Ухвала суду № 40715696, 23.09.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2014
Номер справи
815/1188/14
Номер документу
40715696
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

23 вересня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/1188/14

Категорія: 7.1 Головуючий в 1 інстанції: Колесниченко О. В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого - Милосердного М.М.,

суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,

при секретарі - Тропанець О.В.,

за участю: представника ТОВ "СК Петроліум" - Семененко Наталі Сергіївни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2014 року по справі за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "СК Петроліум" про застосування заходів реагування шляхом тимчасової заборони діяльності щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів,

В С Т А Н О В И В :

У лютому 2014 року Державна екологічна інспекція (далі-Держекоінспекція) у Дніпропетровській області звернулась до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "СК Петроліум" в якому просила тимчасово заборонити діяльність щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів, що знаходиться за адресою: вул. Димитрова,30а, 30б, 30в, 30г, Дзержинський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що в ході проведення планової перевірки дотримання ТОВ "СК Петроліум" вимог природоохоронного законодавства України встановлено відсутність інвентаризації джерел утворення відходів, норми утворення, їх склад і властивості не визначено, встановлено відсутність ліміту на утворення та розміщення відходів виробництва на 2013-2014 роки та дозволу на розміщення відходів на 2013-2014 роки. Зазначені обставини є належною підставою для заборони господарської діяльності.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2014 року у задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області відмовлено в повному обсязі.

Не погоджуючись з постановою суду, представником Держекоінспекції у Дніпропетровській області подана апеляційна скарга, в якій зазначено, що вказана постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "СК Петроліум", відповідно до Довідки АА№576966 з ЄДРПОУ, здійснює такі види діяльності: надання в оренду і експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; будівництво інших споруд; надання в оренду інших машин, устаткування та товарів; оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; неспеціалізована оптова торгівля; будівництво житлових і нежитлових будівель.

На підставі наказу від 30.12.2013 року № 1997-П та направлення від 30.12.2013 року №4-12530-8-3 посадовими особами Держекоінспекції у Дніпропетровській області з 21.01.2014 року до 27.01.2014 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ "СК Петроліум", за адресами: м. Кривий Ріг: вул. Димитрова, 30а, 30б, 30в, 30г; вул. Бикова,10; вул. Волгоградська,1д.

За результатом перевірки складено акт яким встановлено порушення ТОВ "СК Петроліум" вимог п. "а" ч.1 ст. 32, ч.1 ст. 17 Закону України "Про відходи", яке полягало у тому, що відповідачем не отримано дозвіл на розміщення відходів та ліміт на утворення і розміщення відходів на 2013-2014 роки.

Відповідно до пункту 2 припису, позивачу на підставі ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст. 20 Закону України "Про відходи" приписано до 01.07.2013 вирішити питання отримання дозволу та лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів у 2013 році.

Пунктом 3 припису позивача, на підставі ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" зобов'язано розробити документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря з матеріалами інвентаризації та отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів.

Під час розгляду справи ТОВ "СК Петроліум" надано до суду копії договорів оренди нерухомого майна від 30.12.2009 року, від 08.09.2008 року, від 01.01.2013 року укладених між ТОВ "СК Петроліум" та ТОВ "Спорт Ленд", ТОВ "Фоззі-Фуд", ТОВ "Альфа" щодо оренди останніми приміщень за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Димитрова, 30а, 30б, 30в, 30г.

Також, відповідачем було надано довідку від 15.11.2013 року №519, у якій зазначено, що на даний момент люмінесцентні лампи знаходяться в робочому стані та при необхідності заміни ламп, буде підписано договір на утилізацію, копію Декларації про утворення відходів у 2013 році, зареєстровану Департаментом екології та природних ресурсів Дніпротпетровської обласної державної адміністрації за №404 від 04.04.2014 року, в якій зазначено, що станом на 01.01.2013 року відсутні накопичення відходів.

Також, надавалась копія договору №1501/14-1 від 15.01.2014 року укладеного між ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Запоріжпромекологія" та ТОВ "СК Петроліум", предметом якого є, те що, ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Запоріжпромекологія" бере на себе виконання робіт із перевезення, збирання та зберігання для подальшої утилізації або оброблення відходів.

Суд першої інстанції, перевіривши надані документи, дійшов висновку, що за перевіреними позивачем адресами господарську діяльність здійснюють ТОВ "Спорт Ленд", ТОВ "Спорт Ленд", ТОВ "Фоззі-Фуд", ТОВ "Альфа" і тому саме ці підприємства несуть відповідальність за додержання та відповідальність вимогам чинного законодавства України, а саме отримання дозволу на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів. Також, суд вважав, що відповідач не був включений в перелік власників відходів, яким необхідно отримати ліміт на утворення та розміщення відходів на 2013 рік, відповідно до Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1218, а також має відповідні договори на вивезення та розміщення відходів спеціалізованим підприємствам, а отже не зобов'язаний одержувати дозвіл на розміщення відходів у 2013 році та ліміт на утворення та розміщення відходів на 2013 рік.

Тому, суд виходив, що надані відповідачем докази, спростовують доводи позивача, покладені в основу позовних вимог, відмовив у їх задоволенні.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступних підстав.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовищ відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011 (далі - Положення) є Держава екологічна інспекція України, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів.

Відповідно до підп. "м" п. 2 ч. 4 Положення, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про поводження з відходами.

Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначено Законом України від 05.03.1998р. №187/98-ВР "Про відходи" (зі змінами та доповненнями), відповідно до ст.1 якого відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Частиною 4 статті 33 Закону України "Про відходи" передбачено, що зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Відповідно до частини 2 статті 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Згідно до ст.1 Закону України "Про відходи" зберігання відходів - це тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення); розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах; спеціально відведені місця чи об'єкти - місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл уповноважених органів на видалення чи здійснення інших операцій з відходами; видалення відходів - здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації; операції поводження з відходами - збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів.

Відповідно до п.10 Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів на території України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998р. №1218 (зі змінами та доповненнями) місцеві державні адміністрації за погодженням з органами Мінекоресурсів на місцях до 1 лютого поточного року визначають перелік власників відходів, яким необхідно одержати ліміти на утворення та розміщення відходів на наступний рік (крім власників, які звільняються від одержання таких лімітів).

Пунктом 11 Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів передбачено, що органи Мінекоресурсів на місцях до 1 березня поточного року надсилають на адреси власників відходів повідомлення про необхідність подання на погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів на наступний рік.

Враховуючи наведене можна дійти висновку, що отримання дозволу на розміщення відходів та затвердження лімітів на утворення і розміщення відходів, не є обов'язковим для всіх без виключення суб'єктів господарювання, оскільки, їм передує обов'язок суб'єктів владних повноважень - як місцевих державних адміністрацій, так і органів Мінекоресурсів, вчиняти певні дії, а саме, визначити перелік суб'єктів, які мають отримати ліміти, визначити спеціальні місця для розміщення відходів, та надіслати відповідні повідомлення таким суб'єктам тощо.

При цьому, будь-яких доказів на підтвердження того, що відповідачем отримувалось відповідне письмове повідомлення від органу Мінекоресурсів щодо необхідності подання та погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів на 2013 рік, позивачем суду не надано, як і не надано належних доказів на підтвердження включення відповідача до переліку власників відходів, яким необхідно одержати ліміти на утворення та розміщення відходів.

Тому, враховуючи встановлені факти, оцінюючи надані позивачем та відповідачем докази у сукупності, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про недоведеність позивачем обставин, якими він обґрунтовував позовні вимоги, а тому у задоволені позову було відмовлено правомірно.

Також, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2014 року - залишити без змін.

Стягнути з Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 36,54 грн., який повинно бути перераховано або внесено на рахунок №31212206781008, одержувач ГУК в Одеській області /Приморський р-н./ 22030001 код ЄДРПОУ 37607526, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області МФО: 828011 Код ЄДРПОУ суду 34380461.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: