КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/7007/14 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М.
Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 вересня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Будальтсервіс» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будальтсервіс» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання його вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Будальтсервіс» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві, в якому просило (з урахуванням уточнення позовних вимог) визнати протиправними дії відповідача щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки, за результатами якої складено Акти про неможливість проведення зустрічної звірки від 20 травня 2014 року № 1265/22-13/38406341 та від 27 травня 2014 року № 1412/26-59-22-01/38406341; визнати протиправними дії контролюючого органу щодо внесення змін (коригування) до баз даних та до облікової картки платника податків у розрізі контрагентів, задекларованих позивачем у податкових деклараціях з ПДВ за березень та квітень 2014 року, на підставі таких актів; зобов'язати податковий орган вилучити з інформаційної бази даних «Податковий блок» інформацію, внесену на підставі вищеозначених Актів та відновити в інформаційній базі даних «Податковий блок» інформацію про дані податкової звітності ТОВ «Будальтсервіс» за період березень - квітень 2014 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 червня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що зміна контролюючим органом в електронній базі даних «Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України «Податковий блок» показників податкового кредиту та податкових зобов'язань на підставі актів про неможливість проведення зустрічної звірки та без прийняття податкового повідомлення-рішення порушує його права та інтереси.
Перевіривши доводи апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи письмовими доказами колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 20 травня 2014 року відповідачем складено Акт №1265/22-13/38406341, у якому зазначено, що згідно з п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки позивача з питань підтвердження відомостей за взаємовідносинами із контрагентами, з якими платником задекларовані взаємовідносини за період із 01 по 31 березня 2014 року.
27 Травня 2014 року відповідачем складено Акт №663/26-59-22-01/38406341 про відсутність позивача та його посадових осіб за місцезнаходженням, а саме за адресою: 01032, м.Київ, вул. С.Петлюри, 29, та встановлено відсутність позивача та його посадових осіб за місцезнаходженням.
27 Травня 2014 року відповідачем також складено Акт №1412/26-59-22-01/38406341, у якому зазначено, що відповідно до п. 73.5 ст. 73 ПК України, здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки позивача щодо підтвердження відносин з платниками податків за період березень - квітень 2014 року.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що ознаки протиправності у діях відповідача відсутні.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
За приписами п.73.3 ст.73 Кодексу контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави надіслання запиту.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або вручено під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Однак, відповідачем вищевказані вимоги закону не виконано, суду не надано належних доказів на підтвердження надіслання запиту поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою платника або надання йому під розписку. Факт повідомлення не доведено жодними належними та допустимими доказами.
Згідно п.73.5 Кодексу з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки суб'єктів господарювання щодо підтвердження взаємовідносин з платниками податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Порядок).
Згідно п.п.4-7 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором) та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Пунктом 4.4. Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації), затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 №236, визначено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - акт), реєструє його у журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - журнал реєстрації довідок/актів) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.
Відповідно п.4.5 Методичних рекомендацій при отриманні від суб'єкта господарювання (у встановлений статтею 73 Кодексу термін) інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.
Згідно п.4.6 Методичних рекомендацій за результатами проведення зустрічної звірки складається Довідка про результати проведення зустрічної звірки (далі - Довідка) (додаток 5) у двох примірниках та реєструється в Журналі реєстрації довідок/актів не пізніше останнього робочого дня терміну, відведеного для проведення зустрічної звірки відповідно до пункту 3.2 або 4.5 Методичних рекомендацій.
Як вбачається із Додатку 3 Методичних рекомендацій, зразок «Акту про неможливість проведення зустрічної звірки» не передбачає зазначення податковим органом висновків щодо господарських операцій за результатами аналізу податкової звітності.
Водночас, відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
За таких обставин суд вважає за необхідне зазначити, що такі висновки та інформацію може містити лише акт, складений за наслідками проведення документальної невиїзної/виїзної позапланової/планової перевірки.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що документальною позаплановою невиїзною перевіркою є перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, первинних документів, податкової інформації тощо, яка не передбачена у плані роботи органу державної податкової служби, у приміщенні органу державної податкової служби.
