ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.09.2014 р. Справа № 914/2806/14
За позовом: Прокурора м. Борислава в інтересах держави уповноважений орган місцевого самоврядування, в особі Бориславської міської ради, м. Борислав Львівської області,
до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м. Київ,
про внесення змін до договору оренди землі від 12.10.2010 р. №04.10. 439.00266.
Суддя Яворський Б.І.
при секретарі Гелеш Г.М.
Прокурор: Леонтьєва Н.В.
Представники:
від позивача: Мельничок В.М.,
від відповідача:Луканюк Н.П.
На розгляд господарського суду Львівської області прокурор м.Борислава в інтересах держави уповноважений орган місцевого самоврядування, в особі Бориславської міської ради, подав позов до відповідача Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» про внесення змін до договору оренди землі від 12.10.2010 р. №04.10.439.00266.
Ухвалою суду від 06.08.2014 р. порушено провадження у справі, яку призначено до розгляду на 10.09.2014р. Розгляд справи відкладався на 29.09.2014 р.
У судовому засіданні 29.09.2014р. прокурор позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить суд позовні вимоги задоволити повністю та внести зміни до договору оренди землі від 12.10.2010 р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00266, укладеного між Бориславською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.5 договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1' 177' 040,88 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області від 12.02.2012 р. №467», а п.9 договору у такій редакції: «Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять відсотків) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 141' 244,91грн. в рік (сто сорок одна тисяча двісті сорок чотири гривні 91 копійка), або 11' 770,41 грн. (одинадцять тисяч сімсот сімдесят гривень 41 копійка) в місяць, щомісячним платежем на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».
У судовому засіданні 29.09.2014р. представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить суд позовні вимоги задоволити повністю та внести зміни до договору оренди землі від 12.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00266, укладеного між Бориславською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.5 договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1' 177' 040,88 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області від 12.02.2012 р. №467», а п.9 договору у такій редакції: «Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять відсотків) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 141' 244,91грн. в рік (сто сорок одна тисяча двісті сорок чотири гривні 91 копійка), або 11' 770,41 грн. (одинадцять тисяч сімсот сімдесят гривень 41 копійка) в місяць, щомісячним платежем на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».
У судове засідання 29.09.2014 р. представник відповідача з'явився, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити. Зазначив, що відповідно до умов договору, норм чинного законодавства та правової позиції Верховного Суду України, затвердження нормативної грошової оцінки землі може бути підставою для перегляду розміру орендної плати за взаємною згодою сторін виключно у разі, якщо це прямо передбачено умовами договору.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
12.10.2010р. між Бориславською міською радою (орендодавець, позивач по справі) та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» (назву змінено на Публічне акціонерне товариство «Укрнафта»), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» (орендар, відповідач по справі) було укладено договір оренди землі (надалі по тексту - договір), згідно з яким орендодавець, на підставі рішення Бориславської міської ради від 25.02.2010 р. за №1107 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,5560 га для обслуговування складу паливно - мастильних матеріалів НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області. Договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00266.
Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 617' 184,35 грн.
Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років (п.8 договору).
Згідно з п.9 договору орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008р. за №568 становить 3% (три відсотки) від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 1' 542,96 грн., щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 37210812700012 в УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, код платежу 13560200, отримувач Бориславська міська рада.
24.12.2010р. між сторонами було складено акт приймання-передачі об'єкта оренди за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,5560 гектара для обслуговування складу паливно - мастильних матеріалів НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», що знаходиться на території Бориславської міської ради.
Відповідно до витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка наданої в оренду земельної ділянки, площею 0,5560 га станом на 09.02.2012р. становить 1' 177' 040,88 грн.
23.09.2011р. Бориславською міською радою було прийнято рішення №373 «Про затвердження грошової оцінки земель м.Борислава». Дана грошова оцінка вводиться у дію з 01.01.2012р. (п.2 рішення).
Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011р. №420 затверджено доповнення до п.п.2.4 «Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі», затвердженого рішенням міської ради від 28.02.2003р. №109, і встановлено ставки орендної плати за земельні ділянки у розмірі 12% грошової оцінки земельної ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.
