Справа №: 653/2529/14-а
Провадження № 2-а/653/118/14
У Х В А Л А
іменем України
30.09.2014
Генічеський районний суд Херсонської області
в складі головуючого судді Берлімової Ю.Г.
за участю секретаря Харченко Е.Г.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Генічеську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Генічеської міської ради, Генічеського державного бюро технічної інвентаризації, третя особа на боці відповідача, що не заявляє самостійних вимог ОСОБА_2 про скасування пункту рішення сесії, визнання дій незаконними, скасування державної реєстрації права власності,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з зазначеним адміністративним позовом до суду, просить: 1) скасувати пункт 10 рішення 45 сесії 5 скликання Генічеської міської ради від 15 вересня 2009 року № 1096 «Про вилучення земельних ділянок та надання дозволу на розробку проектів відведення», згідно якого вирішено розподілити земельну ділянку загальною площею 0,0999 га за адресою: м. Генічеськ, вулиця Червоного Жовтня, 26 на дві самостійні ділянки: громадянці України ОСОБА_2 площею 0,0619 га з присвоєнням юридичної адреси: місто Генічеськ, вул.. Червоного Жовтня, 26; громадянам України ОСОБА_1 та ОСОБА_3 площею 0,0380 га з присвоєнням юридичної адреси: м. Генічеськ, вул.. Червоного Жовтня, 26 а; 2) визнати незаконними дії Генічеського ДБТІ щодо перереєстрації права власності ОСОБА_3 на 57/250 часток домоволодіння з адреси «вул.. Червоного Жовтня 26» на адресу «вул.. Червоного Жовтня 26 а» у місті Генічеську та зобовязати відповідача скасувати у договорі дарування від 14 січня 1961 року № 90, укладений між ОСОБА_4 та ОСОБА_3, запис наступного змісту: «… будинку присвоєно адресу вул.. Червоного Жовтня 26-а рішення № 1096 45 сесії 5 скликання 15 вересня 2009 р. Генічеська міська рада. Начальник БТІ»; державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на нерухоме майно: житловий будинок по вулиці Червоного Жовтня, 26 у місті Генічеську, як 1/1; поновити позивачу строк звернення до суду
Вивчивши матеріали адміністративного позову, вислухавши сторони, суд приходить до наступного.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін субєкт владних повноважень відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 того самого Кодексу означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що міська рада має право розпоряджатися землями територіальної громади, яке вона здійснює шляхом: передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування і вилучення їх із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викупу земельних ділянок для суспільних потреб відповідної територіальної громади села; організації землеустрою; координації діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного й екологічного законодавства; обмеження, тимчасової заборони (зупинення) використання земель громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовки висновків щодо вилучення (викупу) і надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій щодо встановлення і зміни меж сіл; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. При цьому за змістом зазначеної статті сільська рада має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Із наведеного випливає, що при здійсненні повноважень власника землі міська рада є не субєктом владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС, а рівноправним субєктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею.
Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» № 3 від 01 березня 2013 року суди мають виходити з того, що згідно зі статтями 13 і 14 Конституції України, статтями 177, 181, 324 і главою 30 ЦК земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Отже, суд має з'ясувати, є спір приватноправовим або публічно-правовим; чи виник спір із відносин, урегульованих нормами цивільного права, чи пов'язані ці відносини зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності; чи виник спір щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень при реалізації ним управлінських функцій у сфері земельних правовідносин.
Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» № 3 від 01 березня 2013 року земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства, крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року № 1559-VI "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору є право користування земельною ділянкою, яка рішенням Генічеської міської ради Херсонської області була розподілена між позивачем та третьою особою по справі, яка є фізичною особою.
За таких обставин заявлені у справі позовні вимоги випливають із відносин, що мають приватноправовий характер, а тому орган місцевого самоврядування в цих відносинах виступає як субєкт права власності, а не як субєкт владних повноважень. Прийняття зазначеним органом рішення є етапом реалізації волі власника на укладення договору, не змінює правову природу спірних відносин і не перетворює цей спір у публічно-правовий.
Крім того, з 01 січня 2013 року вступили в дію норми Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яким тільки державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав, відмову в такій реєстрації, її зупинення, про державну реєстрацію обтяжень, про скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав.
Таким чином, відповідач по справі Генічеське ДБТІ не може проводити державну реєстрацію права власності (скасовувати її), тобто не є субєктом владних повноважень, оскільки не приймає ніяких рішень від імені держави.
З урахуванням викладеного, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, слід закрити провадження по даній справі, оскільки дану позовну заяву не підлягає розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Позивачу розяснити, що він має право звернутися до Генічеського районного суду Херсонської області з позовною заявою в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.157 КАС України, п. 6, 7 постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» № 3 від 01 березня 2013 року,
УХВАЛИВ:
Провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Генічеської міської ради, Генічеського державного бюро технічної інвентаризації, третя особа на боці відповідача, що не заявляє самостійних вимог про скасування пункту рішення сесії, визнання дій незаконними, скасування державної реєстрації права власності закрити, як таке, що не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Розяснити позивачу, що він має право звернутися до Генічеського районного суду Херсонської області з позовною заявою в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Генічеський районний суд Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом пяти днів з дня її проголошення, а особою, без участі якої постановлено ухвалу протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Генічеського районного суду ОСОБА_5