ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" вересня 2014 р. м. Київ К/800/27415/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: Маслія В.І. (суддя-доповідач)
Суддів: Розваляєвої Т.С., Черпіцької Л.Т.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Державної екологічної інспекції у Львівській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року у адміністративній справі за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до ПАТ «Компанія «Ензим» про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
У вересні 2013 року Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулася в суд з адміністративним позовом до ПАТ «Компанія «Ензим», в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо недопущення працівників інспекції до проведення перевірки та зобов'язати товариство вчинити такі дії.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 12.11.2013 року позовні вимоги інспекції були задоволені частково. Зобов'язано ПрАТ «Компанія Ензим» допустити працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства. В решті позовних вимог відмовлено. Суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення вимоги позивача щодо зобов'язання допустити працівників інспекції до проведення перевірки, посилаючись на ч. 4 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 464 від 10.09.2008 року.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.04.2014 року постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12.11.2013 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просив скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.04.2014 року, та залишити в силі постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12.11.2013 року.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідно до Плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Львівській області завдань на 3 квартал 2013 року заплановано проведення перевірки ПАТ «Компанія «Ензим» дотримання вимог природоохоронного законодавства.
12.08.2013 року керівнику ПАТ «Компанія «Ензим» скеровано повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у термін з 28.08.2013 року по 17.09.2013 року.
20.08.2013 року Державною екологічною інспекцією у Львівській області видано наказ №554-і/п про проведення планових перевірок, пунктом 2 якого передбачено провести планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Компанія «Ензим». На підставі даного наказу було видано направлення №1736 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідача у термін з 28.08.2013 року по 17.09.2013 року.
28.08.2013 року працівниками позивача складено акт №72.1.3 про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства. Держекоінспекцією додатково листом №04-8337 від 28.08.2013 року проінформовано ПАТ «Компанія «Ензим» про те, що 30.08.2013 року спеціалісти Держекоінспекції прибудуть для проведення планової перевірки на об'єкт ПАТ «Компанія «Ензим».
30.08.2013 року держінспекторами з ОНПС Львівської області Ігнатович О.І., Мацьківим М.М. та Дмитрашем О.М. повторно складено акт №75.1.3 про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, у якому зазначено, що 30.08.2013 року о 09 год. 45 хв. державних інспекторів не було допущено на територію ПАТ «Компанія «Ензим». Також в акті про недопущення на об'єкт було зазначено, що представники ПАТ «Компанія «Ензим» відмовились від надання пояснень, підписання та отримання акту.
Держекоінспекцією листом №04-8394 від 30.08.2013 pоку скеровано ПАТ «Компанія «Ензим» акти про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №72.1.3 від 28.08.2013 року та №75.1.3 від 30.08.2013 року.
10.09.2013 року Держекоінспекцією скеровано лист на адресу ПАТ Компанія «Ензим» із переліком питань для здійснення перевірки та зазначенням, що держінспектори прибудуть на об'єкт 13.09.2013 року.
13.09.2013 року працівниками позивача складено акт №80.1.3 про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, у якому зазначено, що 13.09.2013 року о 10 год. 00 хв. державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Ігнатович О.І., Мацьківа М.М. та Дмитраша О.М. не було допущено на територію ПАТ «Компанія «Ензим». Даний акт підписаний держінспекторами та представником ПАТ «Компанія «Ензим», які надали пояснення про причини недопуску на об'єкт.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", який, зокрема встановлює порядок, умови та вимоги до проведення заходів державного нагляду (контролю) у вигляді планових та позапланових заходів.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня безпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Зокрема положеннями статті 7 зазначеного Закону встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) і засвідчується печаткою.
Згідно з статтею 5 вищевказаного Закону, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Стаття 11 вказаного Закону передбачає, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю) передбаченого цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, та вірно встановлено судом першої інстанції, заначені вище вимоги позивачем дотримані, а відтак, при проведенні перевірки позивач діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Відповідач же, в свою чергу, протиправно та безпідставно не допускає Державну екологічну інспекцію у Львівській області до проведення відповідної перевірки, перешкоджаючи таким чином позивачу виконанню покладених на нього передбачених законодавством повноважень.
За таких обставин, колегія суддів зазначає про обґрунтованість позовних вимог в частині щодо зобов'язання відповідача допустити посадових осіб ДЕІ у Львівській області до здійснення планової перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Також, колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції щодо наявності у Державної екологічної інстапеції у Львівській області права на звернення до суду з зазначеним позовом, оскільки відповідно до п. 6 даного Положення, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Таким чином, твердження відповідача щодо відсутності у позивача повноважень на звернення до суду спростовуються вищезазначеним.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову, а суд апеляційної інстанції помилково скасував законне рішення суду першої інстанції.
Таким чином, доводи касаційної скарги заслуговують на увагу та підтверджуються вище переліченими нормами права і встановленими обставинами справи, у зв'язку з чим наявні підстави для її задоволення та скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 КАС України колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Державної екологічної інспекції у Львівській області - задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року - скасувати та залишити в силі постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: