718/2274/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.09.2014 року м. Кіцмань
Кіцманський районний суд Чернівецької області
у складі: головуючого - судді Олексюк Т.І.
при секретарі - Пітак О.В.
з участю: позивача - ОСОБА_1
представників відповідача - Савчука Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання виплатити недоплачену суму коштів по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з даним адміністративним позовом, в якому просила визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації Чернівецької області неправомірними та зобов'язати відповідача виплатити недоплачену суму коштів по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з березня по червень 2014 року у розмірі 3608 гривень.
Свої вимоги мотивує тим, що з часу звернення до Управління праці та соціального захисту населення та до липня 2014 року вона отримувала допомогу по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі по 130 гривень на місяць, при тому, що будучи особою, застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, мала отримувати допомогу у розмірі прожиткового мінімуму, тобто по 1032 гривні на місяць. Відповідачем за період з березня по червень 2014 року їй не доплачено 3608 гривень.
Посилаючись на рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, № ст.ст. 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» просила позов задовольнити.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала заявлені вимоги з наведених підстав.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, вказуючи, що Управлінням праці та соціального захисту населення для призначення та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку керувалося Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», який відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі
соціального захисту населення. Призначення вказаної допомоги ОСОБА_1 з жовтня 2013 року проводилось відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, щодо дорівнює різниці між 100 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач має дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивач з 08.10.2013 року перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації Чернівецької області та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, крім того позивач є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З жовтня 2013 року по липня 2014 року позивач отримує такий вид допомоги у розмірі 130 гривень щомісячно.
Відповідачем призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», розмір якої визначено відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги державної допомоги сім»ям з дітьми», затвердженому постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року.
Стаття 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" є чинною, але також є чинними й вказані норми Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Згідно статті 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є застрахована особа, страхувальник та страховик.
При цьому, страховиком є Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд).
За частиною 3 статті 9 вказаного закону Фонд є некомерційною самоврядною організацією.
Частиною 1 статті 19 Закону № 2240-III передбачено, що основним джерелом формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Постанови КМУ № 32 від 16 січня 2007р. у 1 кварталі 2007р. виплачував спірну допомогу за рахунок субвенцій , що перераховувалися УПСЗН на рахунки Фонду, а починаючи з 2-го кв. 2007 року, не здійснює виплату допомоги. З цього часу страхувальники (суб'єкти господарювання) не мають права здійснювати призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Фонду та відображати ці витрати в звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
З прийняттям змін у законодавстві, що регулює правовідносини, які виникли між сторонами, Фонд з квітня 2007 року вже не виконує функції щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до 3 трьох років застрахованим особам. Спірна допомога виплачується за рахунок держави і саме держава узяла функцію такі виплати здійснювати.
Правові норми Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" та Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» у часі прийняті пізніше за ст. 43 Закону № 2240, вони повністю узгоджуються з іншими нормативними актами, які визначають порядок сплати допомоги і джерела фінансування цих виплат, а тому аналізуючи викладені обставини, враховуючи що законодавством функція виплати допомоги по догляду за дитиною визначена як державна.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами.
Зокрема, статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було виключено статті 40- 44.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі й пункт 25 розділу ІІ цього Закону щодо виключення статей 40 - 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
З дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Розмір допомоги по догляду за дитиною до трьох років з 01 січня 2010 року визначається як різниця між 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму у 2014 році, на одну особу в розрахунку на місяць: - для дітей віком до 6 років - 1032 гривні; - для дітей у віці від 6 до 18 років - 1286 гривень; - для осіб, які втратили працездатність - 949 гривень. Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць - 1176 гривень Мінімальна заробітна плата у 2014 році у місячному розмірі - 1218 гривень.
З січня 2014 року мінімально встановлений розмір допомоги дорівнює 130 гривень, а максимально можливий, який розраховується залежно від лоходу сім`ї, складає 1218 гривень.
Для призначення допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). Дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату, Держкоммолодьспорту від 15.11.2001 р. № 486/202/524/455/3370.
Позивач за призначенням такої допомоги (за середньомісячним сукупним доходом сім`ї) до Управління праці та соціального захисту населення не зверталась, відповіді-відмови у здійсненні перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку не отримувала та таку відмову, а також питання про визнання розпорядження відповідача про надання соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не оскаржувала, тому заявлені вимоги є безпідставними і задоволенню не підлягають. Враховуючи викладене, ст. ст. 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст.ст. 42, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», керуючись ст.ст. 9, 11, 86, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Суддя: