Постанова № 40740941, 23.09.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.09.2014
Номер справи
826/12103/14
Номер документу
40740941
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 вересня 2014 року 15:20 № 826/12103/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., за участю секретаря судового засідання Шевченко М.В., вирішив адміністративну справу

За позовом

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвайт»

до

Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів в м. Києві

про

визнання протиправним та скасування ППР

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвайт» (далі – ТОВ «Інвайт», позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів в м. Києві (далі - ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів в м. Києві, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів в м. Києві №109226552209 від 05.08.2014 (форма «Р») з податку на додану вартість в сумі 1312243 грн. за основним платежем та 656122 грн. за штрафними санкціями.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що не погоджується з висновками акта перевірки щодо порушення позивачем відповідних положень Податкового кодексу України, оскільки вказані висновки відповідача за наслідками проведеної перевірки щодо порушень позивачем положень податкового законодавства при визначенні суми податкового кредиту є необґрунтованими, базуються виключно на суб’єктивних припущеннях перевіряючих, які не мають підтвердження належними доказами.

Відповідач проти позову заперечував, вважаючи оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, винесеним на підставі та на виконання норм податкового законодавства за результатами перевірки позивача, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив.

Відповідачем на підставі пп.20.1.2, п.20.1 ст.20 та відповідно до пп.5 ч.3 пп.73.3 ст.73 Податкового кодексу України надано запити позивачу № 29980/10/26-55-22-09-10 від 27.06.2014, № 30012/10/26-55-22-09-10 від 27.06.2014, про надання письмових пояснень та їх документального підтвердження, в яких останньому запропоновано, протягом 10 робочих днів від дня отримання запиту, надати пояснення та їх документальне підтвердження щодо порядку відображення в бухгалтерському та податковому обліках господарських відносин з ТОВ «Укрпромхімпостач» (код ЄДРПОУ 36625518), а саме формування витрат та податкового кредиту сум податку на додану вартість згідно виписаних ТОВ «Укрпромхімпостач» накладних, актів виконаних робіт (послуг), податкових накладних за період з 01.04.2014 по 31.05.2014; та щодо господарських відносин з ТОВ «Адоніс Консалтінг» (код ЄДРПОУ 38689945), а саме формування витрат та податкового кредиту сум податку на додану вартість згідно виписаних ТОВ «Адоніс Консалтінг» накладних, актів виконаних робіт (послуг), податкових накладних за період з 01.03.2014 по 31.03.2014. Як пояснив представник позивача, перевірялася податкова інформація, викладена в актах «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Укрпромхімпостач» та «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Адоніс Консалтінг».

На виконання запитів податкового органу, позивачем надано витребувані копії документів по взаємовідносинах з ТОВ «Укрпромхімпостач», ТОВ «Адоніс Консалтінг».

Незважаючи на те, що на запити № 29980/10/26-55-22-09-10 від 27.06.2014, № 30012/10/26-55-22-09-10 від 27.06.2014, позивачем вчасно були надані витребувані документи, відповідачем, з посиланням на пп.75.1.2 ст.75, пп.78.1.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України, 21.07.2014 видано наказ № 2195 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Інвайт» (код ЄДРПОУ 37701437) з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійснення фінансово-господарських відносин з ТОВ «Укрпромхімпостач» (код ЄДРПОУ 36625518) за період з 01.04.2014 по 30.04.2014, ТОВ «Адоніс Консалтінг» (код ЄДРПОУ 38689945) за період з 01.03.2014 по 31.03.2014.

Відповідно до п.73.3. ст.73 Кодексу, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб’єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Підпунктом 75.1.2. п.75.1. ст.75 Кодексу визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов’язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органами, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка здійснюється, крім іншого, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту (пп.78.1.1. п.78.1. ст.78 Кодексу).

Відповідно до п.79.1. ст.79 Кодексу документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Враховуючи вищевикладене, органом державної податкової служби було не дотримано передбачений законом порядок проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, а сама вона була проведена безпідставно.

