Постанова № 40681048, 29.09.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2014
Номер справи
813/6019/14
Номер документу
40681048
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2014 року Cправа № 813/6019/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Кузана Р.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" про застосування заходів реагування,

в с т а н о в и в :

Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) звернулось до суду з позовом до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія з вимогою застосувати заходи реагування шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1915 від 14.05.2002р. на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку з метою пошуку та розвідки газових покладів у мезозойських та сарматських відкладах, проведення дослідно-промислової розробки, геолого-економічної оцінки запасів ДКЗ України з метою підготовки Городоцького родовища до промислової розробки, наданого Дочірньому підприємству Національної акціонерної компанії «Надра Україна» «Західукргеологія».

В обґрунтування позовних вимог посилається на акт перевірки, яким встановлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів у сфері користування надрами. Вважає, що у зв'язку з наявністю таких порушень є передбачені законом підстави для застосування заходів реагування.

Ухвалою від 03.09.2014р. відкрито скорочене провадження у даній адміністративній справі відповідно до вимог ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Сторони належним чином повідомлялись про розгляд справи в порядку скороченого провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідачем не подано заперечення проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову у передбачений частиною третьою статті 183? Кодексу адміністративного судочинства України десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини справи та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд прийшов до висновку про наявність достатніх підстав для прийняття рішення в порядку скороченого провадження, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна служба геології та надр України наділена функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 р. № 391/2011 (далі - Положення).

Держгеонадра України з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон).

Згідно з пп.18 п. 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Відповідно до ст. 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Відповідно до статті 19 Кодексу України Про надра - надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. № 615 (далі Порядок № 615).

Судом встановлено, що Дочірньому підприємству Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» (надалі - Відповідач) надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1915 від 14.05.2002р. на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку з метою пошуку та розвідки газових покладів у мезозойських та сарматських відкладах, проведення дослідно-промислової розробки, геолого-економічної оцінки запасів ДКЗ України з метою підготовки Городоцького родовища до промислової розробки терміном дії до 14 травня 2018 року (надалі - спеціальний дозвіл).

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати видобуток корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

Судом встаноновлено, що Держгеонадра Унраїни на підставі депутатського звернення народного депутата України Осуховського О.І. від 12.06.2014р. №375-71 винесено Наказ «Щодо проведення позапланової перевірки» від 17.06.2014р. №192.

На підставі вказаного наказу та направлення від 20.06.2014р. № 558-14/02 Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України 25.06.2014р. проведено позапланову перевірку господарської діяльності відповідача, на яку стримано спеціальний дозвіл.

За результатами проведеної перевірки складено Акт № 02-35/06/2014- 16/у-20 від 25.06.2014р., згідно з яким перевіркою виявлено ряд порушень відповідачем законодавства в сфері надрокористування. Так, зокрема перевіркою встановлено:

- річні обсяги видобутку природного газу відповідачем за 2013 рік не відповідають проектним показникам (видобуто в період з січня по травень 589,255 тис. м3 при плані 5,224 млн. м3 Протоколу ЦКР Міненерговугілля № 72 від 04.07.2012, чим порушено вимоги ст.20, 37, 38 Кодексу України про надра № 132/94 (надалі КУ № 132/94), ст. 20, 35 Закону України «Про нафту і газ» № 2665 (надалі - № 2665), наказу № 34/м, ГСТУ 41-00032626-00-016-2000, НПАОН 11.2-5.01-52, НПАОН 11.10-1.01-70, НПАОН 11.10-1.02-84;

- не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами на момент перевірки: пошук та розвідка газових покладів у мезозойських та Сарматських відкладах, проведення дослідно-промислової розробки, геолого-економічної оцінки запасів ДКЗ України з метою підготовки родовища до промислової розробки, чим порушено вимоги ст. 20, 24 КУ № 132/94, ст. 20, 35 ЗУ№2665, ПКМУ № 615;

- не виконується п. 1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 1915 від 14.05.2002р., а саме: геологічне вивчення, в тому числі ДПР на момент перевірки не проводиться; не погоджено проект дослідно-промислової розробки Городоцького газового родовища з Держгірпромнаглядом України.

- не виконуєтеся п. 4 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 1915 від 14.05.2002р. Обов'язкове виконання обсягів та термінів викладених в Програмі робіт а саме; п. 2 Не укладено договір про здійснення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов Дозволу та Угоди про умови користування надрами в передбачені терміни (IV кв. 2013р. - І кв. 2014р.), чим порушено вимоги с. 20, 24 КУ № 132/94, ст. 20, 35 ЗУ № 2665, ПКМУ№ 615;

- не виконується п. 7 особливих умов Спеціального дозволу на користування надрами № 1915 від 14.05.2002р.: не здійснюється обов'язковий моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов користуванню надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджених Постановою КМУ від 30.05.2011 № 615, чим порушено вимоги ст. 20, 24 КУ № 132/94, ст. 20, 35 ЗУ № 2665, ПКМУ № 615;

- не виконується п 7.1 Угоди про користування надрами: ДП «Західукргеологія» не подало до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством, чим порушено вимоги ст. 20, 24 КУ № 132/94, ст. 20, 28 ЗУ № 2665, ПКМУ № 615;

- не виконується п. 5.4 Угоди про користування надрами, а саме: не здійснено та не погоджено з органами державного гірничого нагляду та іншими заінтересованими органами у порядку, встановленому Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України консервацію св. № 9 (Акт на консервацію св. № 9 закінчився 15.06.2014р.), чим порушено вимоги ст.24, 54 КУ № 132/94, ст. 20, 28 ЗУ №2665, НПАОН 11.2-4.02-89, ПКМУ № 615.

На підставі вказаного Акта перевірки складено Припис № 564-14/02 від 25.06.2014р. яким відповідача зобов'язано у строк до 04.07.2014р. усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування. Зазначений Припис оскаржений відповідачем не був.

Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було направлено подання № 588-14/02 від 04.07.2014 р. про зупинення дії спеціально дозволу на користування надрами № 1915 від 14 05.2002р.

Державна служба геології га надр України відповідно до підпункту 1 та підпункту 5 пункту 23 Порядку № 615 має право зупиняти дію спеціального дозволу у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Так, наказом від 10.07.2014р. №223 позивачем зупинено дію спеціального дозволу та надано Дочірньому підприємству Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень. Листом № 10042/02/14-14 від 16.07.2014р. (дата відправлення 22.07.2014р.) відповідач був повідомлений про прийняте рішення Держгеонадрами України та отримав вищезазначений лист 25.07.2014р. Однак, після отримання вказаного рішення відповідачем не вжито заходів по усуненню виявлених порушень.

Як наслідок, Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було направлено в Департамент державного геологічного контролю подання № 588-14/02 від 04.07.2014р. про анулювання дії спеціально дозволу на користування надрами № 1915 від 14 05.2002р.

Згідно з статтею 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, а саме: користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Враховуючи те, що Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра Україна» «Західукргеологія» порушило законодавство в сфері надрокористування, а саме вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, наявні підстави для припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1915 від 14.05.2002р. згідно з статтею 26 Кодексу України про надра.

Порядок анулювання спеціальних дозволів на користування надрами визначений п. 4, ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарського діяльності», який передбачає, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності: здійснення суб'єктом господарюванням певних дій щодо провадження господарського діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем Дочірнім підприємством Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" вимог чинних нормативно-правових актів з надрокористуванням. Оскільки відповідачем не подано у строк наданий ухвалою Львівського адміністративного суду від 03.09.2014р. заперечення щодо обставин у даній справі, суд приходить до висновку, що вказані порушення відповідачем не усунуті. Відутні також докази повного визнання відповідачем таких порушень, що виключало б можливість анулювання дозволу в судовому порядку.

Беручи до уваги викладене, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов слід задовольнити.

Суд зазначає, що за наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому п.п. 12 та 13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню відповідачем понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 73,08 грн.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

адміністративний позов задовольнити повністю.

застосувати заходи реагування шляхом анулювання Дочірньому підприємству Національної акціонерної компанії «Надра Україна» «Західукргеологія» (місцезнаходження: пл. Міцкевича, 8, місто Львів, ЄДРПОУ 01432606) спеціального дозволу на користування надрами № 1915 від 14.05.2002р. на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку з метою пошуку та розвідки газових покладів у мезозойських та сарматських відкладах, проведення дослідно-промислової розробки, геолого-економічну оцінку запасів ДКЗ України з метою підготовки Городоцького родовища до промислової розробки.

Стягнути з Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» (місцезнаходження: м.Львів, площа Міцкевича, 8, 79000, ЄДРПОУ 01432606) в користь Державної служби геології та надр України 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судових витрат.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня одержання копії постанови апеляційної скарги, яка подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, виконується негайно.

Суддя Кузан Р.І.