Справа № 163/1931/14-ц
Провадження № 2/163/268/14
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2014 року Любомльський районний суд Волинської області в складі: головуючого - судді Войтюка Л.М.
при секретарі - Голядинець О.В.
з участю прокурора - Повшука І.М.,
відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Любомль цивільну справу за позовом Любомльського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Волинській області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення шкоди, заподіяної незаконним виловом риби, -
в с т а н о в и в :
До суду з позовною заявою звернувся Любомльський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Волинській області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення солідарно шкоди, заподіяної незаконним виловом риби в сумі 4 352,00 грн.
Позовні вимоги обгрунтував тим, що 16.08.2013 головним державним інспектором Волиньрибохорони Раховським О.М. та завідувачем сектору оперативної роботи Волиньрибохорони Шевчуком Ю.А. встановлено, що ОСОБА_1 разом із ОСОБА_2, не маючи дозволу на промисел, здійснювали лов водних біоресурсів промисловими знаряддями лову риби (сітками) на озері Ягодинське на території Римачівської сільської ради, чим порушили правила рибальства, а саме ст. 63 Закону України «Про тваринний світ», Тимчасовий порядок ведення рибного господарства і здійснення рибальства, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1192 від 28.09.1996. Внаслідок своїх незаконних дій відповідачі вилучили із природного середовища рибу - 42 плітки, 1 щуку, 2 карасі, 4 окуні та 2 лящі, чим порушили правила рибальства й завдали державі шкоду в розмірі 4 352,00 грн.
За даним фактом 16.08.2013 головним державним інспектором Волиньрибохорони Раховським О.М. та завідувачем сектору оперативної роботи Волиньрибохорони Шевчуком Ю.А. складено протоколи про адміністративне правопорушення № 0000761 та № 0000731.
Факт вчинення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 незаконного рибного промислу та заподіяння внаслідок цього шкоди підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення № 0000761 та № 0000731 від 16.08.2013, поясненнями, описами - оцінкою знарядь лову, описами об'єктів лову (добування), вилучених у порушників, довідкою про величину заподіяної шкоди внаслідок незаконного рибного промислу громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Постановою Любомльського районного суду у справі № 163/2393/13-п від 19.09.2013 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП та до нього застосовано стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 гривень. Постановою Любомльського районного суду у справі № 163/2392/13-п від 12.09.2013 ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень. Вказані постанови Любомльського районного суду набрали законної сили.
Статтею 4 Закону України «Про тваринний світ» передбачено, що тварини, які перебувають у стані природної волі в межах території України на які поширюється дія цього Закону і які перебувають у державній власності, а також об'єкти тваринного світу, що у встановленому законом порядку набуті у комунальну або приватну власність і визнанні об'єктами загальнодержавного значення, належать до природних ресурсів загальнодержавного значення.
Згідно ст. 10 Закону України «Про тваринний світ», громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використанні і відтворення тваринного світу.
Відповідно до статті 58 Закону України «Про тваринний світ» та ст. ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» особи винні у порушенні законодавства в галузі використанні і охорони тваринного світу, навколишнього природного середовища зобов'язані відшкодувати заподіяну ними шкоду у розмірах і в порядку встановленим законодавством України.
Статтею 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» визначено, що посадові особи органів рибоохорони здійснюють державний контроль та управління в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та мають повноваження щодо визначення розміру збитків, завданих рибному господарству, за затвердженими таксами та методиками.
Проведеним, відповідно до Такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 № 1209 розрахункам, незаконний вилов 1 екземпляра плітки заподіює збитки в розмірі 85 гривень (42 екз. * 85грн. = 3 570 грн.), 1 екземпляра щуки - 340 гривень (1 екз. * 340 грн. = 340 грн.), 1 екземпляра риби карась - 17 гривень (2 екз. * 17 грн. = 34 грн.), 1 екземпляра окуня - 17 гривень (4 екз. * 17 грн. = 68 грн.), 1 екземпляра ляща - 170 гривень (2 екз. * 170 грн. = 340 грн.).
Відповідно до ст. 1190 ЦК України особи спільними діями яких було завдано шкоди несуть солідарну відповідальність перед потерпілим.
Таким чином, незаконним виловом риби відповідачі заподіяли шкоду державі на загальну суму 4 352,00 грн.
У відповідності до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим майновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що прокуратура забезпечує представництво держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ст. 57 Закону України «Про тваринний світ» державний контроль у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу здійснюється Кабінетом Міністрів України, місцевими державними адміністраціями, сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, центральним, органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері мисливського господарства, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і мисливського господарства та полювання, іншими державними органами відповідно до закону.
Статтею 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що одним із джерел формування місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища є частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.
Частиною 2 статті 37 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що при здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.
Одержувачем вказаної суми буде спеціальний фонд місцевого бюджету Римачівської сільської ради Любомльського району з розрахунковим рахунком 33112331700282, УК у Любомльському районі (с.Римачі) код платежу 24062100, код отримувача 38031501, МФО 803014 в ГУДКУ у Волинській області.
В судовому засіданні прокурор позов підтримав повністю, відповідачі визнали позов в частині фактичних обставин справи, а саме, що незаконно сітками виловили вказану у позовній заяві кількість і види риби, просять зменшити суму відшкодування шкоди оскільки вага риби невелика і становить 1,5 кг.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступні обставини.
Факт незаконного вилову риби, її кількості та видів відповідачами не оспорюється та стверджено протоколами про адміністративні правопорушення № 0000761 та № 0000731 від 16.08.2013, поясненнями, описами - оцінкою знарядь лову, описами об'єктів лову (добування), вилучених у порушників, Постановами Любомльського районного суду у справах № 163/2393/13-п від 19.09.2013 і № 163/2392/13-п від 12.09.2013 якими відповідно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП та накладено на кожного з них адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Розрахунок розміру відшкодування шкоди вірно проведено відповідно до Такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 № 1209, що стверджено довідкою про величину заподіяної шкоди внаслідок незаконного рибного промислу громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_2, підстав для зменшення розміру відшкодування шкоди не має оскільки порівняно невелика вага незаконно виловленої відповідачами риби не являється підставою для зменшення суми відшкодування збитків відповідачами.
Отже, на підставі ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 4, 10 Закону України «Про тваринний світ» ст. 1166 ЦК України позов слід задовольнити повністю, а оскільки шкода завдана спільними діями відповідачів, то суму завданої шкоди слід стягнути з відповідачів солідарно на підставі ст. 1190 ЦК України.
Керуючись ст.ст. 214, 216, 218 ЦПК України, суд-
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 шкоду, заподіяну державі внаслідок незаконного рибного промислу в розмірі 4352 ( чотири тисячі триста п"ятдесят дві) гривні на розрахунковий рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Римачівської сільської ради Любомльського району ( р/р 31518921700276 ) код платежу 24062100, код отримувача коштів 21740416, МФО 803014 В ГУДКУ у Волинській області.
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2 в користь держави судовий збір в сумі по 121 ( сто двадцять одній ) гривні 80 копійок з кожного.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення протягом 10 днів з дня його проголошення може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий : суддя Л.М. Войтюк