Ухвала суду № 40735544, 01.10.2014, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
01.10.2014
Номер справи
916/3995/14
Номер документу
40735544
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

______________________________

У Х В А Л А

про повернення заяви про порушення справи про банкрутство

"01" жовтня 2014 р.№ 916/3995/14

Суддя Зеленов Г.М., розглянувши заяву голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) „САНТАРМ" від 30.09.2014 р., яка зареєстрована за № 4083/14 про визнання банкрутом ТОВ „САНТАРМ" (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, буд. 1 Код ЄДРПОУ 38103701) за спрощеною процедурою банкрутства у порядку ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зі змінами в редакції від 22.12.2011р. №4212-У1 (далі - Закон №2343-ХІІ).

ВСТАНОВИВ: 30.09.2014 р. голова ліквідаційної комісії ТОВ „САНТАРМ" звернувся до господарського суду із заявою про визнання банкрутом ТОВ „САНТАРМ", здійснюючи провадження з особливостями, застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником відповідно до ст. 95 Закону (№2343-ХІІ) у зв'язку із неможливістю погашення кредиторської заборгованості на суму 365550 грн. 00 коп. в процедурі самостійної ліквідації.

Заява голови ліквідаційної комісії ТОВ „САНТАРМ" про визнання банкрутом підлягає поверненню без розгляду з таких підстав:

Відповідно до ст. ст. 2, 9,10 Закону (№2343-ХІІ) та ст.4-1 ГПК України провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

До заяви голови ліквідаційної комісії ТОВ „САНТАРМ" не додано документів, перелік яких передбачено п. 3 ст. 11 та ст. 95 Закону (№2343-ХІІ).

Статтею 15 Закону (№2343-ХІІ), передбачено, що суддя повертає заяву про порушення провадження у справі про банкрутство з підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.

Статтею 63 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що підставою для повернення заяви і доданих до неї документів без розгляду є: у заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується заява, не надано доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини.

Наряду з цим, відповідно до п. 1 ст. 95 Закону (№2343-ХІІ) зазначено, що обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до ст.ст. 105,110,111 ЦК України, ст. 60 ГК України та ст. 95 Закону (№ 2343-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону (№2343-ХІІ), якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом.

Відповідне правило передбачено ч. 3 ст. 110 ЦК України, яка містить загальні положення про ліквідацію юридичної особи.

Спрощена процедура банкрутства, яка передбачена ст. 95 Закону (№2343-ХІІ) (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

Так, імперативними приписами абз. 2 ч. 1 ст. 95 Закону (№2343-ХІІ) встановлено, що обов'язковою передумовою для звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

При цьому головою ліквідаційної комісії ТОВ „САНТАРМ" не надано доказів здійснення незалежної інвентаризації та оцінки наявного майна боржника (проведення аудиторської перевірки підприємства), не проведено аналізу активів та пасивів боржника.

Крім того, поштові квитанції про направлення до органу державної податкової служби повідомлення про припинення платника податків надані у копіях, що не являється належним доказом повідомлення.

Ліквідатором ТОВ „САНТАРМ" не надані докази отримання відповідей від органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування щодо наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів та проведення відповідних перевірок.

Зазначене свідчить про те, що пасив боржника не міг бути повністю сформований, тому не можна вважати про його чіткий розмір.

Наряду з цим, у заяві голова ліквідаційної комісії ТОВ „САНТАРМ" зазначає грошові вимоги кредитора ТОВ „ІНТРЕЙД-Д" у сумі 365550 грн. 00 коп., які виникли на підставі Договору від 24.12.2013р. № 2412-01 про надання інформаційних (консультаційних) послуг.

Вказаний договір та здійснення господарської операції по ньому не підтверджується документами фінансової, бухгалтерської та податкової звітності боржника, відомостями податкової інспекції, доказами сплати податку на додану вартість.

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Водночас статтею 1 Закону України від 16.07.99 N 996-XIV „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки, документи які саме послуги надані та інше) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

Головою ліквідаційної комісії ТОВ „САНТАРМ" не подано: доказів належного повідомлення ДПІ у Приморському районі міста Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області та ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про припинення платника податків, не надані докази отримання відповідей від органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування щодо наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів та проведення відповідних перевірок, не надані документами фінансової, бухгалтерської статистичної та податкової звітності боржника, що підтверджують здійснення виконання умов договору № 2412-01.

Частиною 7 статті 111 ЦК України передбачено, що під час ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Матеріали справи не містять доказів надання ліквідатором ТОВ „САНТАРМ" до органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період та документів підприємства, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, для проведення відповідних перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів.

Таким чином, головою ліквідаційної комісії ТОВ „САНТАРМ" не надано доказів проведення відповідних дій, як передумови для звернення ліквідатора (голови ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство відповідно до ст.ст. 105,110,111 ЦК України, ст. 60 ГК України та ст. 95 Закону України (№ 2343-ХІІ), а тому заява голови ліквідаційної комісії ТОВ „САНТАРМ" підлягає поверненню без розгляду на підставі ст. 15 Закону України (№ 2343-ХІІ) та п. 3 ст. 63 ГПК України.

Керуючись п. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України та ст.ст. 15, 95 Закону України "Про відновлення неплатоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суддя, -

У Х В А Л И В:

1. Заяву голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю „САНТАРМ" (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, буд. 1 Код ЄДРПОУ 38103701) про визнання банкрутом - повернути без розгляду.

2. Заяву про визнання банкрутом надіслати Заявнику.

3. Додаток: заява про визнання банкрутом на 73 аркушах.

Суддя Г.М. Зеленов