Зміст Актів про неможливість проведення зустрічної звірки свідчить, що відповідач провів не передбачену у плані роботи перевірку ТОВ «Будальтсервіс», при цьому перевірку проведено, зокрема, на підставі інформаційних баз даних - АС Аудит, АРМ Бест Звіт, АІС Реєстр платників, АІС блік податків та платежів та «Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА» у приміщенні органу державної податкової служби.
Таким чином, колегія суддів вважає, що в даному випадку відповідач на підставі положень Податкового кодексу, якими встановлено порядок і підстави здійснення зустрічних звірок, фактично проведено документальну перевірку, результати якої оформлено актами про неможливість проведення зустрічної звірки від 20 травня 2014 року №1265/22-13/38406341 та від 27 травня 2014 року № 1412/26-59-22-01/38406341, що зумовлює висновок про протиправність таких дій ДПІ у Шевченківському районі м. Києва.
Стосовно дій податкового органу щодо внесення коригувань до автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок», зокрема до Підсистеми «Автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» на підставі означених Актів про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Будальтсервіс», то такі дії спричинили зміну даних, задекларованих позивачем з податку на додану вартість за березень - квітень 2014 року, - що суперечить загальним засадам оподаткування та нормам податкового законодавства, оскільки визнання недостовірними показників податкової декларації платника податків у інший спосіб, ніж винесення податкового повідомлення-рішення, чинним законодавством не передбачене.
За результатами оскаржуваних Актів про неможливість проведення зустрічної звірки позивача податкові повідомлення-рішення не виносилася , а тому колегія суддів приходить до висновку, що у ДПІ в Шевченківському районі ГУ Міндоходів України у м. Києві відсутні підстави для внесення до бази даних інших відомостей про ТОВ «Будальтсервіс», ніж зазначені у поданій ним податковій декларації з податку на додану вартість за період березень - квітень 2014 року.
Таким чином, доводи апеляційної скарги повністю спростовують висновки суду першої інстанції.
Отже, під час ухвалення оскаржуваного рішення судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, допущено такі порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому, у відповідності до ст.202 КАС України, постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 червня 2014 року підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.160, 167, 197, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Будальтсервіс» задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 червня 2014 року скасувати.
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Будальтсервіс» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання його вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Будальтсервіс», за результатами якої складено Акт від 27 травня 2014 року № 1412/26-59-22-01/38406341 про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Будальтсервіс» з питань підтвердження господарських відносин з платниками податків за період березень - квітень 2014 року та Акт від 20 травня 2014 року №1265/22-13/38406341 про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Будальтсервіс» з контрагентами, з якими платником задекларовані взаємовідносини за період з 01 по 31 березня 2014 року.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві щодо внесення на підставі Актів від 27 травня 2014 року № 1412/26-59-22-01/38406341 та від 27 травня 2014 року № 1412/26-59-22-01/38406341 змін (коригування) до баз даних та до облікової картки платника податків у розрізі контрагентів, задекларованих Товариством з обмеженою відповідальністю «Будальтсервіс» у податкових деклараціях з ПДВ за березень та квітень 2014 року.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві вилучити з усіх баз даних та з облікової картки платника податків інформацію, яка внесена на підставі Актів від 27 травня 2014 року № 1412/26-59-22-01/38406341 та від 27 травня 2014 року № 1412/26-59-22-01/38406341, у розрізі контрагентів, задекларованих Товариством з обмеженою відповідальністю «Будальтсервіс», у податкових деклараціях з ПДВ за березень - квітень 2014 року.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві відновити показники податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Будальтсервіс» в АІС «Податковий блок» «Підсистема автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», що зазначені у податкових деклараціях з ПДВ за березень - квітень 2014 року.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Мамчур Я.С
Шостак О.О.