Справа № 344/9190/14-а
Провадження № 2-а/344/526/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2014 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Польської М.В.,
секретаря Дзюбак Х.Б.,
з участю представника позивача Коваль Т.І., представника відповідача Цуркана В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську до Управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -
В С Т А Н О В И В:
Управління ПФУ в м.Івано-Франківську звернулось в суд з адміністративним позовом до управління Державної виконавчої служби головного управління юстиції в Івано-Франківській області про скасування постанови заступника начальника відділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 05.06.2014 р. ВП №43092266 про відкриття виконавчого провадження.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала з мотивів, викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав,надавши пояснення того, що дії вчинені з дотриманням вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05.06.2014 р. заступником начальника відділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби головного управління юстиції в Івано-Франківській області Цурканом В.М. було відкрито виконавче провадження за постановою ВП №43092266 (а.с.5). Підставою відкриття стала подана заява стягувача ОСОБА_3 від 03.06.2014 року про примусове виконання виданого 24.03.2014р. Івано-Франківським судом виконавчого листа №0907/2-а-5969 про стягнення з УПФ України в м.Івано-Франківську на користь ОСОБА_3 підвищення до пенсії як дитині війни в сумі 1050.69 грн.
Оскаржуючи дану постанову позивач в позові звернув увагу суду на те, що по-перше, виконавчий лист №0907/2-а-5969 виданий 24.03.2014р. Івано-Франківським судом в самостійному порядку виконано боржником, однак як з'ясовано судом з пояснень в судовому засіданні представника, виконання рішення суду щодо цього ж стягувача стосувалось іншого рішення суду та іншого виконавчого листа, стосовно ж виданого 24.03.2014р. Івано-Франківським судом виконавчого листа №0907/2-а-5969 на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, то виконання Управлінням ПФУ в м.Івано-Франківську даного рішення суду та виконавчого листа від 24.03.2014р., відсутнє. Одже, дана обставина спростована самим позивачем.
По-друге, в обґрунтування позовних вимог позивач також зазначив, що відповідач не вправі відкривати виконавче провадження з врахуванням того, що боржником є державний орган, тому відповідно стягувач повинен одразу звертатися до органу державного казначейства.
Так, згідно Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання. Статтею 2-4 цього Закону передбачено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду, перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 N 845, визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. Дана постанова прийнята відповідно до частини другої статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" і пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України. Пунктом 6 даного Порядку також передбачено що стягувач звертається до органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. А пунктом 7 врегульовано, що у разі звернення до органів ДВС та наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу керівник органу державної виконавчої служби подає відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" Казначейству протягом 10 днів з дня складення державним виконавцем відповідного акта оригінал виконавчого документа разом із супровідним листом та завірені належним чином державним виконавцем копії інших матеріалів виконавчого провадження. Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, на час розгляду спору в суді, також врегульовано і постановою КМ України від 3 вересня 2014 р. N 440.
Отже, орган ДВС вивчає та визначає підстави повернення виконавчого документу стягувачу чи вчиняє дії щодо відкриття виконавчого провадження за вимогами ст..17, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження».
Стаття 25, 27 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає, що державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова. У разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
При цьому, як зазначив представник відповідача управління Державної виконавчої служби головного управління юстиції в Івано-Франківській області, при відкритті всіх виконавчих проваджень, де боржником є управління ПФУ в м.Івано-Франківську (значна кількість таких проваджень щодо стягнення коштів в користь фізичних осіб за рішеннями суду) вивчалося питання чи відноситься боржник (позивач по даній справі) до переліку боржників, зазначених ст..2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та узгоджувалось дану позицію щодо необхідності відкриття виконавчого провадження за процедурою встановленою законодавством про виконавче провадження, з вищестоящим керівництвом.
Пенсійний фонд України - центральний орган виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд - термін, який об'єднує Державні пенсійні фонди та Недержавні пенсійні фонди які створюються відповідно до діючого законодавства, акумулюють страхові внески застрахованих осіб, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках та інвестуються з метою отримання інвестиційного доходу на користь застрахованих осіб, пенсійні активи якого використовуються для оплати договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, а у випадках, передбачених чинним законодавством, членам їхніх сімей чи спадкоємцям та на інші цілі, передбачені чинним законодавством. Пенсійна система України - сукупність створених в Україні правових, економічних і організаційних інститутів і норм, метою яких є надання громадянам матеріального забезпечення у вигляді пенсії. Пенсійна система України з січня 2004 року містить у собі відносини по формуванню, призначенню і виплаті пенсій в трирівневій пенсійній системі. Отже, управління ПФУ не відноситься до тих боржників, по яких проводиться стягнення за вищезазначеним порядком.
Позивач на спростування таких доводів та в підтвердження обставин викладених в адміністративному позові, не надав жодних доказів для встановлення судом відповідності статусу боржника.
Як слідує зі ст.181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією чи бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси. Позовна заява може бути подана до суду протягом 10 днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Виходячи з норм ст.181 КАС України та ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» позовна заява, в тому числі про оскарження постанови про стягнення виконавчого збору, може бути подана до суду протягом 10 днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про скасування постанови заступника начальника відділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 05.06.2014 р. ВП №43092266 про відкриття виконавчого провадження, є не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
У відповідності до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач підтвердив суду правомірність прийнятої оскаржуваної постанови та спростував їх протиправність.
Суд зазначає, що згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.
На підставі наведеного, відповідно до ст.17, 25, 27, 28, Закону України «Про виконавче провадження» та керуючись ст.6, 71, 86, ч.4 ст.128, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську до Управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Польська М.В.