Рішення № 40736147, 30.09.2014, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
30.09.2014
Номер справи
914/3284/14
Номер документу
40736147
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.09.2014 р. Справа № 914/3284/14

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., при секретарі судового засідання Білані О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Львів

до відповідача: Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», м.Львів

про стягнення 19900грн. 00коп.

За участю представників сторін:

від позивача: Оленюк С.Л. - завідувач юридичного сектора;

від відповідача: Бекерська О.І. - представник.

Права та обов'язки сторін передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України роз'яснено, заяви про відвід судді не поступали, за клопотанням присутніх представників сторін в судовому засіданні не проводилася технічна фіксація судового процесу.

Суть спору: На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» про стягнення до державного бюджету штрафу у розмірі 10000грн. 00коп. та пені в розмірі 9900грн. 00коп.

Ухвалою суду від 16.09.2014р. порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 30.09.2014р.

29.09.2014р. представник позивача, через канцелярію суду (вх.№4635/14) подав заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій зазначив, що у зв'язку із оплатою відповідачем штрафу в сумі 10000грн. 00коп., просить суд стягнути з відповідача до державного бюджету пеню у розмірі 9900грн. 00коп. В підтвердження оплати штрафу у розмірі 10000грн. 00коп. представник позивача долучив копію платіжного доручення №9058 від 28.08.2014р.

Крім цього, представник позивача, через канцелярію суду (вх.№4668/14 від 30.09.2014р.) подав заву про зменшення розміру позовних вимог, в якій зазначив, що згідно з платіжним дорученням відповідача від 28.08.2014р. №9058, відповідач сплатив штраф, що накладений відповідно до рішення адміністративної колегії ЛОТВ АМКУ від 17.12.2013р. №330, і відповідно, представник позивача зменшує позовні вимоги у сумі 1950грн. 00коп. та просить суд стягнути з відповідача пеню у розмірі 7950грн. 00коп.

В судове засідання 30.09.2014р. представник позивача явку забезпечив, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві і в заявах за вх.№4635/14 від 29.09.2014р. та за вх.№4668/14 від 30.09.2014р. про зменшення розміру позовних вимог і просить суд позов задоволити.

В судове засідання 30.09.2014р. представник відповідача явку забезпечив, через канцелярію суду (вх.№41748/14) подав відзив б/н від 29.09.2014р. на позовну заяву, в якому просив суд припинити провадження у справі в частині стягнення штрафу у сумі 10000грн. 00коп., а в частині стягнення пені у розмірі 9900грн. 00коп. відмовити. Проти прийняття заяв за вх.№4635/14 від 29.09.2014р. та за вх.№4668/14 про зменшення розміру позовних вимог не заперечив.

В судовому засіданні 30.09.2014р. прийнято заяви за вх.№4635/14 від 29.09.2014р. та за вх.№4668/14 від 30.09.2014р. про зменшення розміру позовних вимог, та позовні вимоги розглядаються із врахуванням поданих заяв.

Дослідивши подані суду документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд Львівської області, в с т а н о в и в:

Рішенням адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17.12.2013р. №330 (далі по тексту - рішення) визнано, що відповідно до статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» за результатами діяльності у 2011-2012рр. та поточному 2013 року, є суб'єктом господарювання, що займає монопольне (домінуюче) на ринку послуг з видачі технічних умов на відключення/підключення опалювальних приладів від/до систем центрального опалення та технічних умов на встановлення вузла обліку теплової енергії на опалення у територіальних (географічних) межах міста Львова в межах території, на якій розташовані власні діючі мережі із часткою 100 відсотків. В даному рішенні також визнано, що Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене пунктом 2 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а саме зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з видачі технічних умов на відключення/підключення опалювальних приладів від/до систем центрального опалення ита встановлення вузлів обліку теплової енергії до системи центрального опалення у вигляді дії підприємства (встановлення терміну дії технічних умов, які не відповідають вимогам статті 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»), що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів послуг, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (частина 1 ст.13 названого Закону). За порушення, вказане у пункті 2 резолютивної частини рішення, накладено на Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» штраф у розмірі 10000грн. 00коп., який належало сплатити у двомісячний строк з дня одержання рішення. Також, у даному рішенні роз'яснено можливість оскарження рішення Антимонопольного комітету та визначено строк для його добровільного виконання.

