ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" вересня 2014 р.Справа № 916/194/14Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Колоколова С.І.
суддів: Разюк Г.П., Петрова М.С.
(Склад колегії суддів Одеського апеляційного господарського суду сформовано згідно із розпорядженням голови суду № 1609 від 17.07.2014 року)
при секретарі судового засідання: Полінецькій В.С.
за участю представників сторін:
від позивача: Ситянін В.В. (довіреність № 04/653 від 13.03.2014 року)
від відповідача: Лозінський Ю.В. (довіреність № 01/11-702 від 09.12.2013 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Одеської національної морської академії
на рішення господарського суду Одеської області від " 04" червня 2014 року, повний текст якого складено та підписано " 10" червня 2014 року
по справі № 916/194/14
за позовом Одеської національної морської академії
до Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси"
про зобов'язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
21.01.2014 року Одеська національна морська академія (далі по тексту - позивач) звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Комунального підприємства „Теплопостачання міста Одеси" (далі по тексту - відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії, а саме зобов'язати відповідача здійснити перерахунок зайво пред'явлених до сплати розрахунків Морехідному училищу ім. О.І. Марінеска ОНМА, які сплачені в повному обсязі за період з 01.11.2010 року по 01.12.2012 року розрахунки на суму 52 232,15 грн., у тому числі по учбовому корпусу по вул. Канатна, 8, 135,83776 Гкал на суму 48 917,29 грн. та по екіпажу (гуртожитку) за адресою: вул. Грецька, 9-4, 04617 Гкал на суму 3 314,86 грн., на підставі нарахування за споживання теплової енергії за договором на постачання теплової енергії від 27.03.2012 року № 6306.
21.03.2014 року позивач звернувся до суду з заявою про зміну предмету позову в порядку ст.22 ГПК України, шляхом доповнення відповідно до ч.2 ст.58 ГПК, а саме зобов'язати відповідача здійснити перерахунок зайво пред'явлених до сплати розрахунків Морехідному коледжу технічного флоту Одеської національної морської академії, які сплачені в повному обсязі за період з 01.11.2010 року по 01.12.2012 року на суму 77 178,12 грн. на наступні нарахування за споживання теплової енергії за Договором на постачання теплової енергії № 6004-2 від 06.03.2013 року (а.с.100-102).
Рішенням господарського суду Одеської області від 04.06.2014 року по справі № 916/194/14 (суддя Никифорчук М.І.) у задоволенні позовних вимог Одеської національної морської академії відмовлено повністю.
Такий висновок суду мотивований тим, що органи державного фінансового контролю мають право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, проте в матеріалах справи відсутні докази щодо визнання Договорів № 6306 від 27.03.2009 року та 6306/1 від 27.03.2012 року незаконними, а саме щодо отримання державних коштів без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.
Не погоджуючись із зазначеним вище рішенням місцевого господарського суду, Одеська національна морська академія звернулося до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати повністю та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Скаржник в своїх доводах та запереченнях посилається на те, що суд повно та всебічно не перевірив всі обставини справи, не дав належну правову оцінку доказам, порушив та невірно застосував норми чинного законодавства, в зв'язку з чим виніс незаконне і необґрунтоване рішення, яке не відповідає обставинам справи і вимогам закону.
За твердженням скаржника, місцевим господарським судом під час прийняття рішення не прийнято до уваги вимоги нормативних актів, які регулюють відносини теплопостачання та експлуатацію теплових установок і мереж, які були порушені відповідачем при виставленні розрахунків за теплову енергію з урахуванням втрат теплоти в електромережах.
Крім того апелянт зазначає, що визначення теплових втрат повинно здійснюватися спеціалізованою організацією шляхом випробування з визначення теплових і гідравлічних втрат за програмою, затвердженою технічним керівником організації, що експлуатує теплову мережу.
Відповідачем надано до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому його представник в судовому засіданні просили апеляційну скаргу Одеської національної морської академії залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду - без змін, вважаючи його правомірним, обґрунтованим, відповідаючим матеріалам справи та нормам чинного законодавства.
31.07.2014 року під час розгляду справи, представником відповідача було заявлено клопотання про продовження строку розгляду апеляційної скарги на 15 днів, відповідно до ст. 69 ГПК України, яке колегією суддів задоволено та продовжено строк розгляду справи № 916/194/14 до 03.10.2014 року.
Розглянувши та перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу та відзив на неї, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла до наступного.
