Справа № 629/3430/14-а
Номер провадження 2-а/629/62/14
П О С Т А Н О В А
Іменем України
29.09.2014 року Лозівський міськрайонний суд Харківській області у складі:
головуючого - судді - Помазан В.А.,
при секретарі - Фальковій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Лозова Харківської області у залі суду адміністративну справу за уточненим позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про визнання неправомірною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 05 серпня 2014 року звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області, який уточнила заявою від 03 вересня 2014 року, про визнання неправомірною відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 23.07.2014 року в розмірі 85% заробітної плати з урахуванням сум виплат, зазначених у довідці про складові заробітної плати за останні 60 місяців роботи, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески, з урахуванням отриманих сум.
Позивач у судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, однак раніше у судовому засіданні зазначила і в підтримання позовних вимог суду пояснила, що вона з 23 липня 2010 року після звільнення з державної служби перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу», яку їй нараховано в розмірі 85% заробітної плати.
23 липня 2014 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця і надала довідки з місця роботи Надеждівської сільської ради Лозівського району Харківської області № 206 від 03.07.2014р., № 218 від 22.07.2014р. та довідку Управління Держземагенства у Лозівському районі Харківської області № 04-30/1194 від 11.07.2014р. про складові заробітної плати, в якій відображені виплачені суми матеріальної допомоги та індексації, які не були враховані при призначені їй пенсії.
Її заява про перерахунок пенсії з урахуванням цих виплат рішенням відповідача від 01 серпня 2014 року відхилена.
Представники відповідача Гавриленко І.М., Ісагова Є.Р. позов не визнали, посилаючись на те, що в статті 33 Закону України «Про державну службу», якою визначені складові заробітної плати державного службовця, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація не зазначені, а тому не зараховується до заробітку для обчислення пенсії. Крім того, згідно ст. 37 цього Закону в редакції, що діє з 1 травня 2014 року, пенсія державному службовцю призначається в розмірі 70% його заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Також вважають, що в разі наявності підстави для перерахунку, оскільки ОСОБА_1 звернулась до управління з заявою 23 липня 2014 року, він повинен здійснюватись з 1 серпня 2014 року.
Вислухавши пояснення осіб, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку про задоволення позовних вимог частково з наступних підстав.
Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Обставинами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області з 23 липня 2010 року та отримує пенсію за віком як державний службовець згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 85% заробітної плати (а.с. 19).
23 липня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з включенням до заробітку для розрахунку інших виплат, до якої додала дві довідки Надеждівської сільської ради Лозівського району Харківської області за № 206 від 03.07.2014р., № 218 від 22.07.2014р. та довідку Управління Держземагенства у Лозівському районі Харківської області № 04-30/1194 від 11.07.2014р. про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як слідує з довідок за формою № 5-1 (а.с. 11-12), до заробітної плати включено «інші виплати» - матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. Також в довідках відображено, що на всі виплати, включені в довідках, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Протоколом № 1725 від 31 липня 2014 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з більшого заробітку.
Відмова відповідача Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області за № 7171/02-19 від 01.08.2014р. про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації, які зараховані до заробітної плати у виді складових виплат, з яких сплачено страхові внески, є протиправною.
Так, за змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не враховувалася при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1, є наслідком порушення відповідачем правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів «Про державну службу» № 3723-XII та «Про оплату праці» № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»№ 1788-XII.
Крім того, у відповідності до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Так, відповідно до рішення Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року № 21-430/11 та висновках Верховного Суду України від 1 лютого 2013 року, викладених у рішеннях, зокрема у зазначеному рішенню, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи наведене, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахунок її пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення і для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески .
Суд також вважає обґрунтованими вимоги ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії в розмірі 85% заробітної плати.
Право на пенсію державного службовця у ОСОБА_1 реалізоване 23 липня 2010 року. Розмір пенсії від заробітку 85% був визначений у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, діючій на час призначення пенсії, про що також свідчить лист УПФУ в Лозівському районі Харківської області за № 7190/02-19 від 04.08.2014р. (а.с. 19).
Оскільки неврахуванням до заробітної плати, з якої позивачу було визначено пенсію, сум на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексацію було порушено право її з моменту його виникнення, то перерахунок розміру пенсії має бути проведений з додаванням вказаних сум в тому самому розмірі процентного співвідношення до заробітної плати, на який мала право ОСОБА_1, виходячи зі стажу її роботи державним службовцем.
При вирішенні питання щодо визначення дати, з якої пенсія підлягає перерахунку, суд зазначає, що, оскільки ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 23 липня 2014 року (а.с. 13), то датою, з якої необхідно проводити перерахунок, слід вважати 01 серпня 2014 року.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 69-71, 158, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, ст. 1 Закону України № 108/95-ВР від 24.03.1995 року «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»№ 1788-XII від 05.11.1991 року, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про визнання неправомірною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області щодо не включення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 суми інших виплат, починаючи з 01 серпня 2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату з урахуванням отриманих сум пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01 серпня 2014 року в розмірі 85% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 36,54 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя: