ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2014 р. Справа № 804/13087/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кучми К.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2014 року позивач звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем безпідставно відмовлено в проведенні перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Позивач вважає, що відповідач діяв з порушенням норм чинного законодавства, а тому просив суд:
- визнати протиправними дії УПФ України в Кіровському районі м.Дніпропетровська, щодо відмови провести йому перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 25.02.2014 року по теперішній час;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок з 25.02.2014 року по теперішній час та виплатити йому довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90 відсотків від заробітної плати працюючого судді відповідно до довідки Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.03.2014 року № 05-44/14 без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання;
- стягнути з бюджету м.Дніпропетровська на його користь судовий збір за подачу адміністративного позову.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день та час його проведення повідомлявся належним чином. Позивач подав до суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про день та час його повідомлявся належним чином, про що в справі є відповідні докази.
Відповідач подав до суду заперечення в яких зазначив, що згідно чинного законодавства України про пенсійне забезпечення у позивача відсутнє право на перерахунок, оскільки статтею 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», який набрав чинності з 30.07.2010 року, передбачено, що у разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок. За таких обставин, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити, а розгляд справи здійснювати за відсутності його представника в порядку письмового провадження.
Згідно ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Таким чином, частина 4 статті 122 КАС України, надає суду можливості проводити подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
Постановою Верховної Ради України від 02.12.2010 року № 2768-VІ та наказом Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.12.2010 року № 145-к ОСОБА_1 звільнено з посади судді - голову Дніпропетровського апеляційного господарського суду, у зв'язку із поданням заяви про відставку, та призначено щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90 відсотків від заробітної плати. /а.с.8, 9, 14-18/.
Згідно довідки Дніпропетровського апеляційного господарського суду № 05-44/14 від 06.03.2014 р., заробітна плата позивача, яка враховується при призначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці становить 25 456,20 грн. /а.с.10/.
Після виходу у відставку позивач отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого судді Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Після ведення в дію з 01.01.2012 року ст.129 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року щодо збільшення розміру суддівської винагороди, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок довічного грошового утримання. Листом від 04.08.2014 року №П 069-14 Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м.Дніпропетровська відмовило в задоволенні зазначеної заяви, оскільки ч.4 ст.138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», який набрав чинності з 30.07.2010 року, передбачено перерахунок довічного грошового утримання лише суддям Конституційного Суду України. /а.с.11-13/.
Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.
У частині 1 статті 126 Конституції України закріплено положення, згідно з яким незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і щомісячне довічне грошове утримання.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів.
Правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів урегульовані Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07 2010 року.
Гарантії незалежності суддів закріплені, зокрема, у ч.4 ст.47 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно з якою незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
Положенням Європейської хартії про закон про статус суддів від 11 липня 1998 року передбачає, що судді, які досягли встановленого законом віку для виходу на пенсію з посади судді та, які виконували професійні обов'язки судді протягом визначеного строку, повинні отримувати виплати після виходу на пенсію, рівень яких має бути якомога ближчим до рівня їх останньої заробітної плати на посаді судді (пункт 6.4).
Згідно зі ст.129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року №2453-VI суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України «Про Конституційний Суд України» та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
У відповідності до положень ст.129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VI, суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь; роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці. Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно: з 1 січня 2011 року - 6 мінімальних заробітних плат, з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат, з 1 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат, з 1 січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат.
Посадові оклади інших суддів установлюються пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом: судді апеляційного суду - 1,1; судді вищого спеціалізованого суду - 1,2; судді Верховного Суду України, судді Конституційного Суду України - 1,3 (ч.4 ст.129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
В силу ч.5 ст.129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VI, суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі за наявності стажу роботи до 5 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років -70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.
Відповідно до абз.6 п.1 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» - стаття 129 цього Закону вводиться в дію з 1 січня 2012 року.
У п.11 розділу XIII «Перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» вказано, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом. Таким нормативно-правовим актом є Закон України «Про статус суддів».
Щомісячне довічне грошове утримання в зв'язку з виходом у відставку позивачу призначено за правилами ч.4 ст.43 Закону України «Про статус суддів» від 15.12.1992 року в розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.
Враховуючи абзац 3 пункту 1 Постанови Верхової Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів» щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці виплачується в суді за останнім місцем роботи або за їх вибором, у суді за місцем їх проживання. В разі зміни заробітної плати суддів розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці обчислюється виходячи з нового розміру заробітної плати судді який працює на відповідній посаді.
Пунктом 63 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» абз.3 п.1 Постанови Верхової Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів» виключено.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. у справі № 10-рп/2008 положення пункту 63 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України від 22.05.2008 р. відновлено право на отримання щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України «Про статус суддів» та Постанови Верхової Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів».
30.07.2010 року набрав чинності Закон України «Про судоустрій і статус суддів», крім статей зазначених в розділі XII «Прикінцеві положення» цього Закону.
Згідно п.1 розділу XII «Прикінцеві положення» Закон України «Про судоустрій і статус суддів» статті 129 та 130 цього Закону щодо суддівської винагороди та допомоги на оздоровлення вводяться в дію з 1 січня 2012 року.
Одночасно підпунктом 1 пункту 2 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції із змінами, внесеними згідно із Законом України від 23.12.2010 р. № 2856-VІ, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про статус суддів», крім статті 43, частин п'ятої - тринадцятої статті 44, які втрачають чинність з 1 січня 2012 року.
За правилами п.11 розділу XIII «Перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.
У відповідності до ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щомісячне, довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до ст.129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.
Із змісту вказаних норм вбачається, що розмір виплачуваного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці безпосередньо пов'язаний із розміром суддівської винагороди працюючого на відповідній посаді судді, що зумовлює проведення перерахунку довічного грошового, утримання судді у відставці при зміні розміру суддівської винагороди працюючого судді.
Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у частині першій статті 126 Конституції України, є надання суддям за рахунок держави матеріального і соціального захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо), надання їм у майбутньому статусу судді у відставці, право якого на пенсійне та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання судді у встановленому розмірі спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня. Умови і порядок виплати цього утримання встановленого Законом України «Про статус суддів». Така правова позиція викладена в рішенні Конституційного суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівність пенсії і щомісячного довічного грошового утримання).
Так, Конституційний Суд Україні наголошує, що стаття 22 Конституції України встановила, що при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Як зазначив Конституційний Суд України у мотивувальній частині рішення від 14 грудня 2011 р. № 18рп/2011, щомісячне довічне грошове утримання судді є самостійною гарантією незалежності судді та складовою його правового статусу. Правова природа щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та щомісячного грошового утримання працюючого судді є однаковою, а самі ці поняття - однорідними та взаємопов'язаними.
Рішенням Конституційного Суду України від 03.06.2013 року по справі № 1-2/2013 передбачено наступне: «Керуючись частиною другою статті 70 Закону України «Про Конституційний Суд України», відповідно до якої у разі необхідності Конституційний Суд України може визначити у своєму рішенні, висновку порядок і строки їх виконання, а також покласти на відповідні державні органи обов'язки щодо забезпечення виконання рішення, додержання висновку, Конституційний Суд України вважає за необхідне вказати такий порядок виконання цього рішення.
Підлягають застосуванню частини перша, друга статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 р. як такі, що не суперечать Конституції України;
Частина третя статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453 у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яка суперечить Конституції України, не підлягає застосуванню як така, що втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Натомість підлягає застосуванню частина третя статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції до змін, внесених Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», а саме:
«Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання».
Перше, друге, трете речення частини п'ятої статті 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», що суперечать Конституції України, не підлягають застосуванню як: такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення».
Таким чином, у даних правовідносинах підлягають застосуванню перше та четверте речення частини п'ятої статті 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» (в редакції до змін, внесених Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»): «Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного суддею після виходу у відставку. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України».
В силу ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно п.п.1, 2 ч.2 ст.162 КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може визнати протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення та зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
Оцінюючи усі докази, які були дослідженні у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до УПФ України в Кіровському районі м.Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, з викладених вище підстав.
У відповідності до ст.94 КАС України судові витрати у справі покладаються на сторону, проти якої ухвалена постанова.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська, щодо відмови провести ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 25.02.2014 року по теперішній час.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська здійснити перерахунок з 25.02.2014 року по теперішній час та виплатити ОСОБА_1 довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90 відсотків від заробітної плати працюючого судді відповідно до довідки Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.03.2014 року № 05-44/14 без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн. /сімдесят три гривні вісім копійок/.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя Кучма К.С.