ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/97/14
вх.№А/800/55/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі :
Пасічник С.С.
Винокурова К.С.
Кочана В.М.,
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії, треті особи - Радикальна Партія Олега Ляшка, ОСОБА_6 про визнання бездіяльності протиправною, скасування постанови Центральної виборчої комісії №1267 від 28.09.2014р. в частині реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати України по округу №31 від Радикальної Партії Олега Ляшка,
В С Т А Н О В И Л А :
29 вересня 2014 року ОСОБА_4 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Радикальної Партії Олега Ляшка та ОСОБА_6 (залученої до участі у справі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року), в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неперевірки даних, поданих на реєстрацію, та скасувати постанову Центральної виборчої комісії №1267 від 28.09.2014р. в частині реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати України по округу №31 від Радикальної Партії Олега Ляшка.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив про нездійснення відповідачем під час реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати України по округу №31 від Радикальної Партії Олега Ляшка перевірки даних, зазначених в поданих нею на реєстрацію документах, в зв'язку з чим, на його думку, постанова Центральної виборчої комісії №1267 від 28.09.2014р. в частині реєстрації вказаної особи кандидатом у народні депутати України підлягає скасуванню.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, в якій просив рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.
Відповідач в письмових запереченнях на апеляційну скаргу, які надійшли через канцелярію Вищого адміністративного суду України 02.10.2014р., проти доводів та вимог останньої заперечив, вважаючи їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, а рішення суду першої інстанції, яке він просив залишити без змін, - обґрунтованим та законним.
Зважаючи на своєчасне та належне повідомлення учасників процесу про дату, час і місце розгляду апеляційної скарги, про що свідчать наявні у справі телефонограма та довідка, враховуючи клопотання відповідача щодо розгляду справи за відсутності його представника, а також приписи ст.ст.196,197 КАС України, суд здійснює перегляд оскаржуваного судового акту за відсутності сторін та третіх осіб в порядку письмового провадження.
Обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що до Центральної виборчої комісії надійшла заява Радикальної Партії Олега Ляшка про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №31 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014р. ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1.
До вказаної заяви ОСОБА_6 було додано визначені законодавством документи, необхідні для реєстрації особи кандидатом у народні депутати України.
Відповідно до довідки про прийняття документів останні були прийняті Центральною виборчою комісією 23.09.2014р.
Постановою Центральної виборчої комісії №1267 від 28.09.2014р. «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих Радикальною Партією Олега Ляшка, в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014р.» ОСОБА_6 зареєстровано кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №31 від Радикальної Партії Олега Ляшка.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції прийшов до висновку про відсутність підстав для скасування вищевказаної постанови Центральної виборчої комісії №1267 від 28.09.2014р. в частині реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати України з огляду на відсутність у відповідача підстав для відмови вказаній особі у реєстрації кандидатом в народні депутати України.
Відповідно до ч.3 ст.77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011р. №4061-VI, відповідно до ч.1 та ч.2 ст.25 якого виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів; статус Центральної виборчої комісії визначається Конституцією України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію", цим та іншими законами України. Центральна виборча комісія очолює систему виборчих комісій, які організовують підготовку і проведення виборів депутатів, і є комісією вищого рівня щодо всіх окружних та дільничних виборчих комісій, передбачених цим Законом.
Статтею 30 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлені повноваження Центральної виборчої комісії, а статтею 55 цього ж Закону визначені умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних округах.
При цьому, статтею 9 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлено, що депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.
Стаття 52 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлює загальний порядок висування кандидатів у депутати та передбачає, зокрема, що право висування кандидатів у депутати у одномандатних округах реалізується виборцями через партії або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом; одна і та ж особа може бути включена лише до одного виборчого списку кандидатів у депутати від партії або висунута лише в одному з одномандатних округів у порядку висування партією чи в порядку самовисування.
Відповідно до ст.57 Закону України «Про вибори народних депутатів України» відбувається декларування майнового стану, доходів, витрат і зобов'язань фінансового характеру кандидата у депутати.
Статтею 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено порядок реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних округах та, зокрема, передбачено, що кандидати у депутати в одномандатних округах реєструються Центральною виборчою комісією за умови подання їй документів, передбачених статтею 55 цього Закону; Центральна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття документів, передбачених частинами першою або другою статті 55 цього Закону, приймає рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі або про відмову в його реєстрації (частини 1 та 6 вказаної статті).
Стаття 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлює обставини коли Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, а саме в разі:
1) порушення вимог частин четвертої, п'ятої статті 52 цього Закону;
2) відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону;
3) припинення громадянства України кандидата у депутати;
4) вибуття особи, висунутої кандидатом у депутати, за межі України для проживання чи з метою отримання політичного притулку;
5) визнання особи, висунутої кандидатом у депутати, недієздатною;
6) набрання щодо особи, висунутої кандидатом у депутати, законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
7) виявлення обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 цього Закону.
Частиною ж 2 вказаної статті визначено, що рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити вичерпні підстави відмови.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на відсутність у відповідача визначених законом підстав для відмови ОСОБА_6 у реєстрації кандидатом в народні депутати України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про законність постанови ЦВК від 28.09.2014р. №1267 в частині реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати України по округу №31 від Радикальної Партії Олега Ляшка.
Крім того, як обґрунтовано вказав суд першої інстанції, спірна постанова відповідача в частині реєстрації ОСОБА_6 як кандидата у народні депутати України в одномандатному окрузі №31 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014р. не порушує особистих виборчих прав або інтересів позивача щодо участі у виборчому процесі.
Підсумовуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень норм матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин, з врахуванням приписів ст.200 КАС України, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Одночасно, враховуючи ненадання позивачем підтверджень щодо його незадовільного майнового стану, підстав для звільнення ОСОБА_4 від оплати судових витрат колегія суддів не знаходить, а тому, з огляду на приписи ст.ст. 94, 172-179 КАС України та ст.ст. 4, 9 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_4 підлягає стягненню судовий збір в сумі 36,54 грн.
З урахуванням наведеного, керуючись статтями 172, 177, 197, 198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року - без змін.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 36 (тридцять шість) гривень 54 (п'ятдесят чотири) копійки за наступними реквізитами: отримувач коштів: УДКCУ у Печерському районі; рахунок отримувача: 31210255700007; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; код банку отримувача: 820019; банк отримувача: ГУ ДКСУ у м.Києві; код класифікації доходу бюджету: 22030005 «Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075)»; символ звітності: 255.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: Пасічник С.С.
Винокуров К.С.
Кочан В.М.