Постанова № 4074296, 09.07.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2009
Номер справи
2а-3341/09/0870
Номер документу
4074296
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Кремлівська, 65-В, м. Запоріжжя, 69041, тел.286-50-15, inbox@adm.zp.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 липня 2009р. Справа № 2а-3341/09/0870

За позовом: Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, 69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 14

до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Фриз», вул. 40 років Радянської України, 39-А, м. Запоріжжя, 69037.

про стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу.

У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.

при секретарі судового засідання Младенові О.П.

У засіданні приймали участь представники:

Від позивача - Лущинський А.І. (дов. № 24530/10-014 від 30.05.08р.)

Від відповідача - не з'явився.

Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фриз» про стягнення 3060,00 грн., у тому числі, по податку на прибуток - 680 грн. по податку на додану вартість - 1870 грн. та по комунальному податку - 510 грн.

04.06.2009р. Запорізьким окружним адміністративним судом, на підставі ст. ст. 104-107 КАС України, відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-3341/09/0870 та призначено судове засідання на 25.06.2009р.

Розгляд справи, в порядку ст. 128 КАС України, у зв'язку із неявкою відповідача у судове засідання, було відкладено на 09.07.2009 року.

Позивач позовні вимоги підтримав, з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити у повному обсязі та, посилаючись на п.п. 3.1.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», просить стягнути з відповідача суму узгоджених податкових зобов'язань у розмірі 3060,00 грн.

Відповідач двічі належним чином повідомлений про день і час розгляду справи у судове засідання не прибув, про причини неявки суду не повідомив, відзиву та витребуваних судом документів не надав. Проти позову не заперечив. Копія ухвали про відкриття провадження у справі разом із позовною заявою та доданими до неї документами, направлені відповідачу, повернулись до суду із відміткою поштового відділення «не прибули за отриманням кореспонденції».

Місцезнаходження відповідача визначається відповідно до вимог ст.93 Цивільного кодексу України в редакції Закону №2452-IV від 03.03.2005 року.

Приймаючи рішення за відсутності відповідача, господарський суд бере до уваги те, що ТОВ «Фриз» не надало суду відомостей про зміну свого місця знаходження (перебування).

До повноважень судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Відповідно до статті 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

За таких обставин, на підставі ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представника відповідача. До того ж, надані позивачем матеріали свідчать про те, що неявка відповідача не перешкоджає вирішенню спору, отже справу вирішено на підставі наявних у ній доказів.

У відповідності до ст.41 КАС України під час судового розгляду адміністративної справи здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексом «Камертон».

У засіданні 09.07.2009р., судом, відповідно до ст.160 КАС України, проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

 Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд

встановив:

ТОВ «Фриз» є юридичною особою, платником податків та перебуває на обліку у ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя.

Як свідчать матеріали справи, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 3060,00 грн., у тому числі по податку на прибуток - 680,00 грн., по податку на додану вартість - 1870,00 грн. та по комунальному податку - 510,00 грн.

Заборгованість по податку на прибуток у ТОВ «Фриз» виникла внаслідок наступного:

По податку на прибуток.

Фахівцями ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 12.09.2007р. проведена перевірка Відповідача з питання своєчасності надання податкової звітності (акт перевірки від 12.09.2007р. № 735/16/30719709).

Перевіркою встановлені порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України №2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон України № 2181), п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: ненадання податкової декларації по податку на прибуток підприємств за І півріччя 2007р.

За результатами перевірки, на підставі п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.09.2007р. №0010401510/0, яким застосовані штрафні санкції у сумі 170,00 грн.

Зазначене вище рішення було направлено на адресу Відповідача, але було повернуто поштовим відділенням, про що було складено акт № 296 від 15.10.2007р. про неможливість вручення податкових повідомлень-рішень.

Далі, фахівцями ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 26.03.2008р. проведена перевірка Відповідача з питання своєчасності надання податкової звітності (акт 26.03.2008р. № 299/16/30719709).

Перевіркою встановлені порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон України № 2181), п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: ненадання податкових декларацій по податку на прибуток підприємств за III квартали 2007р., за 11 місяців 2007р. та за 2007 рік.

За результатами перевірки, на підставі п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.04.2008р. №0004211501/0, яким застосовані штрафні санкції у сумі 510,00 грн.

Зазначене вище рішення було направлено на адресу Відповідача, але було повернуто поштовим відділенням, про що було складено акт № 144 від 07.04.2008р. про неможливість вручення податкових повідомлень-рішень.

07.04.2008р. податкове повідомлення-рішення було розміщено до дошці податкових оголошень.

Отже, борг з податку на прибуток складає 680,00 грн.

По комунальному податку

Фахівцями ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 09.08.2007р. проведена перевірка Відповідача з питання своєчасності надання податкової звітності (акт перевірки від 09.08.2007р. № 625/16/30719709).

Перевіркою встановлені порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України №2181 та п.п.2.5 п.2 Рішення Запорізької міської Ради „Про внесення змін до положень про місцеві податки та збори" від 30.11.2005р. № 6 (Положення „Про комунальний податок), а саме: ненадання податкових розрахунків комунального податку за квітень 2007р., за травень 2007р. та за червень 2007р.

За результатами перевірки, на підставі п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.08.2007р. №0008481510/0, яким застосовані штрафні санкції у сумі 510,00 грн.

Зазначене вище рішення було направлено на адресу Відповідача, але було повернуто поштовим відділенням, про що було складено акт № 280 від 01.10.2007р. про неможливість вручення податкових повідомлень-рішень.

01.10.2007р. податкове повідомлення-рішення було розміщено до дошці податкових оголошень.