Як зазначалося вище та вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських відносин з ТОВ «Укрпромхімпостач» (код ЄДРПОУ 36625518) за період з 01.04.2014 по 30.04.2014,ТОВ «Адоніс Консалтінг» (код ЄДРПОУ 38689945) за період з 01.03.2014 по 31.03.2014, за результатами якої складено акт № 666/26-55-22-09/37701437 від 24.07.2014. Для проведення перевірки своєчасності відображення в обліку та звітності операцій по господарських відносинах з ТОВ «Укрпромхімпостач» (код ЄДРПОУ 36625518), ТОВ «Адоніс Консалтінг» (код ЄДРПОУ 38689945) позивачем було надано наступні документи: лист відповідь вх.35537/10, вх.35538/10 від 11.07.2014, договір №03/03-2014 від 03.03.2014, договір №01/04-2014 від 01.04.2014, копії видаткових накладних, копії податкових накладних за відповідний період; протокол про призначення директора, наказ про призначення бухгалтера, виписки банку. Також при проведені перевірки були використані: установчі документи підприємства ТОВ «Інвайт», декларації з податку на додану вартість за березень, квітень 2014 року, додаток 5 до податкової декларації, які подано до ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві.

Також у тексті акту містяться посилання на акт «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Укрпромхімпостач» (код ЄДРПОУ 36625518), щодо документального підтвердження господарських відносин, із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період квітень 2014 року» від 05.06.2014 №375/20-33-22-03-07/36625518; акт «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Адоніс Консалтінг» (код ЄДРПОУ 38689945) щодо підтвердження господарських відносин платниками податків за 01.02.2014 по 31.03.2014» від 07.05.2014 №1186/26-59-22-13-15/38689945. Зазначена податкова інформація, відповідно до сенсу пп.78.1.1. п.78.1. ст.78 Податкового Кодексу мала перевірятися під час перевірки.

На підставі вищезазначеного акта перевірки, ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, а саме:

- № 109226552209 від 05.08.2014, яким позивачу за порушення ст.185, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.201.4, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов’язання з податку на додану вартість за основним платежем в сумі 1312243 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 656122 грн.

Як вбачається з акта перевірки та усних заперечень відповідача, збільшення грошового зобов’язання та застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій ґрунтується виключно на обставинах наявності ознак фіктивності в діяльності контрагентів позивача ТОВ «Адоніс Консалтинг», ТОВ «Укрпромхімпостач» та, як наслідок, відсутності об’єктів оподаткування ПДВ внаслідок безтоварності господарських операцій позивача з ТОВ «Адоніс Консалтинг», ТОВ «Укрпромхімпостач».

Відсутність об’єктів оподаткування, на підтвердження реальності проведення господарських операцій встановлені податковим органом на підставі актів про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Адоніс Консалтинг», ТОВ «Укрпромхімпостач» які одночасно визначені відповідачем і підставою для проведення перевірки. Разом з цим, зважаючи на форму обраної податковим органом перевірки, документація позивача перевірялась лише в об’ємі, що запитував податковий орган.

Суд вважає необґрунтованими вказані вище висновки відповідача, з огляду на наступне.

Приписами ст. 204 Цивільного кодексу України встановлено презумпцію правомірності правочину.

За змістом ст. 228 Цивільного кодексу України, у редакції, чинній на момент здійснення розглядуваних господарських операцій, правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.

У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним.

Відповідно до пункту 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними», при кваліфікації правочину за статтею 228 Цивільного кодексу України має враховуватися вина, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постановлений у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним тощо.

Положеннями ч. 4 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Таким чином, вина особи, яка виражається в намірі порушити публічний порядок (щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним) сторонами правочину або однією зі сторін, жодним чином не може бути встановлена на підставі актів перевірок позивача або його контрагентів, інформацій про відсутності постачальників в ланцюгу постачання за адресою реєстрації та/або наявності у податкового органу податкової інформації про відсутність у постачальника виробничих можливостей для провадження власної господарської діяльності.

При цьому, згідно ст. 207 Господарського кодексу України, господарське зобов’язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що обставини, на які посилається відповідач, жодним чином не можуть бути безумовним та достатнім доказом нікчемності (недійсності) угод та/або укладення між позивачем і контрагентами угод, які завідомо суперечать інтересам держави, адже, як вже зазначалось, доказом вини особи в порушенні публічного порядку є виключно вирок суду та/або рішення суду про визнання угоди недійсною, з урахуванням ч. 4 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, наявності яких, як на час проведення перевірки так і станом на час розгляду даної справи, судом не встановлено.

