Постанова № 40690774, 30.09.2014, Богодухівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
30.09.2014
Номер справи
613/1402/14-а
Номер документу
40690774
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №613/1402/14-а Провадження № 2-а/613/64/14ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2014 року м. Богодухів

Богодухівський районний суд Харківської області в складі головуючої судді Кузіної Н.П. при секретарі Герасимюк Л.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богодухові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області «Про перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку державної пенсії в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальних пенсій за віком, встановленої ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» з урахуванням ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати відповідача провести йому починаючи з 01.03.2014 року по дату втрати такого права, або змін в законодавстві, або до законодавчого врегулювання спірних відносин, нарахування та виплату пенсії по інвалідності , щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, передбаченої ч.4 ст. 54, ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальних пенсій за віком, встановленої ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» з урахуванням ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, з урахуванням проведених виплат;

- допустити негайне виконання постанови;

- встановити строк надання звіту про виконання судового рішення.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (І-ї категорії), інвалідом ІІ-ї групи. Відповідно до Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» він має право на державну пенсію, яка не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленої мінімальної пенсії за віком. Тобто йому має нараховуватися та виплачуватися пенсія у наступних розмірах: основна пенсія - в розмірі не нижче від 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, - в розмірі 75% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В серпні 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до зазначеного закону з 01 березня 2014 року та провести відповідні виплати. На вказане звернення він отримав лист-відмову від 20.08.2014 року № 2578-02/04 з посиланням на те, що розмір виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. Але з вказаною відмовою він не згоден та звернувся до суду з адміністративним позовом, оскільки Законом України «Про державний бюджет на 2014 рік» не передбачено повноважень Кабінету міністрів України щодо регулювання норм і положень ст. 54, ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», а тому постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» має нижчу юридичну силу.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав заяву про слухання справи за його відсутності та наполягає на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про слухання справи за його відсутності. Заперечував проти позову.

В зв'язку з поданими заявами позивача та відповідача про розгляд справи за їх відсутності, відповідно до ч.4 ст. 122, ч.6 ст. 128 КАУС України, суд вважає за можливе справу розглядати в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, приходить до наступного.

Судом встановлено, що відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 позивач ОСОБА_1 віднесений до постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Йому встановлена 2 група інвалідності безстроково, що підтверджується довідкою МСЕК серії ХАР-06 №001867. Інвалідність пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС.

18 серпня 2014 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок та виплату йому державної пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії ІІ групи інвалідності у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальних пенсій за віком з 01 березня 2014 року.

Листом від 20.08.2014 р. № 2507-02/04 Управлінням пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області в задоволенні заяви ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії посилаючись на те, що при встановлені розмірів пенсії інвалідам-чорнобильцям органи пенсійного фонду керуються постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з прийняттям 31.07.2014 року ЗУ «Про внесення змін ЗУ «Про Державний бюджет України на 2014 рік».

ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює порядок визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Ст. 49 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» в редакції від 06.06.1996, інвалідам 2 групи, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 4 статті 54 цього ж Закону в редакції від 06.06.1996, розмір пенсії для інвалідів 2 групи щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 Порядку встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років.

Пунктом 13 Порядку встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам ІІ групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії виплачується в розмірі 379 грн.60коп.

Статтею 63 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" №3491-VI від 14.06.2011 року було встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік.

ч. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" було встановлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

ч. 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" було встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Зазначені положення Законів були об'єктивною підставою для обґрунтованого застосування у вказаних роках при обчисленні пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 було встановлено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 року не містив норм, які б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема статей 50, 54 вказаного Закону, якими визначено розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" №1622-VІІ від 31.07.2014 року, що набрав чинності 03.08.2014 року, Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення в 2014 році розміру виплат ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Однак, враховуючи положення ст.58 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, суд вважає, що відсутні жодні обмеження щодо застосування норм і положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про соціальний захист дітей війни" до правовідносин, що виникли до набрання законної сили Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік".

Зі змісту вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України вбачається, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій з 01.01.2014 року застосуванню підлягає не постанова КМУ №1210 від 23.11.2011 року, а норми ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, провадиться перерахунок, зокрема, - додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» (ст.50); - мінімальних розмірів пенсії по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС, призначених відповідно до ст. 54 вказаного Закону.

Таким чином, права позивача слід поновити, визнавши неправомірним нарахування та виплату останньому УПФУ в Богодухівському районі Харківської області державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Також слід зобов'язати УПФУ в Богодухівському районі Харківської провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2014 року по 31.07.2014 року державну пенсію на підставі ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі не нижче 8-ти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих сум.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України, постанови суду про присудження виплати пенсії, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів виконуються негайно в межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до ст. 94 ч. 5 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 11, 14, 70-72, 86, 159-163, 167, 256, 267 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області «Про перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2014 року по 31.07.2014 року державну пенсію на підставі ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі не нижче 8-ти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих ним сум.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області виконати постанову негайно в межах суми стягнення за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення на протязі одного місяця з дня набрання постановою суду законної сили.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Харківського апеляційного адміністративного суду через Богодухівський районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

СУДДЯ