Отже, борг з комунального податку складає 510,00 грн.

По податку на додану вартість

Фахівцями ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 09.08.2007р. проведена перевірка Відповідача з питання своєчасності надання податкової звітності (акт перевірки від 09.08.2007р. № 625/16/30719709).

Перевіркою встановлені порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 закону України №2181 та п.10.2 ст.10 Закону України „Про податок на додану вартість", а саме: ненадання податкових декларацій з ПДВ за квітень 2007р., за травень 2007 та за червень 2007р.

За результатами перевірки, на підставі п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.08.2007р. №0008471510/0, яким застосовані штрафні санкції у сумі 510,00 грн.

Зазначене вище рішення було направлено на адресу Відповідача, але було повернуто поштовим відділенням, про що було складено акт № 280 від 01.10.2007р. про неможливість вручення податкових повідомлень-рішень.

01.10.2007р. податкове повідомлення-рішення було розміщено до дошці податкових оголошень.

Далі, фахівцями ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 26.03.2008р. проведена перевірка Відповідача з питання своєчасності надання податкової звітності (акт перевірки від 26.03.2008р. № 299/16/30719709).

Перевіркою встановлені порушення п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України №2181 та п.9.8 ст.9 Закону України ..Про податок на додану вартість", а саме: неподання податкових декларацій з ПДВ за липень - грудень 2007р. та за січень 2008р.

За результатами перевірки, на підставі п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.04.2008р. №0004221501/0, яким застосовані штрафні санкції у сумі 1190,00 грн.

Зазначене вище рішення було направлено на адресу Відповідача, але було повернуто поштовим відділенням, про що було складено акт № 144 від 07.04.2008р. про неможливість вручення податкових повідомлень-рішень.

07.04.2008р. податкове повідомлення-рішення було розміщено до дошці податкових оголошень.

Далі, фахівцями ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 21.08.2008р. проведена перевірка Відповідача з питання своєчасності повернення свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ (акт перевірки від 21.08.2008р. № 995/16/30719709).

Перевіркою встановлені порушення п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України №2181 та п.п.г' п.9.8 ст.9 Закону України „Про податок на додану вартість", а саме: неповернення свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ.

За результатами перевірки, на підставі п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.08.2008р. №0094761501/0, яким застосовані штрафні санкції у сумі 170,00 грн.

Зазначене вище рішення було направлено на адресу Відповідача, але було повернуто поштовим відділенням, про що було складено акт № 548 від 01.10.2008р. про неможливість вручення податкових повідомлень-рішень.

01.10.2008р. податкове повідомлення-рішення було розміщено до дошці податкових оголошень.

Отже, борг з податку на додану вартість складає 1870,00 грн.

З метою погашення податкового боргу ТОВ "Фриз" направлено першу податкову вимогу № 1/1264 від 15.10.2007р. та другу податкову вимогу № 2/1478 від 27.11.2007р., у зв'язку із неврученням яких ДПІ складено акт від 24.10.2007 р. № 537 та від 06.12.2007р. № 613 про неможливість вручення податкових вимог.

10.01.2008р. Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя прийнято рішення № 7 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

У зв'язку з несплатою відповідачем суми податкового боргу в розмірі 3060 грн. позивач вимушений звернутися із позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані представником позивача докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до п.3, 8 ст. 10 Закону України від 04.12.1990р. № 509-ХІІ “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів. Проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків, інших платежів.

Контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюють органи, перелік яких визначено у ст. 2 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Відповідно до цього Закону контролюючим органом є:

Податкові органи - щодо справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), які направляються до бюджетів та державних цільових фондів.

Крім цього, п.п.10.1.1 п.10.1 ст.10 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий орган здійснює погашення податкового боргу, по-перше, шляхом стягнення коштів, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів платника.

Податкове зобов'язання та податковий борг згідно п.п.1.2., 1.3 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, або у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.п.4.1.1 п.4.1. ст.4 цього Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання.

Згідно п.п.1.11 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація)  - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Пункт 5.1 вищеназваного Закону зазначає, що податкове зобов'язання, самостійне визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Згідно п.п.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2. та 4.3. статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Згідно п.5.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до пункту 5 статті 48 Закону України “Про власність”, положення щодо захисту права власності поширюються також на особу, яка хоч і не є власником, але володіє майном на праві повного господарського відання.

Стаття 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Згідно п.п.3.1.1. п.3.1.ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.

За результатом розгляду спору, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ДПІ у Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя про примусове стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фриз» податкової заборгованості у розмірі 3060,00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 94, 98, пункту 3 Розділу VII “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

1. Позов Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фриз» про стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу, задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фриз» (ЄДРПОУ 307197709) податкову заборгованість у розмірі 3060,00 грн. (три тисячі шістдесят грн. 00 коп), у тому числі, борг по податку на прибуток у розмірі 680,00 грн. (шістсот вісімдесят грн. 00 коп.) на користь державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (р/р 31116009700007, код платежу 11021000, код отримувача 34677145, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015), борг по податку на додану вартість у розмірі 1870,00 (одну тисячу вісімсот сімдесят грн.. 00 коп) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (р/р 31118029700007, код платежу 14010100, код отримувача 34677145, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) та борг по комунальному податку у розмірі 510,00 грн. (п'ятсот десять грн. 00 коп) на користь місцевого бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (р/р 33210828700007, код платежу 16010200, код отримувача 34677145, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015). Видати виконавчий лист.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 13.07.2009р.

Суддя О.М. Нечипуренко

14.07.2009 року постанова не набрала законної сили.

Суддя О.М. Нечипуренко