Постанова № 40678315, 25.09.2014, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2014
Номер справи
814/1603/14
Номер документу
40678315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

25 вересня 2014 року Справа № 814/1603/14

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Зощак В.В. розглянувши адміністративну справу

за позовом

Прокурора Миколаївської області, (вул. Спаська, 28, м. Миколаїв, 54001)

до

Покровської сільської ради, (вул. Морозівська, 22, с. Покровка, Очаківський район, Миколаївська область, 57555)

про

визнання протиправним та скасування рішень Покровської сільської ради,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Миколаївської області (далі по тексту також позивач, Прокурор) звернувся до суду з позовом в інтересах держави до Покровської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Покровської сільської ради №14 від 31.01.2014р. про затвердження проектів землеустрою щодо відведення Покровській сільській раді в довгострокову оренду земельних ділянок - площею 15га по вул.Рейдовій,131/1 у с.Покровське та площею 0,1га по вул.Бородинівській,47/1 в с.Покровка для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (під базову стоянку для розміщення маломірних суден); визнати протиправним та скасувати рішення Покровської сільської ради №10 від 04.04.2014р. про внесення доповнення до рішення №14 від 31.01.2014р. Покровської сільської ради. Обґрунтовував свій позов порушеннями законодавства з боку відповідача при прийняття спірних рішень.

Відповідач позов не визнав, зазначивши, що при прийнятті оскаржуваних рішень сільська рада діяла з дотриманням чинного законодавства.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши наявні в них докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог, виходячи з такого.

Рішенням Покровської сільської ради Очаківського району Миколаївської області від 31 січня 2014р. №14 затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок Покровській сільській раді з метою надання їх в довгострокову оренду для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (під базову стоянку для розміщення маломірних суден) – с.Покровське, вул.Рейдовська,131/1 площею 0,15га., с.Покровка вул.Бородинівська,47/1.

Рішенням цієї ж ради від 04 квітня 2014р. №10 внесено доповнення до рішення №14 від 31.01.2014р. та затверджено перелік земельних ділянок, право оренди яких виставляється на торги окремими лотами: земельна ділянка площею 0,15га для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (під базову стоянку для розміщення маломірних суден) в селі Покровське вул. Рейдовська, 131/1; земельна ділянка площею 0,10га для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (під базову стоянку для розміщення маломірних суден) в селі Покровка вул.Бородинівська, 47/1, а також затверджено проекти землеустрою щодо відведення цих ділянок, зарахувавши ці земельні ділянки до земель рекреаційного призначення.

Відповідно до ст.79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номеру та реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Згідно ч.5 ст.16 Закону України «Про державний земельний кадастр» кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади та місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок.

Відповідно до ч.10 ст.123 Земельного кодексу України рішення про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Пунктами 50, 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012р., встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку. Номер поземельної книги є кадастровим номером земельної ділянки. Дата відкриття Поземельної книги є датою державної реєстрації земельної ділянки.

Тобто законодавцем визначено, що затвердження органами влади та місцевого самоврядування документації із землеустрою здійснюється після формування земельної ділянки (присвоєння кадастрового номеру) та її реєстрації у Державному земельному кадастрі.

В той же час відповідач прийняв рішення №14 від 31.01.2014р. про затвердження проекту землеустрою земельних ділянок щодо відведення сільській раді в довгострокову оренду земельних ділянок до моменту формування цих земельних ділянок, як об’єкта цивільних прав. А саме державна реєстрація зазначених земельних ділянок проведена 17.03.2014р. та 21.03.2014р. управлінням Держземагенства в Очаківському районі Миколаївської області, про що свідчать надані позивачем копії поземельних книг на земельні ділянки та витяг з Державного земельного кадастру. В ці ж терміни були присвоєні цим земельним ділянкам кадастрові номери. Формування земельної ділянки та її державна реєстрація повинні бути проведені до прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (в іншому випадку земельні ділянки не могли бути об’єктами цивільних прав), але ця вимога закону відповідачем при прийнятті рішення №14 від 31.01.2014р. врахована не була. Вказана обставина відповідачем не оспорюється.

Суд також погоджується з позицією позивача про те, що спірні земельні ділянки знаходяться в межах території природно-заповідного фонду, а отже для відведення таких ділянок необхідно погодження структурного підрозділу обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Так, Рішенням Миколаївської обласної ради народних депутатів від 15.10.1992р. №16 вирішено створити регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська коса» на території Кінбурнського півострова загальною площею 17890,2 га.

Рішенням Миколаївської обласної ради народних депутатів від 28.04.1995р. №7 затверджено проекти створення заповідних об’єктів місцевого значення. Додатком до цього рішення у перелік затверджених проектів створення заповідних об’єктів місцевого значення включено регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська коса».

Згідно з положеннями статті 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» регіональні ландшафтні парки відносяться до природно-заповідного фонду України.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Приписами ч. 3 статті 186-1 Земельного кодексу України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об’єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно листа Управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної державної адміністрації земельні ділянки, що стали об’єктами рішень, щодо яких заявлені позовні вимоги, знаходяться в межах населених пунктів, які входять до території регіонального ландшафтного парку «Кінбурнська коса». Проекти землеустрою щодо відведення зазначених земельних ділянок для погодження Управлінню екології та природних ресурсів Миколаївської обласної державної адміністрації не надходили.

Отже, рішення відповідача №14 від 31.01.2014р. про затвердження проекту землеустрою земельних ділянок щодо відведення сільській раді в довгострокову оренду земельних ділянок не відповідає в повній мірі вимогам закону та підлягає визнанню протиправним і скасуванню.

Оскільки зазначене рішення визнається протиправним та підлягає скасуванню, відповідно підлягає визнанню протиправним і скасуванню і рішення відповідача від 04.04.2014р. №10, яким зазначене рішення викладене в новій редакції, що не змінює суть порушень законодавства.

Рішенням Покровської сільської ради №10 від 04.04.2014р. спірні земельні ділянки були зараховані до земель рекреаційного призначення. При цьому мало місце зміна цільового призначення земельних ділянок, оскільки згідно з проектом землеустрою (який затверджено рішенням від 31.01.2014р.) зазначені земельні ділянки віднесено до земель громадської та житлової забудови, а рішенням від 04.04.2014р. вже до земель рекреаційного призначення.

В той же час відповідно до ст.20 Земельного кодексу України встановлення і зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Оскільки рішення відповідача №14 від 31.01.2014р. про затвердження проекту землеустрою земельних ділянок є протиправним, то немає підстав вважати що будь-яким рішенням взагалі встановлено цільове призначення спірних земельних ділянок, а отже неможливо вести мову про зміну його цільового призначення.

Суд також погоджується з судженнями позивача про те, що не можуть вважатися позитивними наявні у проектах відведення висновку відділу містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Очаківської районної державної адміністрації від 17.01.2014р. про погодження проектів відведення, оскільки, одночасно із висновком про погодження відведення ділянок цим органом вказується на необхідність внесення змін до містобудівної документації, чого зроблено не було.

Так, згідно приписів ст.186-1 Земельного кодексу України органи влади при розгляді проекту відведення зобов’язані надати свої висновки про його погодження або про відмову. При погодженні проекту таким органам забороняється вимагати у розробника проведення будь-яких інших робіт або непередбачених законодавством додаткових погоджень. Оскільки позитивний висновок органу влади відповідно до вимог ст.123 Земельного кодексу України є підставою для прийняття розпорядником земель рішення про затвердження проекту та відповідно передачу ділянки користувачу, одночасне встановлення органами, визначеними у ст.186-1 вказаного кодексу, у висновках будь-яких інших умов передачі ділянки законодавством не передбачено.

Таким чином, всупереч вказаних вимог законодавства сільською радою прийнято спірні рішення за відсутності позитивних висновків управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної державної адміністрації та відділу містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Очаківської районної державної адміністрації про погодження вказаних проектів землеустрою.

Доводи Прокурора про те, що Покровською сільською радою порушено порядок встановлення цільового призначення земельних ділянок суд також вважає обґрунтованими, зважаючи на таке.

Статтею 20 Земельного кодексу України передбачено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів влади та місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки визначається на підставі документації із землеустрою.

Згідно проектів із землеустрою, погоджених управлінням Держземагентства в Очаківському районі, запроектовані ділянки віднесено розробником до земель житлової та громадської забудови - код цільового призначення 03.15.

Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель (далі - Класифікація), затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 548 від 23.07.2010, земельні ділянки входять до секції В - землі житлової та громадської забудови, та, відповідно до коду цільового призначення (03.15) використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об'єктів загального користування.

Рішенням Покровської сільської ради №10 від 04.04.2014р. запроектовані ділянки віднесено до земель рекреаційного призначення.

Всупереч визначеному у проектах відведення цільовому призначенню рішенням ради спірні земельні ділянки віднесено до земель рекреації.

Крім того, відповідно ст.19 Земельного кодексу України землі рекреаційного призначення є землями іншої категорії, ніж землі житлової та громадської забудови, та згідно Класифікації входять до секції Е і використовуються для будівництва й обслуговування об’єктів рекреаційного призначення, фізичної культури та спорту, дачного будівництва.

Таким чином, при віднесенні запроектованих ділянок до земель рекреації, сільською радою порушено встановлений законом порядок визначення цільового призначення земель.

Згідно статті 21 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.

Таким чином, відповідач в контексті правовідносин, що були предметом судового дослідження, при прийнятті оспорюваних рішень діяв не на підставі, не в спосіб, що передбачені законами України, та без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Вищенаведене в сукупності є підставою для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Покровської сільської ради № 14 від 31.01.2014 року про затвердження проектів землеустрою щодо відведення Покровській сільській раді в довгострокову оренду земельних ділянок площею 0,15 га вул. Рейдовській, 131/1 у с. Покровське та площею 0,1 га вул. Бородинівській, 47/1 с. Покровка для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (під базову стоянку для розміщення маломірних суден).

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Покровської сільської ради № 10 від 04.04.2014 року про внесення доповнення до рішення № 14 від 31.01.2014року Покровської сільської ради.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя І. В. Желєзний