Згідно з частинами першою та шостою статті 40 Господарського кодексу України державний контроль за дотриманням антимонопольно-конкурентного законодавства, захист інтересів підприємців та споживачів від його порушень здійснюються Антимонопольним комітетом України відповідно до його повноважень, визначених законом. Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у встановленому законом порядку розглядають справи про недобросовісну конкуренцію та інші справи щодо порушення антимонопольно-конкурентного законодавства, передбачені законом.

Приписами ст.7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" передбачено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має, зокрема, повноваження розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами.

Згідно із ч.1 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Антимонопольний комітет України і його територіальні відділення становлять систему органів Антимонопольного комітету України, яку очолює Голова Комітету. Рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України приймається від імені територіального відділення Антимонопольного комітету України (згідно з положеннями статей 1, 6, 121 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").

Згідно із ч.ч.2 та 3 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач 27.12.2013р. отримав рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17.12.2013р. №330, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №7900507883288.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України "Про захист економічної конкуренції" особи, які беруть (брали) участь у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, мають право оскаржувати рішення Антимонопольного комітету в порядку, визначеному законом.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач звернувся до господарського суду Львівської області про визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17.12.2013р. №330.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 08.02.2014р. порушено провадження у справі №914/407/14. Рішенням господарського суду Львівської області від 23.04.2014р. у справі №914/407/13 у задоволенні позову Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» до Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про скасування рішення Адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17.12.2013р. №303 відмовлено повністю.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 22.05.2014р. у справі №914/407/14 прийнято апеляційну скаргу до провадження. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 18.06.2014р. у справі №914/407/14 апеляційну скаргу залишено без задоволення, а рішення господарського суду Львівської області від 23.04.2014р. у справі №914/407/14 без змін. Дана постанова суду набрала законної сили в день її прийняття.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 14.07.2014р. у справі №914/407/14 прийнято касаційну скаргу до провадження. Постановою Вищого господарського суду України від 06.08.2014р. у справі №914/407/14 касаційну скаргу залишено без задоволення, а постанову Львівського апеляційного господарського суду від 18.06.2014р. та рішення господарського суду Львівської області від 23.04.2014р. у справі №914/407/14 - без змін.

З матеріалів справи вбачається, що 28.08.2014р. відповідач оплатив позивачу штраф у розмірі 15000грн. 00коп., що підтверджується платіжним дорученням №9058 на суму 10000грн. 00коп.

Відповідно до ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. У зв'язку із неоплатою відповідачем штрафу в період з 28.12.2013р. по 28.02.2014р., позивачем проведено нарахування пені за період з 15.05.2014р. по 21.05.2014р., з 19.06.2014р. по 13.07.2014р. та з 07.08.2014р. по 27.08.2014р. у розмірі 7950грн. 00коп. З 08.02.2014р. по 23.04.2014р., з 22.05.2014р. по 18.06.2014р. та з 14.07.2014р. по 06.08.2014р. строк нарахування пені припинявся у зв'язку із розглядом у господарському суді Львівської області, Львівським апеляційним господарським судом та Вищим господарським судом України справи №914/407/13 щодо скасування даного рішення.

Частиною 7 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені, органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.

Відповідно до ч.9 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України). Відповідно до ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до відповідача є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.

Пунктом 6.6. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" роз'яснено, що зменшення позивачем розміру позовних вимог є підставою для повернення йому тільки сплаченої суми судового збору згідно з пунктом 1 частини першої статті 7 Закону (з урахуванням наведеного в підпункті 4.7 пункту 4 цієї постанови).

Крім цього, згідно із ст.1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат. Частина 2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" встановлює, що за подання заяви майнового характеру, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати.

Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняється Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у справах, що вирішуються на підставі законодавства про захист економічної конкуренції та законодавства про здійснення державних закупівель.

Частиною третьою ст.49 ГПК України передбачено, що судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір в розмірі 729грн. 88коп., стягується з відповідача в дохід Державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 22, 33, 38, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» (79005, м.Львів, вул.Д.Апостола, 1, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 05506460) в дохід Державного бюджету України 7950грн. 00коп. - пені. Стягувач: Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (79005, м.Львів, вул.І.Франка, будинок 61; ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20812013).

3. Стягнути з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» (79005, м.Львів, вул.Д.Апостола, 1, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 05506460) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів: ГУ ДКСУ у Личаківському районі м.Львова; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38007620; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Львівській області; Код банку отримувача (МФО): 825014; Рахунок отримувача: 31215206783006; Код класифікації доходів бюджету: 22030001; Код ЄДРПОУ суду: 03499974) 729грн. 88коп. - судового збору.

4. Накази видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Іванчук С.В.

Повне рішення складено 03.10.2014р.