ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
12 вересня 2014 року м. Київ № 826/12758/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Шрамко Ю.Т., розглянувши заяву про забезпечення позову у адміністративній справі
за позовом
Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення
до
Закритого акціонерного товариства "РБК-ТВ"
про
заборону розповсюдження програми, зобов’язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, (далі по тексту - позивач), звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Закритого акціонерного товариства "РБК-ТВ", (далі - відповідач), про заборону розповсюдження програми, зобов’язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.08.2014 р. відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
11 вересня 2014 року представником позивача через відділ документообігу Окружного адміністративного суду міста Києва було подано клопотання про забезпечення позову шляхом зобов'язання Закритого акціонерного товариства "РБК-ТВ" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство "Клас" (код ЄДРПОУ 20307539) та провайдерів програмної послуги, які уклали угоди із Товариством з обмеженою відповідальністю "ТОВ "Агентство "Клас", тимчасово припинити ретрансляцію в багатоканальних телемережах на території України іноземної програми "РосБизнесКонсалтинг-ТВ (РБК-ТВ)" до вирішення справи по суті.
В обґрунтування клопотання про вжиття заходів забезпечення позову позивач зазначив, що інформація, яка подається у вказаних у клопотанні програмах має на меті негативний пропагандистський вплив на свідомість громадян з метою розпалювання міжнаціональної ворожнечі на ґрунті політичних подій, оскільки у сюжетах програм подається завідомо неправдива інформація, що пропагує агресивні дії, посягання на територіальну цілісність України, в силу чого існує очевидна загроза порушення інформаційної безпеки держави та загроза національній безпеці України.
Відповідно до статті 17 Конституції України, забезпечення інформаційної безпеки є однією із найважливіших функцій держави, справою всього Українського народу.
Згідно статті 1 Закону України «Про основи національної безпеки», національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам, зокрема, у сфері забезпечення свободи слова та інформаційної безпеки.
Загрози національній безпеці визначаються даним законом як наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інтересам України.
Інформаційна безпека України, як один із видів національної безпеки, означає захист національного інформаційного простору України від розповсюдження спотвореної або забороненої для поширення законодавством України інформаційної продукції.
Статтею 3 Закону України «Про інформацію» визначено, що основними напрямами державної інформаційної політики є, зокрема, забезпечення рівних можливостей щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації, забезпечення інформаційної безпеки України.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про інформацію», інформація не може бути використана для закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.
Згідно статті 42 Закону України «Про телебачення та радіомовлення», ретрансляція телерадіопрограм та передач, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення, на території України не обмежується.
Суб'єкт господарювання, який перебуває під юрисдикцією України, має на меті здійснювати ретрансляцію і отримав на це дозвіл від правовласника (виробника), який не підпадає під юрисдикцію країни, що входить до Європейського Союзу, або країни, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, зобов'язаний адаптувати зміст призначених для ретрансляції програм до вимог законодавства України.
Відповідно до статті 4 Європейської конвенції про транскордонне телебачення, ратифікованої із заявою та застереженням Законом України № 687-VI (687-17) від 17.12.2008 року, сторони забезпечують свободу самовираження й інформації відповідно до статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, гарантують свободу прийому й не обмежують ретрансляцію на своїх територіях програмних послуг, які відповідають умовам цієї Конвенції.
З наданих позивачем матеріалів вбачається, що за результатами моніторингу телерадіопрограми "РосБизнесКонсалтинг-ТВ" (Закрытое акционерное общество "РБК-ТВ"), яка ретранслюється у багатоканальних мережах провайдерів програмної послуги на території України, встановлено ряд порушень вимог чинного законодавства, що проявляються в поширенні недостовірної інформації, зокрема, щодо використання українськими військовими забороненої зброї, - фосфорних бомб, проти мирного населення, щодо цілеспрямованого обстрілу українськими військовими житлових кварталів Донецька силами авіації, військовими установками "Град" та "Смерч", висловлюваннях про те, що в Україні бажають продовження війни, що розпалює міжнаціональну ворожнечу, може призвести до ще більш масштабних військових дій на сході України, пропагує агресивні дії, посягання на територіальну цілісність України, в силу чого існує очевидна загроза порушення інформаційної безпеки держави та загроза національній безпеці України.
Закрите акціонерне товариство "РБК-ТВ" (Закрытое акционерное общество "РБК-ТВ"), м. Москва, транслює програму "РосБизнесКонсалтинг-ТВ (РБК-ТВ)", що зареєстрована і здійснює діяльність згідно законодавства Російської Федерації.
ТОВ "Агентство "Клас", яке відповідно до рішення Національної ради №1145 від 21 грудня 2006 року визнано суб'єктом інформаційної діяльності (свідоцтво серія ДР - HP №00010 від 26 жовтня 2007 року) на підставі ліцензійного договору № 17-0609/38 від 01 вересня 2006 року, укладеного із Закритим акціонерним товариством "РБК-ТВ"" (Закрытое акционерное общество "РБК-ТВ") м. Москва, отримало невиключне право на використання програми "РосБизнесКонсалтинг-ТВ (РБК-ТВ)" на території України.
Суд звертає увагу, що виробником зазначених програм є Російська Федерація, якою Європейська конвенція про транскордонне телебачення не ратифікована, а відтак зміст призначених для ретрансляції на території України програм підлягає адаптації до вимог законодавства України, докази наявності яких у суду відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України, клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши докази, якими представник позивача обґрунтовує необхідність вжиття заходів забезпечення позову, суд приходить до висновку про обґрунтованість та терміновість клопотання позивача, оскільки існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, очевидна загроза порушення інформаційної безпеки держави та загроза національній безпеці України і для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Приймаючи до уваги викладене, керуючись положеннями ст.117, 118 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
У Х В А Л И В:
1. Задовольнити клопотання Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про забезпечення адміністративного позову.
2. Зобов'язати Закрите акціонерне товариство "РБК-ТВ" (Закрытое акционерное общество "РБК-ТВ", (ул. Профсоюзная, д.78, г. Москва, 117393, Российская Федерация), Товариство з обмеженою відповідальністю "Агентство "Клас", (ідентифікаційний номер 20307539), та провайдерів програмної послуги, які уклали угоди із Товариством з обмеженою відповідальністю "ТОВ "Агентство "Клас", тимчасово припинити ретрансляцію в багатоканальних телемережах на території України іноземної програми "РосБизнесКонсалтинг-ТВ (РБК-ТВ)" до набрання законної сили рішенням по справі № 826/12758/14.
3. Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Ю.Т. Шрамко