ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2014 року Справа № 803/1799/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Ліпенка Ю.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «МТС Україна» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування податкової вимоги, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «МТС Україна» (далі - ПрАТ «МТС Україна», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ, відповідач) про визнання протиправними дій щодо неприйняття, неврахування відомостей, зазначених у Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток, та неврахування доповнення до податкового розрахунку з податку на прибуток підприємства; визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 04 серпня 2014 року №5891-25 про сплату податкового боргу Волинської філії ПрАТ «МТС Україна» з авансових внесків з податку на прибуток підприємств на суму 189027,00 грн.; зобов'язання зменшити суму авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 189027,00 грн. на суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів; зобов'язання здійснити коригування даних в картці особового рахунку Волинської філії ПрАТ «МТС Україна» шляхом виключення з неї відомостей про наявність податкового боргу за авансовим внеском з податку на прибуток у розмірі 189027,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 31.12.2013 року по Волинській філії ПрАТ «МТС Україна» наявна переплата по авансових внесках з податку на прибуток підприємства при виплаті дивідендів у сумі 6227041,00 грн., а тому відповідно до абзацу 6 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зазначена сума переплати повинна зараховуватись у зменшення авансових внесків з податку на прибуток у наступних звітних місяцях до повного її погашення. Вважає дії відповідача щодо неврахування доповнення до податкового розрахунку з податку на прибуток підприємства протиправними, а податкову вимогу від 04 серпня 2014 року №5891-25 про сплату податкового боргу такою, що підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав наведених у позовній заяві, та просив їх задовольнити.
У письмових запереченнях відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що доповнення позивача до розрахунку за 2013 рік не було враховане при нарахуванні авансових внесків з податку на прибуток платника, тому що не передбачено механізму коригування (зменшення) такої суми. Відповідач вважає оскаржувані дії та податкову вимогу законними та обґрунтованими, винесеними на підставі та на виконання норм податкового законодавства.
У клопотанні від 26.09.2014 року представник Луцької ОДПІ просила розгляд справи здійснювати за її відсутності, позовні вимоги не визнає у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з врахуванням наступного.
Судом встановлено що ПрАТ «МТС Україна» є юридичною особою, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №649614, Довідкою АА №639369 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Статутом ПрАТ «МТС України», затвердженого загальними зборами акціонерів від 27.04.2012 року № 24, перебуває на обліку у Міжрегіональному головному управлінні Міндоходів - Центральному офісі з обслуговування великих платників податків, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 27.08.2013 року № 1328101400198. Позивач є платником консолідованого податку на прибуток підприємства.
09.09.2013 року Волинська філія ПрАТ «МТС Україна», яка є відокремленим підрозділом ПрАТ «МТС Україна» без статусу юридичної особи, звернулася до Луцької ОДПІ із заявою №FD-13-19148/1 про зменшення щомісячних авансових внесків з податку на прибуток за рахунок авансових внесків, що сплачені при виплаті дивідендів.
Листами від 03.10.2013 року №4325/10/15-2 Луцька ОДПІ, а також від 24.09.2013 року №7599/10/20-429 Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків повідомили позивача, що сплачені протягом 2013 року авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів, а також невраховані у зменшення податку суми авансових внесків при виплаті дивідендів за попередній рік зменшують суму податкових зобов'язань платника, що підлягають сплаті, у декларації за 2013 рік. Відповідно, суми авансових внесків з податку на прибуток, що будуть сплачуватися щомісячно, починаючи з березня 2014 року по лютий 2015 року включно, розраховуються у декларації за 2013 рік у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за 2013 рік, зменшеної на суми сплачених у такому році авансових внесків при виплаті дивідендів, а також неврахованих у зменшення податку сум авансових внесків при виплаті дивідендів за попередній рік.
28.02.2014 року ПрАТ «МТС Україна» подало Міжрегіональному головному управлінню Міндоходів - Центральному офісу з обслуговування великих платників податків податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2013 рік.
03.03.2014 року позивачем до Луцької ОДПІ подано Розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2013 рік.
Крім того, листом від 28.02.2014 року №FD-14-4442 позивач надав Міжрегіональному головному управлінню Міндоходів - Центральному офісу з обслуговування великих платників податків Доповнення до податкової декларації на прибуток за 2013 рік зазначивши, що аналіз формули розрахунку авансових платежів, що затверджена наказом Міндоходів від 30.12.2013 року № 872 (рядок 23) показує, що суми авансів авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів, що були сплачені протягом 2012 та 2013 років і не враховані у зменшення податкових зобов'язань за 2013 рік (рядок 13.5.2 Додатку ЗП Декларації), на розрахунок щомісячних авансових внесків ніяк не впливають. У зв'язку з тим, що застосування у цих рядках формул розрахунку авансових платежів за період березень 2014 року - лютий 2015 року призведе до збільшення податкових зобов'язань на суми сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів всупереч положенням Податкового кодексу України, позивач надав розрахунок щомісячних авансових внесків, що підлягають сплаті у період березень 2014 - лютий 2015 рр.
Також, судом встановлено, що 28.02.2014 року позивач листом №FD-14-4442/20 надав доповнення до Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2013 рік, зазначивши розрахунок щомісячних авансових внесків, що підлягають сплаті Волинською філією ПрАТ «МТС Україна» у період березень 2014 - лютий 2015 рр., у довільній формі.
04.08.2014 року Луцькою ОДПІ виставлено вимогу №5891-25 про сплату податкового боргу Волинською філією ПрАТ «МТС Україна» з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 189027,00 грн.
Позивач, не погодившись з податковою вимогою від 04.08.2014 року №5891-25, а також з діями Луцької ОДПІ щодо неприйняття, неврахування відомостей, зазначених у Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток, та неврахування доповнення до податкового розрахунку з податку на прибуток підприємства, оскаржив їх у судовому порядку.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 46.4 статті 46 Податкового кодексу України передбачено, якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, збільшує або зменшує його податкові зобов'язання, всупереч нормам цього Кодексу з такого податку чи збору, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації. У разі необхідності платник податків може подати разом з такою податковою декларацією доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, скориставшись наданим йому правом, надав Доповнення до податкової декларації на прибуток за 2013 рік, а також Доповнення до Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2013 рік, зазначивши розрахунок щомісячних авансових внесків, що підлягають сплаті ПрАТ «МТС Україна», а також Волинською філією ПрАТ «МТС Україна» у період з березня 2014 року по лютий 2015 року, у довільній формі.
Податковим кодексом України прямо передбачено право платника податків подати разом з податковою декларацією доповнення до неї, тому суд вважає, що відповідачем неправомірно було не взято до уваги Доповнення до Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2013 рік, оскільки таке Доповнення є невід'ємною частиною такої декларації.
Крім того, абзацом 11 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що у складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.
04.08.2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо об'єктів нерухомості» від 04.07.2013 року №403-VII, відповідно до якого внесено зміни до Податкового кодексу України.
Так, абзацами 5, 6 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що на суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів відповідно до пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу (в тому числі за наслідками попередніх звітних (податкових) періодів) зменшується сума авансових внесків з податку на прибуток, визначених цим пунктом.
Якщо сума авансових внесків з податку на прибуток, сплачена при виплаті дивідендів відповідно до пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу, перевищує суму авансових внесків з податку на прибуток, визначених цим пунктом, сума перевищення зараховується у зменшення авансових внесків, визначених цим пунктом, у наступних звітних місяцях до повного її погашення.
З системного аналізу вищезазначених норм вбачається, що сума перевищення авансових внесків з податку на прибуток, сплачена при виплаті дивідендів, зараховується у зменшення суми авансових внесків з податку на прибуток у наступних звітних місяцях до повного її погашення.
Як вбачається з матеріалів справи, Волинською філією ПрАТ «МТС Україна» було сплачено авансові внески з податку на прибуток на суму дивідендів згідно таких платіжних документів, а саме: платіжне доручення від 16.07.2013 року №0010140537 на суму 411799,00 грн.; платіжне доручення від 09.09.2013 року №0010177952 на суму 425759,00 грн.; платіжне доручення від 17.09.2013 року №0010185551 на суму 279186,00 грн.; платіжне доручення від 10.10.2013 року №0010202808 на суму 31100,00 грн.; платіжне доручення від 30.05.2013 року №001014350 на суму 1543159,00 грн.; платіжне доручення від 19.06.2013 року №0010121194 на суму 418722,00 грн.; платіжне доручення від 05.03.2012 року №0001337367 на суму 6113,00 грн.; платіжне доручення від 21.05.2012 року №0001387440 на суму 1269687,00 грн.; платіжне доручення від 17.07.2012 року №0010020320 на суму 999878,00 грн.; платіжне доручення від 05.10.2012 року №0010074580 на суму 22249,00 грн.; платіжне доручення від 17.10.2012 року №0010083412 на суму 1232265,00 грн.; платіжне доручення від 09.11.2012 року №0010098959 на суму 12439,00 грн.; платіжне доручення від 18.07.2011 року №0001191803 на суму 1256534,00 грн.; платіжне доручення від 15.08.2011 року №0001209731 на суму 52426,00 грн.; платіжне доручення від 22.09.2011 року №0001232530 на суму 904330,00 грн.; платіжне доручення від 22.09.2011 року №0001232454 на суму 9135,00 грн.; платіжне доручення від 14.11.2011 року №0001266406 на суму 385589,00 грн.; платіжне доручення від 14.11.2011 року №0001266461 на суму 3894,00 грн.; платіжне доручення від 19.12.2011 року №0001290457 на суму 662592,00 грн.; платіжне доручення від 19.05.2011 року №0001153139 на суму 1256534,00 грн.
Отже, станом на 31.12.2013 року сума авансових внесків при виплаті дивідендів, сплачена за місцезнаходженням Волинської філії «МТС Україна», становить 11183390,00 грн.
З доповнення до Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2013 рік вбачається, що сума авансових внесків з податку на прибуток, сплачених при виплаті дивідендів відповідно до п.153.3 Податкового кодексу України (в тому числі за наслідками попередніх звітних періодів) за місцезнаходженням Волинської філії «МТС Україна» та не врахованих у зменшення податкових зобов'язань попередніх періодів, становить 6227041,00 грн.
Крім того, судом встановлено, що при поданні Луцькій ОДПІ розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток позивач самостійно визначив суму авансових внесків (1/12 нарахованої до сплати загальної суми податку на прибуток за 2013 рік), яка повинна сплачуватись щомісячно, починаючи з березня 2014 року по лютий 2015 року включно, та яка становить 214746,00 грн.
Отже, сума зобов'язання, визначена у декларації з урахуванням наданих позивачем доповнень до Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2013 рік, є самостійно узгодженим податковим зобов'язанням. Також, суд звертає увагу на те, що сума перевищення авансових внесків з податку на прибуток за 2013 рік, сплачена при виплаті дивідендів, повинна автоматично зараховуватись у зменшення авансових внесків у наступних звітних місяцях до повного її погашення, а тому сума авансових внесків (сума зобов'язання) була сплачена позивачем своєчасно.
Відповідно до підпункту 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Підпунктом 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до частини 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для винесення податкової вимоги від 04 серпня 2014 року №5891-25, оскільки позивачем у строк була сплачена сума грошових зобов'язань, а тому зазначена податкова вимога є протиправною та підлягає скасуванню.
Суд зазначає про протиправність формування оскаржуваної податкової вимоги відповідачем, оскільки вона порушує передбачене пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України право платника податку на зменшення сум щомісячних авансових внесків з податку на прибуток на суму авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів, а отже є такою, що підлягає скасуванню.
Крім того, керуючись положеннями частини 2 статті 162 КАС України, з метою гарантування дотримання, відновлення та захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність покладення на Луцьку ОДПІ обов'язку зменшити суму авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 189027,00 грн. на суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів та здійснити коригування даних в картці особового рахунку Волинської філії ПрАТ «МТС Україна» шляхом виключення з неї відомостей про наявність податкового боргу за авансовим внеском з податку на прибуток в розмірі 189027,00 грн.
Водночас суд зазначає, що внаслідок допущеної Луцькою ОДПІ бездіяльності щодо неврахування доповнення до Розрахунку податкових зобов'язань по сплаті консолідованого податку на прибуток за 2013 рік було неправомірно прийнято оскаржувану позивачем податкову вимогу, яка за висновками суду підлягає скасуванню, а тому таку бездіяльність відповідача слід визнати протиправною.
Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, не довів правомірності прийнятої ним податкової вимоги від 04 серпня 2014 року №5891-25.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
За таких обставин, з Державного бюджету України підлягає до стягнення на користь позивача 816,54 грн. судового збору, сплаченого при поданні адміністративного позову згідно платіжного доручення від 21.08.2014 року № 0010165523.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області щодо неприйняття відомостей, зазначених у Розрахунку податкових зобов'язань по сплаті консолідованого податку на прибуток, та неврахування доповнення до Розрахунку податкових зобов'язань по сплаті консолідованого податку на прибуток, поданих Приватним акціонерним товариством «МТС Україна» за 2013 рік.
Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області від 04 серпня 2014 року №5891-25.
Зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області зменшити суму авансових внесків з податку на прибуток Волинської філії Приватного акціонерного товариства «МТС Україна» в розмірі 189027,00 грн. на суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів.
Зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області здійснити коригування даних в картці особового рахунку Волинської філії Приватного акціонерного товариства «МТС Україна» шляхом виключення з неї відомостей про наявність податкового боргу за авансовим внеском з податку на прибуток в розмірі 189027,00 грн.
Присудити з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «МТС Україна» (01601, місто Київ, Печерський район, вулиця Лейпцизька, будинок 15, код ЄДРПОУ 14333937) судові витрати в сумі 816,54 грн. (вісімсот шістнадцять грн. 54 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 01 жовтня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б. Плахтій