ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Моголівець І.А.
Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.
ПОСТАНОВА
іменем України
"23" вересня 2014 р. Справа № 279/3730/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бондарчука І.Ф.
суддів: Моніча Б.С.
Хаюка С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "20" серпня 2014 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними рішення державного виконавця та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2014 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати незаконними дії відділу примусового виконання рішення управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 03.03.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 29.05.2014 року управління отримало постанову про відкриття виконавчого провадження від 03.03.2014 року державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області при примусовому виконанні виконавчого листа № 2а-8071/11, виданого 03.02.2012р. Коростенським міськрайонним судом. Вважає, що дана постанова винесена з перевищенням повноважень, наданих Державній виконавчій службі, оскільки ч. 2 ст. 3 ЗУ "Про виконавче провадження" передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 20 серпня 2014 року в позові управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що 03.03.2014 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Луцюком А.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 42287234, якою було відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2а-8071/11 виданого 03.02.2012 року Коростенським міськрайонний судом Житомирської області про стягнення з управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області на користь ОСОБА_4 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як пенсіонеру та потерпілому 3-ї категорії від аварії на ЧАЕС, у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком за період з 15.01.2011 року по 31.05.2011 року в сумі 515,89 грн.
Суд першої інстанції, перевіряючи правомірність винесення постанови дійшов висновків, що державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області діяв відповідно до норм Закону України "Про виконавче провадження", а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Однак, відмовляючи у задоволенні позову з названих підстав, поза увагою суду першої інстанції залишилася та обставина, що відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області не є належним відповідачем у справі, отже, позов пред'явлено до неналежного відповідача, що є самостійною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Так, відповідно до вимог ст. 181 КАС України відповідачем у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
За змістом статті 3 Закону України "Про державну виконавчу службу" органи державної виконавчої служби є: Державна виконавча служба України, до складу якої входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Виходячи з приписів зазначених правових норм, наведений перелік органів державної виконавчої служби, що можуть бути відповідачами у справах даної категорії є вичерпним, а тому відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області не може бути відповідачем у даній справі.
Відповідно до частини 1 статті 52 КАС України, суд першої інстанції встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Однак, судом першої інстанції не виконано приписи ст.52 КАС України, що призвело до порушення норм процесуального права, яке не може бути усунуто судом апеляційної інстанції при розгляді справи відповідно до норм ст.195 КАС України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.201 КАС України правильне по суті вирішення справи, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права є підставою для зміни постанови суду першої інстанції, а саме її мотивувальної частини.
Отже, позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про скасування постанови не підлягають до задоволення у зв`язку з тим, що заявлені до неналежного відповідача, що є підставою для зміни постанови в частині мотивування підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Разом з тим, слід зазначити, що відмова у задоволенні позовних вимог не позбавляє позивача права на звернення до суду з даним позовом до належного відповідача.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "20" серпня 2014 р. змінити.
Відмовити управлінню Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області в задоволенні позовних вимог до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про скасування постанови у зв`язку із пред"явленням позову до неналежного відповідача.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) І.Ф.Бондарчук
судді: (підпис) Б.С. Моніч
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя _______ І.Ф.Бондарчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського, 16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501
3- відповідачу/відповідачам: Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головоного управління юстиції у Житомирській області м-н Соборний,1,м. Житомир,10014
- ,