Справа № 638/14944/14-а
Провадження № 2-а/638/472/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.10.2014 року м.Харків
Суддя Дзержинського районного суду м.Харкова Хайкін В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування та виплати пенсій (основної та додаткової), -
ВСТАНОВИВ:
03.09.2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова в перерахунку та виплаті йому щомісячних державних пенсій (основна та додаткова) відповідно до вимог ст.ст. 50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року№796-12, виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити йому починаючи з 01 березня 2014 року перерахунок та виплату щомісячної основної державної пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, як інваліду 3-ї групи, щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст.ст. 54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильська катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-12, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити йому починаючи з 01 березня 2014 року перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІІ групи, щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст.ст. 50,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-12, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у 1986 році він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має посвідчення учасника ліквідації аварії першої категорії серії НОМЕР_1 від 15 вересня 2010 року та вкладку до нього № 694713 від 15 вересня 2010 року. Харківською МСЕК № 2 мені встановлено третю групу інвалідності (безстроково), захворювання пов"язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідка № 015946 від 07.03.2002 року. Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова. Йому призначена державна пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, а також додаткова пенсія згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796 - XII. У серпні 2014 року йому стало відомо, що відповідач з 01 січня 2014 року невірно нараховував та виплачував йому державні пенсії (основну та додаткову) і він звернувся до відповідача із заявою про приведення розмірів моїх пенсій у відповідність до норм ст.ст. 49, 50,54, 67, Закону №796 -XII, виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплати пенсії за цей період. Однак, УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова відмовило йому в перерахунку призначених пенсій з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії. Не зважаючи на те, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719 -НІІ, що набрав чинності з 01 січня 2014 року, не передбачено щоб норми та положення Закону №796 застосовувалися у 2014 році у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України. Відповідач до цього часу вважає, що при нарахуванні та виплаті у 2014 році державних пенсій (основної та додаткової) особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, необхідно застосовувати норми "Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210, а не норми Закону №796. Вважає такі дії відповідача є незаконними, через що вимушений звернутися з даним адміністративним позовом до суду.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав заяву, згідно позовної заяви просив суд розглядати справу в порядку скороченого провадження.
Уповноважений представник відповідача - Маматказін К.О., що діє на підставі довіреності, в судове засідання не з'явився, з невідомих суду причин, про дату, місце, час розгляду справи повідомлявся належним чином. В запереченнях проти позову, які були подані до суду 30.09.2014 року, представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач з заявою встановленого зразку до управління ПФУ не звертався і тому, жодного рішення або розпорядження управлінням ПФУ не було винесено, оскільки заява позивача не відповідає вимогам п.37 Порядку № 22-1, та не містить всіх необхідних даних для перерахунку пенсії, а отже жодного права позивача не було порушено, дії управління є правомірними. ОСОБА_1 навмисно перекривлює факт та вказує, що йому було відмовлено та називає лист управління ПФУ рішенням про відмову. 28.07.2014 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова із заявою довільної форми про перерахунок пенсії. Управління листом № 327/А-11 від 07.08.2014 повідомило, що Кабінет Міністрів України має достатні правові підстави щодо врегулювання питань, що стосується здійснення соціальних виплат та допомоги відповідно до Закону України № 796-ХП. Таким чином, посилання позивача на порушення УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова норм діючого законодавства України, при призначенні та перерахунку пенсії, не є обґрунтованими, оскільки орган ПФУ не вчиняв дії і не приймав рішень, направлених на звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод позивача
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані позивачем докази та обґрунтування вимог, вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з положеннями ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до вимог статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Судовим розглядом справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова. Постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, а також є інвалідом ІІІ-ї групи.
У серпні 2014 року позивачу стало відомо, що відповідач з 01 січня 2014 року невірно нараховував та виплачував йому державні пенсії (основну та додаткову) і він звернувся до відповідача із заявою про приведення розмірів моїх пенсій у відповідність до норм ст.ст. 49, 50,54,67, Закону №796 -XII, виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплати пенсії за цей період.
Листом від 07.08.2014 року за №327/А11 Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова повідомило, що розмір виплати пенсії визначений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. Рішенням Конституційного суду України від 26.12.2011 року №20-рп/2011 та від 25.01.2012 року №3-рп/2012 підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України щодо визначення розміру соціальних виплат у межах видатків у державному бюджеті. Відтак, Кабінет Міністрів України має всі достатні правові підстави врегулювати питання здійснення соціальних виплат та допомоги в межах фінансових ресурсів, передбачених ЗУ "Про державний бюджет України на 2014 рік"
Не погодившись із вищезазначеним рішенням відповідача, позивач для захисту своїх прав звернувся до суду з адміністративним позовом.
Статтею 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до вимог статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком, а особам, які є інвалідами ІІІ групи і віднесені до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до п.28 розділу 11 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", статтю 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у такій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІII групи - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно до п.28 розділу 11 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України"статтю до ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у такій редакції: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими зокрема по ІII групі інвалідності - 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими внесено зміни до ст.ст.50, 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Згідно ч.2 ст.152 Конституції України, Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому Законом порядку.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" встановлено, що у 2012 році норми і положення статті 50, 54 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
На виконання вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності 01.01.2012 року, згідно вимог якої мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" становить - ІII групи інвалідності - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Пунктом 4 Прикінцевих положень ЗУ "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема статей 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Тобто визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян на 2013 рік делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно ст.3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Тобто положення п.4 Прикінцевих положень ЗУ "Про Державний бюджет України на 2013 рік" діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31.12.2013 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не встановлено обмеження щодо виплат основної та додаткової пенсії, не внесено змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому з 01.01.2014 року діють положення ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до яких розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком, а особам, які є інвалідами ІІІ групи і віднесені до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу основна та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується з 01.01.2014 року в розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.
Частиною 1 статті 8 Конституції передбачено, що в Україні визнається і дії принцип верховенства права. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод ( ч.3 ст.22 Конституції).
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки позивач постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, а також є інвалідом ІІІ-ї групи, то відповідно має право на виплату пенсії як особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, що регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому застосування відповідачем до таких правовідносин підзаконного акту - постанови КМУ № 1210, яка суперечить Закону № 796-ХІІ, є помилковим.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється згідно до вимог ст. 41 КАС України
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8-14, 41, 71, 159, 160-163, 167,186 КАС України, ст. 8, 64, 152 Конституції України, ст.,ст. 49, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року, р.11 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", п. 4 Прикінцевих положень ЗУ "Про Державний бюджет України на 2013 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", ст.3 Бюджетного Кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування та виплати пенсій (основної та додаткової) - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова здійснити перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 передбаченої ст.ст.54, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01 березня 2014 року, з урахуванням проведених виплат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, прийнята у порядку скороченого провадження, виконується негайно.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Головуючий: