Постанова № 40752712, 02.10.2014, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
02.10.2014
Номер справи
287/35/14-а
Номер документу
40752712
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/35/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2014 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління державної судової адміністрації в Житомирській області, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира та Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату коштів, передбачених ст.ст. 37,39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Територіального управління державної судової адміністрації в Житомирській області, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира щодо невиплати в повному розмірі доплати до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації щодо невиплати в повному розмірі грошової допомоги, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язати провести перерахунок та виплату на її користь з відповідачів доплату до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року та щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року. Свої вимоги мотивує тим, що вона є особою, яка проживає та працює на радіоактивно забрудненій території, віднесеної до зони гарантованого добровільного відселення, і має право на зазначені пільги.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, згідно заявлених вимог просить справу розглядати без її участі.

Представник Територіального управління державної судової адміністрації в Житомирській області в судове засідання не з'явився, але надав до суду заперечення, в якому вказує що управління не є тим органом, який визначає розмір і порядок виплат особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи та просить розглядати справу без їх участі.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира в судове засідання не з'явився, але надали до суду заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позову та просить розглядати справу без їх участі.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, але надали до суду заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю та необґрунтованістю, просить розглядати справу без їх участі.

Відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося, оскільки сторони не з'явилися у судове засідання.

У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

ОСОБА_1 працює головою Лугинського районного суду Житомирської області та постійно проживає в АДРЕСА_1. Територія, на якій працює та проживає позивачка, а саме смт.Лугини, Житомирської області відповідно до "Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1061 від 23 липня 1991 року - відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Позивачка отримувала щомісячно, з 01 лютого 2014 року по 31 липень 2014 року доплату до заробітної плати в диференційованому розмірі залежно від кількості робочих днів, тобто отримувала виплати в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836, всупереч нормам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що стверджується довідкою Територіального управління державної судової адміністрації в Житомирській області - від 11.08.2014 р. №02-1447/14.

Також, позивачка отримувала щомісячно в Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації в Житомирській області з лютого 2014 року по липень 2014 року грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування в розмірі 2,10 гривень, тобто отримувала виплати в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836, всупереч нормам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що стверджується довідкою відповідача від 13.08.2014 року №2340.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема:

для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр. реф.).

для доплати щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис. крб. (2,10 грн. за гр. реф.).

Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Закони України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «Про Державний бюджет України на 2013 рік», встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VІІ, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не були встановлені. Лише Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року, який набрав чинності 03.08.2014 року, було встановлено, що норми і положення ст.ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 5,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року і до 03.08.2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без будь-яких обмежень.

Як вбачається з довідок, наданих відповідачами, позивачці допомога та доплата виплачувалася згідно з Порядку обчислення соціальних пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік».

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постанов КМ України № 936 від 20.09.05, № 562 від 12.07.2005 року, розпорядниками коштів за ст. 37 Закону є управління праці та соціального захист у населення по місцю реєстрації громадян.

Згідно п. п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, Територіальне управління державної судової адміністрації в Житомирській області є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На підставі викладеного, розміри нарахованої відповідачами доплати та допомоги вказаних у довідках не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст. 37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,183-2,267 КАС України,суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати дії Територіального управління державної судової адміністрації в Житомирській області, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира щодо невиплати ОСОБА_1 в повному розмірі доплати до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - протиправними.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 в повному розмірі грошової допомоги, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - протиправними.

Зобов'язати Територіального управління державної судової адміністрації в Житомирській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі двох мінімальних заробітних плат, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік» за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року та подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира виплатити ОСОБА_1 доплату до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року відповідно до розрахунків наданих Територіальним управлінням державної судової адміністрації в Житомирській області.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати щомісяця, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік» за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року з урахуванням проведених виплат.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: В. В. Волощук