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Алтекс" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002492200 від 16.05.2014 року відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Алтекс" в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1644,30 грн. (одна тисяча шістсот сорок чотири гривні 30 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 4 жовтня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук