Постанова № 40695562, 22.09.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2014
Номер справи
813/6188/13-а
Номер документу
40695562
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2014 року № 813/6188/13-а

о 18 год. 14 хв. м. ЛьвівЛьвівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Саковець Б.П., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним

позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерства доходів і зборів України, представник позивача - не прибув представник третьої особи - Яцук Г.М.до Приватного підприємства «Євро Консоль», представник - не прибувпро продовження дії спеціальної санкції і вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності

Позивач - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Євро Консоль» про продовження дії спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої до відповідача наказом Мінекономрозвитку від 28.09.2012 року за № 1069.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики за порушення цього ж або пов'язаних з ним законів України може застосовувати до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності такі спеціальні санкції, як індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінекономрозвитку України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом.

Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання згаданого Закону та/або пов'язаних з ним законів України. Продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Так, подання від 01.08.2012 року вих. № 10924/5/22-3316 містило, зокрема, всі обов'язкові дані. Спеціальна санкція була застосована Мінекономіки за порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (у редакції, що діяла з 11.02.2010 року). Про наявність факту порушення ПП «Євро Консоль» ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції, що діє з 11.02.2010 року) свідчать листи-повідомлення філії «Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Львів» щодо порушення термінів розрахунків за експортними операціями, з яких вбачається, що виручка за експертними операціями у законодавчо встановлений строк на рахунок резидента ПП «Євро Консоль» у філії «Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Львів» не надійшла, внаслідок чого у резидента рахується прострочена дебіторська заборгованість. До Мінекономрозвитку ні від відповідача, а ні від ініціатора застосування спеціальної санкції, клопотання про скасування (зміну виду, тимчасового зупинення) дії санкції, з матеріалами, що підтверджують погашення заборгованості, не надходило.

Представник позивача в судове засідання не прибув подав клопотання, в якому зазначив, що позовні вимоги підтримує повністю, просив розглянути справу без його участі.

17.02.2014 року ухвалою суду залучено до участі у справі Міністерство доходів і зборів України, як третя особа, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримала повністю, надала додаткові пояснення, просила адміністративний позов задоволити повністю.

Відповідач в жодне судове засідання прибуття уповноваженого представника не забезпечив, про наявність поважних причини неприбуття, суд не повідомив, хоча із врахування ст. 35 КАС України був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, будь-яких заперечень на адміністративний позов суду не подав.

Заслухавши пояснення представника третьої особи, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:

28.09.2012 року згідно наказу позивача за № 1069 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» згідно ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», на підставі подання Державної податкової служби вих. Від 01.08.2012 року за № 10924/5/22-3316, вх. Від 06.08.2012 року за № 07/89093-12 наказано, що за порушення пов'язаних із Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність» законів України, що встановлюють порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, а саме статей 1 і 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», у 40-денний строк з дня набрання чинності цим же наказом застосувати спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності в тому числі відповідача.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність» із змінами і доповненнями, Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» в редакції яка діяла із 11.02.2010 року, КАС України.

Згідно ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Згідно ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:

- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти центральному органу виконавчої влади з питань економічної політики матеріали про їх скасування (зміну виду, тимчасове зупинення).

У разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.

Застосування санкцій, зазначених у цій статті, може бути оскаржено в суді. Представництво інтересів держави при розгляді таких судових спорів забезпечується центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики та державними органами, які внесли подання про застосування санкцій. Оскарження застосування санкцій у судовому порядку до винесення судом відповідного рішення не зупиняє їх дію.

Стаття 161 КАС України встановлює, що суд крім іншого повинен перевірити кожну обставину, що входить до підстав позову або підстав заперечення, і з'ясувати, якими саме доказами кожна з них підтверджується або спростовується, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Згідно ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього ж Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.

Судом враховуються обґрунтування позовних вимог позивача, оскільки в матеріалах справи є копія подання щодо застосування спеціальних санкцій від 01.08.2012 року вих. № 10924/5/22-3316, в якому зазначено про факт порушення ПП «Євро Консоль» ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції, що діє з 11.02.2010 року), що підтверджується листами-повідомленнями філії «Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Львів» про порушення термінів розрахунків за експортними операціями, а саме, що виручка за експертними операціями у законодавчо встановлений строк на рахунок резидента ПП «Євро Консоль» у філії «Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Львів» не надійшла, внаслідок чого у резидента рахується прострочена дебіторська заборгованість.

На підстав вказаного подання позивачем згідно наказу «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» від 28.09.2012 року за № 1069 до відповідача за порушення пов'язаних із Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність» законів України, що встановлюють порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, а саме статей 1 і 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

В справі відсутні докази про те, що застосування санкцій було оскаржено в суді. В справі також відсутні докази усунення на момент розгляду справи допущених відповідачем порушень законодавства України або вжиття практичних заходів, що гарантують виконання вказаного вище Закону та/або пов'язаних з ним законів України або достатні докази неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем переконують в обґрунтованості позовних вимог.

Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, що відповідачем зроблено не було.

Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, позовні вимоги позивача по даній справі, підлягають задоволенню повністю.

Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є суб'єктом владних повноважень, та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задоволити повністю.

2. Продовжити дію спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої до Приватного підприємства «Євро Консоль» наказом Мінекономрозвитку від 28.09.20112 року № 1069 до усунення ним порушень статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції, що діє з 11.02.2010 року), а саме до погашення простроченої заборгованості.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (ЄДРПОУ 37508596, вул. Грушевського, 12/2, м. Київ) 34,41 грн. судового збору.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Постанова складена в повному обсязі 29.09.2014 року.

Суддя Гавдик З.В.