Разом з тим, Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» пов’язує господарську операцію не з самим по собі фактом підписання цивільно-правової угоди (договору), а з безпосереднім фактом руху активів платника податків та рухом його коштів. Відтак, для того, щоб господарська операція вважалася законною, необхідною умовою є реальність її виконання, тобто пов'язаність змісту та обсягу господарської операції, що відображена в первинних документах з рухом товару, наданням послуг, виконанням робіт.

Укладення правочину має бути передумовою фактичного досягнення тих цілей, на настання яких він спрямований. Згідно статті 234 Цивільного кодексу України угода, яка не спрямована на настання реальних правових наслідків є фіктивною.

Відповідно до ч.1 ст.205 Кримінального кодексу України, фіктивне підприємництво це створення або придбання суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона.

Стаття 205 Кримінального кодексу України встановлює відповідальність за дії, які з зовнішнього боку є цілком легальними. При цьому, ключовою характеристикою виступає змістовний момент, а саме фіктивність – відсутність у осіб, які стоять за створеним або придбаним суб'єктом підприємництва, справжнього наміру здійснювати діяльність, зафіксовану в установчих документах і пов'язану з виробництвом товарів, виконанням робіт або наданням послуг. Зазначені особи мають на меті інше – прикриваючись юридичною особою, вони прагнуть приховати свою незаконну діяльність.

Як вже зазначалось, ч. 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України саме вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

За змістом статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до буквального тлумачення зазначеної норми, преюдиційними обставинами, що звільнені від доказування, є обставини, встановлені безпосередньо: 1) або вироком у кримінальній справі; 2) або постановою про адміністративний проступок.

Відповідно, висновки, в даному випадку, відсутності об’єктів оподаткування ПДВ, до яких прийшов контролюючий орган через призму ознак фіктивності контрагентів позивача, яка (фіктивність) встановлена в інших процесуальних документах, як то акти про неможливість проведення зустрічної звірки контрагентів, не сприймається судом як преюдиційна обставина, відповідно до ч. 4 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Посилання відповідача на порушення норм податкового законодавства контрагентами позивача є необґрунтованими, адже акт перевірки позивача не містить в собі посилань на прийняття податковими органами реєстрації контрагентів позивача податкових повідомлень – рішень за наслідками їх взаємовідносин з позивачем, внаслідок чого твердження про наявність в діяльності ТОВ «Укрпромхімпостач» та ТОВ «Адоніс Консалтинг» порушень норм чинного податкового законодавства є лише думкою певної посадової особи, відповідальної за складання такого акту перевірки.

Окрім того, як вбачається з матеріалів справи, 03.03.2014 між позивачем (покупець) і ТОВ «Адоніс Консалтинг» (постачальник) укладено договір поставки № 03/03-2014, відповідно до умов якого постачальник зобов’язується доставити в зазначене покупцем місце товари народного споживання та передати його у власність, згідно видаткової накладної, а покупець зобов’язується прийняти й оплатити доставлений товар.

Пунктом 1.2 вказаного договору вказано, що вартість товару і строки поставки визначаються в накладних, які є невід’ємною частиною договору.

В п.2.1 сторони визначили, що постачальник здійснює доставку замовленого товару самостійно у торгівельну точку покупця.

П.2.2 сторонами визначено строк, порядок і форма розрахунків.

Належне виконання ТОВ «Адоніс Консалтінг» взятих на себе зобов’язань підтверджується видатковою накладною № РН-13від 03.03.2014, № РН-308 від 06.03.2014, № РН-604 від 11.03.2014, № РН-904 від 14.03.2014, № РН-1217 від 19.03.2014, № РН-1520 від 24.03.2014, № РН-1713 від 26.03.2014, № РН-2037 від 31.03.2014.

На підставі підписаних між сторонами вищевказаних накладних, позивачем проведено оплату, що підтверджується платіжними дорученнями.

Податковий кредит сформовано на підставі податкових накладних № 13 від 03.03.2014, № 308 від 06.03.2014, № 604 від 11.03.2014, № 904 від 14.03.2014, № 1217 від 19.03.2014, № 1520 від 24.03.2014, № 1713 від 26.03.2014, № 2037 від 31.03.2014.

Стосовно господарських взаємовідносин з ТОВ «Укрпромхімпостач», позивач вважає за необхідне зазначити наступне.

01.04.2014 між позивачем (покупець) і ТОВ «Укрпромхімпостач» (постачальник) укладено договір поставки № 01/04-2014, відповідно до умов якого постачальник зобов’язується доставити в зазначене покупцем місце товари народного споживання та передати його у власність покупця, згідно видаткової накладної, а покупець зобов’язується прийняти й оплатити доставлений товар.

Пунктом 1.2 вказаного договору вказано, що вартість товару і строки поставки визначаються в накладних, які є невід’ємною частиною договору.

В п.2.1 сторони визначили, що постачальник здійснює доставку замовленого товару самостійно у торгівельну точку покупця.

П.2.2 сторонами визначено строк, порядок і форма розрахунків.

Факт постачання товару контрагентом та їх прийняття позивачем підтверджується видатковими накладними № РН-336 від 02.04.2014, № РН-337 від 07.04.2014, № РН-338 від 07.04.2014, № РН-339 від 11.04.2014, № РН-340 від 14.04.2014, № РН-341 від 15.04.2014, № РН-342 від 17.04.2014, № РН-343 від 18.04.2014,№ РН-344 від 21.04.2014, № РН-345 від 28.04.2014, № РН-346 від 28.04.2014, № РН-347 від 30.04.2014, № РН-348 від 30.04.2014, які позивачем в якості доказу додано в якості додатку до позовної заяви.

На виконання п.2.2 договору позивачем проведено оплату отримані товари, що підтверджується платіжними дорученнями.

Податковий кредит сформовано на підставі належним чином оформлених податкових накладних № 15 від 02.04.2014, № 16 від 07.04.2014, № 17 від 07.04.2014, № 18 від 11.04.2014, № 19 від 14.04.2014, № 20 від 15.04.2014, № 21 від 17.04.2014, № 22 від 18.04.2014, № 23 від 21.04.2014, № 24 від 28.04.2014, № 25 від 28.04.2014, № 26 від 30.04.2014, № 27 від 30.04.2014.

Втім, відповідач безпідставно не прийняв до уваги зміст господарських операцій, що досліджував. Об’єктивні данні що вказані в зазначених вище документах, належними доказами (ст. 83.1 Податкового Кодексу) не спростував, що призвело до помилкових висновків акта перевірки. Так, в акті містяться висновки про те, що по господарським операціям з ТОВ «Укрпромхімпостач» та ТОВ «Адоніс Консалтінг», складені позивачем та його контрагентами документи не спричиняють змін в бухгалтерському та податковому обліку, внаслідок чого позивач позбавлений законного права на віднесення сум по документам до податкового кредиту.

Відповідно до ст.1 розділу І Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», первинний документ – це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо – безпосередньо після її закінчення.

Тобто, відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підтвердженням здійснення господарської операції є належним чином оформлені первинні документи, що містять дані про зміст господарських операцій.

Згідно з п.198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкоовгокодексу України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податковогокодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну.

Відповідно до п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг.

Таким чином, податкова накладна є документом, який є підставою для нарахування податкового кредиту.

Між тим, наявність податкових та видаткових накладних дійсно є обов'язковою обставиною для визначення правильності формування податкового кредиту та витрат, але не вичерпною, оскільки підставою для виникнення права на податковий кредит та витрати є, зокрема, реальність господарських операцій, на підставі яких сформовано податковий кредит та витрати.

Як вже зазначалось, фактичне здійснення господарських операцій підтверджується дослідженими судом належним чином оформленими первинними документами, які повністю відповідають вимогам, встановленим статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV, – містять назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, скріплені печатками контрагентів.

В підтвердження використання у власній господарській діяльності результатів робіт, наданих ТОВ «Укрпромхімпостач» та ТОВ «Адоніс Консалтинг», позивачем до матеріалів справи долучено належним чином завірені копії договорів, що підтверджують закупівлю миючих засобів в достатній кількості для надання клінінгових послуг; податкового розрахунку сум доходу, нарахованого(сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, за формою № 1-ДФ, що підтверджує наявність кваліфікованих трудових ресурсів у позивача необхідних для здійснення клінінгової діяльності; сертифікатів відповідності і висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи миючих засобів, поставлених в адресу позивача ТОВ «Укрпромхімпостач» та ТОВ «Адоніс Консалтінг», що підтверджує наявність дозвільних документів на застосування на території України миючих засобів, що використовуються в господарській діяльності позивача; договір фінансового лізингу №1422 від 27.09.2011 та видаткової накладної №РА- 0000826 від 17.11.2011 на придбання автомобілю Citroen Berlingo First VP-511063, який використовується для забезпечення господарської діяльності позивача; оборотно-сальдову відомость (pax. 105 бухгалтерського обліку), що підтверджує віднесення до основних засобів підприємства автомобіля, який використовується в процесі поставки товарів і послуг (клінінгових).

Зазначені документи у порушення принципу обґрунтованості не були дослідженні відповідачем під час перевірки, а доводи позивача про реальність операцій не перевірені та не спростовані.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на невідповідність первинних документів вимогам ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», адже самі по собі можливі порушення норм податкового законодавства іншими, аніж позивач особами, в розумінні ч. 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України, не можуть бути доказом протиправної поведінки позивача.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд вважає за необхідне зазначити, що в розумінні ст. 16 Податкового кодексу України, навіть за умови допущення попередніми постачальниками у ланцюгу постачання товару/надання послуг певних порушень податкового законодавства, дані обставини тягнуть негативні наслідки саме для таких постачальників та не впливають на право позивача (добросовісного платника податку) на віднесення відповідних сум до складу податкового кредиту.

Податковий кодекс України не містить в собі таких підстав для збільшення платнику податків грошового зобов’язання з ПДВ та податку на прибуток, як наявність розбіжностей між податковим кредитом покупця та податковими зобов’язаннями відповідача, та/або наявністю висновку посадової особи податкового органу щодо ознак «фіктивності» контрагента, а фактичність господарських операцій позивача з контрагентами підтверджується належним чином завіреними копіями письмових доказів, які наявні в матеріалах справи.

За таких обставин, доводи, викладені в акті перевірки, спростовуються належними та допустимими доказами, що наявні в матеріалах справи, а обставини, на які посилається представник відповідача, не можуть бути достатніми доказами неможливості фактичного здійснення господарських взаємовідносин між позивачем та контрагентами.

Послуги отримані позивачем, не є обмеженими в цивільному обороті, не отримані внаслідок вчинення злочину, а сама по собі операція з придбання таких послуг не може бути визначена судом як порушення встановленого порядку.

Приписами ч. 1 ст. 91 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Отже, за змістом зазначеної норми державна реєстрація юридичної особи є юридично значимою дією, з якою цивільне та господарське законодавство пов’язує виникнення цивільної правоздатності.

Як вбачається з пояснень позивача, а зворотного акт перевірки не містить, на момент вчинення господарських правовідносин між позивачем та контрагентами і на момент фактичного виконання даних господарських відносин, контрагенти позивача, як юридичні особи, були внесені в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та були зареєстрованими платниками податку на додану вартість.

Лише встановлення в ході судового розгляду факту узгодженості дій платника податків з недобросовісними платниками податків (постачальниками) з метою незаконного отримання податкових вигод або його обізнаності з такими діями постачальників чи сприяння ухиленню постачальниками товару у ланцюгу постачання від виконання податкових зобов'язань може свідчити про незаконність формування податкового кредиту/витрат, однак таких обставин в ході розгляду даної справи встановлено не було.

Відповідно до ч.2 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принципи верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Вищевказана позиція узгоджується із практикою Європейського суду з прав людини. Так, основним висновком у рішенні від 22.01.2009 у справі «БУЛВЕС» АД проти Болгарії» № 3991/03 Європейський суд з прав людини зазначив, що у разі якщо національні органи за відсутності будь-яких вказівок на безпосередню участь фізичної або юридичної особи у зловживанні, пов’язаним зі сплатою податку на додану вартість, який нараховується у ланцюгу поставок, або будь-яких вказівок на обізнаність про таке порушення, все ж таки застосовують негативні наслідки до отримувача оподатковуваної податком на додану вартість поставки, який повністю виконав свої зобов’язання, за дії або бездіяльність постачальника, який перебував поза межами контролю отримувача і у відношенні якого у нього не було засобів перевірки та забезпечення його виконання, то такі владні органи порушують справедливий баланс, який має підтримуватися між вимогами суспільних інтересів та вимогами захисту права власності.

Враховуючи зазначене, податкове повідомлення – рішення від 05.08.2014 №109226552209 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню

В порушення положень ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятих ним спірних рішень з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а, відтак, такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвайт» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів в м. Києві №109226552209 від 05.08.2014 (форма “Р”) з податку на додану вартість в сумі 1312243 грн. за основним платежем та 656122 грн. за штрафними санкціями.

Судові витрати в сумі 487,20 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвайт» за рахунок Державного бюджету України.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів в м. Києві.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій