Постанова № 40701011, 29.09.2014, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
29.09.2014
Номер справи
521/6373/14-а
Номер документу
40701011
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №521/6373/14-а

Номер провадження №2а/521/255/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2014 року м. Одеса

Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Жуган Л.В.,

при секретарі судового засідання - Іськовій В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом Заступника Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України в інтересах ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату, Міністерства Оборони України про визнання протиправною бездіяльність службових осіб та зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити виплату нарахованої, але не виплаченої одноразової грошової допомоги у зв'язку із настанням інвалідності, -

В С Т А Н О В И В :

До Малиновського районного суду м. Одеси 05.05.2014 року звернувся Заступник Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України в інтересах ОСОБА_1 із адміністративним позовом до Одеського ОВК про визнання протиправною бездіяльність службових осіб та зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити виплату нарахованої, але не виплаченої одноразової грошової допомоги у зв'язку із настанням інвалідності.

Ухвалою суду від 17.06.2014 року за клопотанням позивача до участі в справі було залучено в якості співвідповідача Міністерство Оборони України.

В процесі розгляду справи позивач уточнив свої вимоги, пред'явивши адміністративний позов до Одеського ОВК, Міністерства Оборони України про визнання протиправною бездіяльність службових осіб та зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити виплату нарахованої, але не виплаченої одноразової грошової допомоги у зв'язку із настанням інвалідності.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що наказом ТВО начальника військової частини А4502 №180 від 21.11.2013 року Тверезовський М.В. звільнений з військової служби у запас Збройних Сил України за пунктом «б» (за станом здоров'я) ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Рішенням Одеської обласної медико-соціальної експертної комісії ОСОБА_1 було встановлено ІІІ групу інвалідності пов'язаної з виконанням ним службових обов'язків під час проходження військової (публічної) служби.

Позивач вказує, що відповідно до ст. 41 Закону України «Про військову службу», ч.2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців», та ч.2 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів)», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року, Тверезовський М.В. як військовослужбовець-інвалід набув право на отримання одноразової грошової допомоги.

Тверезовський М.В. надав всі необхідні документи до Одеського ОВК, який, в свою чергу, надав розпорядникові коштів - Міністерству оборони України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, і була нарахована одноразова грошова допомога у розмірі 112658 грн., як до теперішнього часу не виплачена.

Посилаючись на вищевикладені обставини позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України та Одеського ОВК щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із інвалідністю;

- стягнути з Одеського ОВК на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 112658 грн.

Представник Одеської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України за довіреністю - Риженко М.Ю. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник Одеського ОВК за довіреністю - Жук І.С. в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, посилаючись на те, що Одеським ОВК було направлено на адресу Міністерства Оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі 112658 грн., для подальшого прийняття рішення відповідною комісією Міністерства оборони України. Оскільки саме Міністерство Оборони України приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органу для видачі наказу про виплату такої допомоги, тому посадові особи Одеського ОВК здійснили усі можливі дії в межах своїх повноважень, і будь-якої протиправної бездіяльності не припустилися.

Представник Міністерства оборони України за довіреністю - Дідух С.П. в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити з підстав того, що Міністерством було прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та Департаментом фінансів Міністерства оборони України було переказано відповідні кошти Одеському ОВК для проведення такої виплати.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, надавши оцінку поданим доказам, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що наказом ТВО командира військової частини А4502 №180 від 21.11.2013 року Тверезовський М.В. був звільнений з військової служби у запас Збройних Сил України за пунктом «б» (за станом здоров'я) ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», що підтверджується витягом з зазначеного наказу.

Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААВ №580087 вбачається, що ОСОБА_1 було встановлено ІІІ групу інвалідності, яка пов'язана з проходженням військової служби.

Тверезовський М.В. перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики, як інвалід ІІІ групи, включений до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики №12-04-40/12 від 13.09.2013 року.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема, у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.

Згідно до п.п. 2 п. 2 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів)», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року (далі - Порядок), одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, - у розмірі 20-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.

Враховуючи вищевикладене та те, що Тверезовський М.В. є інвалідом ІІІ групи, інвалідність якого пов'язана з проходженням військової служби, судом встановлено, що Тверезовський М.В. має право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 20-місячного грошового забезпечення.

Пунктом 3 Порядку визначено, що особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військомату (далі - уповноважений орган) такі документи: - заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; - довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); - копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; - довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; - копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; - копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

З метою отримання грошової допомоги Тверезовський М.В. звернувся до Одеського ОВК із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, та додав до заяви відповідні документи.

Згідно до п. 7 Порядку керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку. Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

В процесі розгляду справи, відповідно до листа №4512 від 27.12.2013 року судом встановлено, що на виконання п. 7 Порядку Одеський ОВК подав до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги полковнику медичної служби у запасі ОСОБА_1 у розмірі 20-місячного грошового забезпечення в сумі 112658 грн.

Таким чином, Одеський ОВК вчинив передбачені Порядком дії, тому підстави для визнання протиправною його бездіяльність щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із інвалідністю - відсутні.

Згідно Витягу з Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби №3 від 30.05.2014 року, затвердженого виконуючим обов'язки Міністра оборони України 19.06.2014 року, судом встановлено, що комісія Міністерства оборони України дійшла висновку про можливість призначення одноразової грошової допомоги полковнику медичної служби у запасі ОСОБА_1 (Одеський ОВК), звільненому 21.11.2013 року, який є інвалідом ІІІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного із походженням військової служби, на підставі довідки МСЕК серії 10ААВ №580087 від 03.09.2013 року у розмірі 20-місячного грошового забезпечення в сумі 112658 грн.

Відповідно до листа №248/3/6/1523 від 17.09.2014 року Департаменту фінансів Міністерства оборони України вбачається, що Одеському ОВК переказано грошові кошти для проведення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі 112658 грн.

У зв'язку із вищезазначеним, суд вважає, що відповідач Міністерство оборони України як головний розпорядник коштів здійснив усі передбачені п. 7 Порядку дії щодо призначення одноразової грошової допомоги та перерахував кошти для її виплати, тому відсутні підстави для визнання протиправною його бездіяльність щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із інвалідністю.

Судом встановлено, що Військовий комісар Одеського ОВК видав наказ №269 від 19.09.2014 року про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, згідно якого наказав начальнику відділу фінансового забезпечення кошти, отримані від Департаменту фінансів Міністерства оброни України для виплати одноразової грошової допомоги, перерахувати ОСОБА_1 на його картковий рахунок у сумі 112658 грн.

Враховуючи те, що спірна грошова допомога на дату судового засідання 25.09.2014 року не була фактично перерахована та отримана ОСОБА_1, суд вважає необхідним та доцільним стягнути з Одеського ОВК зазначену одноразову грошову допомогу у розмірі 112658 грн.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд частково задовольняє адміністративний позов, та стягує з Одеського ОВК на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 112658 грн.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 86, 99, 100, 128, 159-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Заступника Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України в інтересах ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату, Міністерства Оборони України про визнання протиправною бездіяльність службових осіб та зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити виплату нарахованої, але не виплаченої одноразової грошової допомоги у зв'язку із настанням інвалідності - задовольнити частково.

Стягнути з Одеського обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 112658 (сто дванадцять тисяч шістсот п'ятдесят вісім) грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення.

Головуючий: Л.В. Жуган