Листами від 31.07.2012р., 28.11.2012 р. та 14.12.2012р. позивач повідомив відповідача про те, що рішенням Бориславської міської ради була затверджена нова нормативна грошова оцінка земель міста Бориславі у зв'язку з чим орендна плата, зазначена у договорі оренди землі, підлягає зміні. Відповідач 07.12.2012р. направив лист - відповідь в якому надав згоду на укладення Додаткової угоди до Договору за умови , що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3%.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Згідно з ч.1 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Формами представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб (ч.2 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Даний позов заявлено прокурором м.Борислава Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Бориславської міської ради для захисту її прав, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування» та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.
Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у м.Бориславі, що є об'єктом договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог позивача, становить 1' 177' 040,88 грн., що підтверджується витягом з технічної документації управління Держкомзему у м. Борислав Львівської області.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до ч.4 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України).
Згідно з ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Бориславською міською радою 23.09.2011р. було прийнято рішення №373 «Про затвердження грошової оцінки земель м.Борислава», яке у відповідності до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.
Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз на рік у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п.36 договору).
Згідно з ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст.188 ГК України).
Позивач звертався до відповідача з листами 31.07.20112р.,28.11.2012р. та 14.12.2012 р., у яких повідомив про необхідність внесення відповідних змін до договору. Проте, у позасудовому порядку досягти згоди щодо зміни умов договору сторонам не вдалося.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Верховний Суд України у постанові від 20.11.2012р. (справа №28/5005/640/2012) наголошує, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.
З огляду на зазначене, у суду відсутні підстави вважати, що переданий йому на розгляд спір не підлягає вирішенню у судовому порядку.
Враховуючи наведене та беручи до уваги, що рішення Бориславської міської ради №373 від 23.09.2011р. «Про затвердження грошової оцінки земель м.Борислава» набрало чинності та не скасовано, суд вважає за необхідне позовні вимоги прокурора задоволити повністю, внести зміни до договору оренди землі від 12.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00266, укладеного між Бориславською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.5 договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1' 177' 040,88 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області від 12.02.2012 р. №467», а п.9 договору у такій редакції: «Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять відсотків) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 141' 244,91грн. в рік (сто сорок одна тисяча двісті сорок чотири гривні 91 копійка), або 11' 770,41 грн. (одинадцять тисяч сімсот сімдесят гривень 41 копійка) в місяць, щомісячним платежем на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».
Частиною 2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч.1 ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при укладенні, зміні та розірванні договорів покладаються на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.
Оскільки Прокуратура м.Борислава Львівської області звільнена від сплати судових витрат та враховуючи те, що спір виник з вини відповідача, то судові витрати стягуються з останнього в дохід Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.13,18,20,23 Закону України «Про оцінку земель», ст.ст.1,21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.3 Бюджетного кодексу України, ст.ст.651,792 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, п.14.1.136 ст.14, п.271.1 ст.271, п.288.1 ст.288, п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України та ст.ст.3,12,33,34,44,49,82- 85,111-28 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 12.10.2010 р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00266, укладеного між Бориславською міською радою (адреса:82300, Львівська область, м.Борислав, вул. Шевченка, буд. 42, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26181298) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (адреса: 04053, м. Київ, пров.Несторівський, буд. 3-5. ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.5 договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1' 177' 040,88 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області від 12.02.2012 р. №467».
3. Внести зміни до договору оренди землі від 12.10.2010 р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00266, укладеного між Бориславською міською радою (адреса:82300, Львівська область, м.Борислав, вул. Шевченка, буд. 42, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26181298) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (адреса: 04053, м. Київ, пров.Несторівський, буд. 3-5. ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.9 договору у такій редакції: «Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять відсотків) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 141' 244,91грн. в рік (сто сорок одна тисяча двісті сорок чотири гривні 91 копійка), або 11' 770,41 грн. (одинадцять тисяч сімсот сімдесят гривень 41 копійка) в місяць, щомісячним платежем на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».
4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (адреса: 04053, м.Київ, пров.Несторівський, буд. 3-5, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390) в дохід Державного бюджету України 1' 218,00 грн. судового збору.
5. Наказ видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 29.09.2014р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст складений та підписаний 30.09.2014р.
Суддя Яворський Б.І.