Постанова № 40705909, 23.09.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2014
Номер справи
813/4419/14
Номер документу
40705909
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2014 року м. Львів № 813/4419/14

16 год. 14 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Рехліцької Ю.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Ільницька І.Я.;

відповідача: не прибув;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення надміру нарахованих грошових коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації (далі - УСЗН Сколівської РДА) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2) про повернення надміру виплачених грошових коштів в сумі 40654,76 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в результаті проведеної перевірки центром моніторингу соціальних програм та контролю за призначенням та виплатою пенсій та допомог було виявлено помилку в розрахунку грошового забезпечення прийомним батькам, що призвело до надмірної виплати ОСОБА_2 бюджетних коштів за період з 2010 року по 2013 рік на загальну суму 40654,76 грн.

Оскільки належна до повернення сума відповідачем не відшкодована, тому просить стягнути на користь Управління соціального захисту населення Сколівської РДА надміру виплачені кошти в сумі 40654,76 грн. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просить їх задовольнити повністю.

Відповідач заперечила позов повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях від 03.09.2014 року. Відповідач зазначила, що при нарахуванні і отриманні грошової виплати на дітей сиріт та грошового зобов'язання прийомним батькам не була зобов'язана здійснювати перерахунок відповідних сум платежів, а також вказала, що при отриманні таких платежів були відсутні підстави здогадуватись про неправильність нарахованих їй сум відповідних виплат, чим підтверджується факт відсутності у її діях недобросовісності, як набувача таких коштів.

На підставі наведеного відповідач вважає, що в даному випадку згідно із вимогами ст.1215 Цивільного кодексу України, кошти в сумі 40654,76 грн. не підлягають поверненню, як безпідставно набуті, тому просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідач у судове засідання не прибула, хоча належним чином була повідомлена про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, причини неприбуття до суду не повідомила.

Згідно із ч.4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Таким чином, адміністративну справу розглянуто та вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Суд заслухав пояснення представника позивача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Розпорядженням Голови Сколівської РДА від 10 травня 2007 року №310 створено «прийомну сім'ю» ОСОБА_2 та влаштовано на спільне проживання та виховання дітей позбавлених батьківського піклування ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4

Відповідно до заяви №268 від 14.05.2007 року про призначення усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_2 призначено матеріальну допомогу на дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошове забезпечення батькам - вихователям і прийомним батькам.

Центром моніторингу соціальних програм та контролю за призначенням і виплатою пенсій та допомог здійснено планову перевірку управління соціального захисту населення Сколівської РДА щодо організації роботи по призначенню та виплаті допомог, за результатами якої складено довідку про перевірку №12 від 26.07.2013 року.

02 серпня 2013 року Центром моніторингу соціальних програм та контролю за призначенням і виплатою пенсій та допомог на адресу позивача надіслано пропозиції Вих. №15-135, в яких, серед іншого зазначено про необхідність здійснення перерахунків по особовій справі ОСОБА_2 розміру соціальної допомоги на дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування і грошового забезпечення прийомним батькам з 01.10.2009 року по 31.07.2013 року.

22.10.2013 року УСЗН Сколівської РДА надіслано повідомлення на адресу ОСОБА_2 про відшкодування до 30 листопада 2013 року надміру виплачених коштів в сумі 40654,76 грн., оскільки в результаті проведеної перевірки Центром моніторингу соціальних програм та контролю за призначенням і виплатою пенсій та допомог виявлено помилку у розрахунку грошового забезпечення батькам - вихователям.

Оскільки зазначена сума відповідачем не була відшкодована, УСЗН Сколівської РДА звернулось до суду про повернення надміру виплачених грошових коштів.

Оцінюючи доводи сторін суд керувався наступним:

Закон України від 21.11.1992 року № 2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон України №2811-XII) відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Статтею 1 зазначеного Закону №2811-XII передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Тобто, між ОСОБА_2 і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 та постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 81 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною»», саме на виконання Закону № 2811-XII.

Саме п.2 та п.4 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною» визначено, що державна соціальна допомога на дітей (далі - соціальна допомога) призначається в грошовій формі батькам-вихователям на кожну дитину-вихованця і прийомним батькам на кожну прийомну дитину. Призначення і виплата соціальної допомоги та грошового забезпечення здійснюються управлінням праці і соціального захисту населення районної, районної у м.м. Києві та Севастополі держадміністрації, структурним підрозділом з питань праці і соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради (далі - уповноважений орган) дитячому будинку сімейного типу або прийомній сім'ї на підставі підготовлених службою у справах дітей документів, що зберігаються протягом п'яти років після припинення виплати соціальної допомоги та грошового забезпечення.

ОСОБА_2 призначено та виплачено позивачем грошове забезпечення прийомним батькам за 2010 рік - 13512,30 грн., за 2011 рік - 11791,96 грн., за 2012 рік - 13775,50 грн., за 2013 рік - 1575,00 грн.

При цьому, пунктами 19 та 20 вказаного Порядку передбачено, що контроль за цільовим використанням коштів державного бюджету, спрямованих на виплату соціальної допомоги та грошового забезпечення, здійснюється органами державної фінансової інспекції шляхом проведення інспектування та аудиту та уповноваженими органами шляхом проведення моніторингу виплати соціальної допомоги та грошового забезпечення. Відповідальність за цільове використання бюджетних коштів несуть уповноважені органи згідно із законодавством.

Також, суд звертає увагу позивача, що ст. 24 Закону № 2811-XII визначено відповідальність органів, що призначають і здійснюють виплату допомоги сім'ям з дітьми, яка кореспондується із п. 49, п.51 Постанови Кабінету Міністрів України, від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Слід вказати, що одна з особливостей суб'єкта владних повноважень в адміністративному процесі - це здійснення владних управлінських функцій щодо іншого суб'єкта в межах наданих повноважень та виконання відповідних функцій. При цьому суд враховує конституційний принцип, що органи влади діють лише на підставі і у межах повноважень та у спосіб, передбачених законом.

Так, частиною 2 ст. 22 Закону № 2811-XII передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

З аналізу даної норми чітко випливає, що суми надміру виплачених коштів стягуються в судовому порядку тільки внаслідок зловживання такої особи та подання нею недостовірних даних щодо призначення соціальної допомоги.

Позивач же просить стягнути з ОСОБА_2 надміру виплачені кошти в сумі 40654,76 грн. внаслідок допущеної помилки посадових осіб УСЗН Сколівської РДА при здійсненні розрахунку грошового забезпечення батькам-вихователям.

Вказані обставини підтверджені і поданням Прокурора Сколівського району від 18.10.2013 року про усунення порушень вимог чинного законодавства, спрямованого на соціальний захист прав дітей, долученого до матеріалів справи.

Відтак, суд приходить до висновку, що наведені позивачем підстави для стягнення із ОСОБА_2 надміру виплачених коштів не узгоджуються із вимогами ч.2 ст. 22 Закону № 2811-XII, в той же час, обґрунтувань щодо зловживань відповідача представником УСЗН Сколівської РДА не наведено, доказів щодо подання ОСОБА_2 документів із свідомо неправдивими відомостями або неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, матеріали справи не містять.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем не переконують в обґрунтованості позовних вимог.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи пояснення позивача та заперечення відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтовані і не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові, не передбачено.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 30.09.2014 року.

Суддя Клименко О.М.