Відповідно до приписів ст.101 ГПК України апеляційна інстанція не зв'язана доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі, а згідно до приписів ст.33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна належними і допустимим доказами довести ті обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог чи заперечень.
Як встановлено господарським судом першої інстанції та підтверджено в ході апеляційного провадження, між Комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» (теплопостачальна організація) та Морехідним училищем ім. O.I. Маринеска Одеської національної морської академії (споживач) були укладені Договори № 6306 від 27.03.2009 року та № 6306/1 від 27.03.2012 року з Додатковими угодами до них на постачання теплової енергії, відповідно до умов яких КП «Теплопостачання міста Одеси» бере на себе зобов'язання постачати споживачу теплову енергію, а споживач зобов'язується оплачувати фактично одержану теплову енергію за встановленими тарифами в терміни, передбачені цим договором (а.с.25-27; 35-37).
За змістом п.5.5 Договору № 6303 та п.2.6 Договору 6303/1 втрати теплової енергії на дільницях теплових мереж, що перебувають на балансі Позивача, від межи балансової належності до місця встановлених приладів обліку складають:
- вул. Канатна 8 (учбовий корпус) - 1,49 %, від об'єму споживання теплової енергії в звітному періоді екіпажу (гуртожитку);
- вул. Грецька, 9 екіпаж ( гуртожиток) - 23,27 %, від об'єму споживання теплової енергії в звітному періоді.
Додатками № 2 до зазначених вище договорів сторонами була погоджена фактична схема теплотраси, що перебуває на балансі Споживача (позивача), відповідно до якої прилади обліку теплової енергії за адресою Канатна, 8 знаходяться на відстані 16м, а за адресою Грецька, 9 на відстані 125м, від точки балансового розмежування, тобто, до місця (точки приєднання) Споживача (позивача) до теплової мережі теплопостачальної організації, до якої Споживач (позивач) приєднаний за допомогою власної теплової мережі, що перебуває на його балансі.
Так, Договори № 6306 від 27.03.2009 року та № 6306/1 від 27.03.2012 року, які укладені між сторонами, відповідають вимогам ч.3 ст.24, та ч.2 ст.25 Закону України "Про теплопостачання", відповідно до яких обов'язками споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії, додержання вимого договору та нормативно-правових актів.
Відповідно до п. 7.2.43 «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж», затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007р. № 47 передбачено, що у випадку, коли вузол обліку теплової енергії розташований не на межі розділу теплових мереж, розрахунок за теплову енергію здійснюється з урахування втрат теплоти в тепломережі від мережі розподілу до місця установки розрахункових приладів. Монтаж приладів обліку теплової енергії та об'єму (маси) теплоносія має виконуватись згідно з погодженим теплопостачальною організацією проектом (п. 7.2.44 Правил).
Наявним в матеріалах справи Актом ревізії фінансово-господарської діяльності ОНМА Державної фінансової інспекції України № 031-11/63 від 05.02.2013 року встановлено завищення обсягу теплових втрат в тепломережі на 139,88393 Гкал, для Морехідного училища внаслідок чого постачальником зайво пред'явлено до оплати 52 232,15 грн., та на 103,8 Гкал. для Морехідного коледжу технічного флоту внаслідок чого постачальником зайво пред'явлено до оплати 77 178,12 грн.
З зазначеного акту вбачається, що вказані нарахування проведені теплопостачальною організацією з порушенням п. 3.1.8 норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 14.12.1993р. КТМ 204 України 244-94.
Між тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що акт Державної фінансової інспекції України не є належним та допустимим доказом наявності вини відповідача та не є нормативно-правовим актом, а носить лише інформаційний характер, а тому не може бути предметом судового розгляду з наступних підстав.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового" контролю в Україні органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).
Відповідно до п.6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року N 499/2011 Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку здійснювати державний фінансовий контроль шляхом проведення: інспектування у формі планових та позапланових ревізій певного комплексу чи окремих питань фінансово-господарської діяльності підприємств, установ та організацій, визначених у підпункті 1 пункту 4 цього Положення; державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси та інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур закупівель, проводити перевірку фактичної наявності цінностей.
Судова колегія погоджується з висновками місцевого господарського суду про
відмову у задоволенні позовних вимог Одеської національної морської академії та вважає, що доводи, заперечення і вимоги скаржника викладені в апеляційній скарзі, є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Згідно із пунктом 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог Цивільного кодексу та інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (статті 526, 525 Цивільного кодексу України).
Отже, як встановлено під час розгляду даної справи, у відповідності із нормами чинного законодавства, між сторонами склалися правовідносини пов'язані з постачанням теплової енергії на об'єкти позивача, а саме по вул. Канатна, 8 та по вул. Грецька, 9, про що 27.03.2009 року за № 6306 та від 27.03.2012 року за № 6306/1 були укладені відповідні Договори з додатками до них.
Так, зазначені вище Договори є підставою для виникнення у сторін господарських зобов'язань відповідно до ст.ст. 173, 174 ГК України (ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України), і згідно ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання його сторонами.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги та позовної заяви, скаржник посилається на висновки ревізії фінансово-господарської діяльності, яка проводилась Державною фінансовою інспекцією України в Одеській області за період з 01.11.2010 року - по 01.12.2012 року.
Як було зазначено вище, відповідно до Акту Державної фінансової інспекції України № 031-411/63 від 05.02.2013 року, КП "Теплопостачання міста Одеси" були завищені обсяги теплових втрат в тепломережі на 139,88393 Гкал, у зв'язку з чим позивачм були сплачені зайві кошти у розмірі 52 232,15 грн. за період з 01.11.2010 року по 01.12.2012 року (а.с.43-44).
Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції та не приймає вказаний Акт ревізії за належний та допустимий доказ у зв'язку з вищевикладеним.
Крім того, пунктами 6.3.64, 7.7.23 правил від 14.02.2007 № 71 передбачено, що випробування з визначення теплових втрат у теплових мережах здійснюється з періодичністю один раз на 5 років за програмою, затвердженою технічним керівником організації, що експлуатує теплову мережу, і погодженою технічним керівником джерела постачання. Випробування повинні здійснюватися спеціалізованою організацією згідно з „РД 34.09.255 (МУ 34-70-080-84) Методичні вказівки по визначенню теплових втрат у водяних і парових теплових мережах".
В матеріалах справи відсутні докази щодо проведення випробування з визначення теплових втрат з 2001 року за адресою вул. Канатна, 8 (учбовий корпус) і Грецька, 9 екіпаж (гуртожиток), що призвело до правильного нарахування Училищу сплати за надану теплову енергію.
У разі неможливості визначення втрат теплоти в теплових мережах на підставі випробувань, пунктом 3.1.8. КТМ 204 України 244-94 передбачено приймати величину згаданих втрат в частках від відпущеної теплоти, зокрема, при протяжності теплотраси до 300 м- 1 % за кожні 100 м теплотраси від кількості відпущеної теплоенергії.
Посилання позивача на п. 3.1.8 Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні КТМ 204 України 244-94 колегія суддів вважає безпідставними, так як зазначені норми не є нормативним документом, а є технічною нормою і має рекомендаційний характер. Тобто сторони при укладені договору могли за домовленістю визначити інший, ніж зазначено в КТМ 204, процент втрат теплової енергії в теплових мережах, що і було зроблено.
Таким чином, судова колегія також вважає, що усі доводи, заперечення та вимоги Одеської національної морської академії, викладені в апеляційній скарзі є необґрунтованими, безпідставними та підлягають відхиленню з підстав, викладених в мотивувальній частині постанови.
Одеська національна морська академія ніяких додаткових пояснень та відповідних доказів до суду апеляційної інстанції не надала, а тому зазначені вище факти скаржником під час розгляду апеляційної скарги в суді апеляційної інстанції нічим спростовані не були, а відповідно, в порушення статті 33 Господарського процесуального кодексу і не були доведені ті обставини, на які скаржник посилався як на підставу своїх вимог, доводів і заперечень.
Вищезазначене повністю спростовує доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, на підставі чого судова колегія дійшла до висновку про правомірність та обґрунтованість винесеного місцевим господарським судом рішення про відмову в задоволенні позовних вимог Одеської національної морської академії .
За викладених обставин, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Одеської області від 04.06.2014 року по справі № 916/194/14 відповідає вимогам чинного законодавства та матеріалам справи, підстави для його скасування або зміни відсутні, а тому воно підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга Одеської національної морської академії - без задоволення.
Керуючись статтями 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
1. Апеляційну скаргу Одеської національної морської академії залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Одеської області від „04" червня 2014 року по справі № 916/194/14 залишити без змін.
Постанова в порядку статті 105 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови
складено „01" жовтня 2014 року.
Головуючий суддя С.І. Колоколов
Суддя Г.П. Разюк
Суддя М.С. Петров