Постанова № 40660095, 29.09.2014, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.09.2014
Номер справи
756/8622/14-а
Номер документу
40660095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

29.09.2014 Справа № 756/8622/14-а

Справа пр. №2-а/756/376/14

ун. №756/8622/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 вересня 2014 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Андрейчука Т.В.

при секретарі - Ліщенко Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

У червні 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що з 09 квітня 1996 року він перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

ОСОБА_1 зазначав, що після досягнення ним шістдесятирічного віку він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", натомість відповідач протиправно здійснив переведення з одного виду пенсії на інший, керуючись положеннями ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, у травні 2014 року позивач дізнався, що при призначені йому пенсії за віком відповідачем було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, а не показник за 2010-2012 роки, що суперечить нормі ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вважаючи, що діями управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва порушено його права та законні інтереси, ОСОБА_1 просив суд визнати незаконними дії відповідача щодо переведення його з пенсії за вислугу років, яку він отримував згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі поданої ним заяви від 11 лютого 2013 року та доданих до неї документів.

Ухвалою судді Оболонського районного суду м. Києва від 23 червня 2014 року позовні вимоги в частині визнання дій протиправними, зобов'язання призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 11 лютого 2013 року до 20 грудня 2013 року року залишено без розгляду.

У ході розгляду справи представник позивача ОСОБА_2 подала до суду заяву, в якій уточнила зміст позовних вимог та просила суд визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва щодо переведення її довірителя з пенсії за вислугу років, яку він отримував згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010-2012 роки на підставі поданої позивачем заяви від 11 лютого 2013 року та доданих до неї документів.

У судовому засіданні представники позивача ОСОБА_2 і ОСОБА_3 позовні вимоги свого довірителя підтримали, просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва у судовому засіданні проти позову заперечував, стверджував, що управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва правомірно здійснило переведення ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший та правильно застосувало положення ст. ст. 40, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при розрахунку її розміру, а тому просив суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України.

На підставі наказу командувача Військами Повітряної оборони України від 27 березня 1996 року №061 ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас з посади начальника відділення оперативної та бойової підготовки відділу бойового застосування засобів зв'язку Управління зв'язку штабу Сил Протиповітряної оборони (а. с. 52).

09 квітня 1996 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З часу призначення пенсії і до 07 лютого 2013 року позивач, як військовий пенсіонер, перебував на обліку в Київському міському військовому комісаріаті та Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (а. с. 42-87).

07 лютого 2013 року за заявою ОСОБА_1 виплату йому пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було припинено у зв'язку з переходом на пенсію за іншим законом, що підтверджується атестатом №289 про зняття з обліку Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві (а. с. 85).

Після досягнення ОСОБА_1 шістдесятирічного віку він набув право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому 11 лютого 2013 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва з заявою про призначення йому такого виду пенсії. 18 лютого 2013 року відповідачем прийнято рішенням про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За приписами ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Згідно з п. 15 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду від 25 листопада 2005 року №22-1 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії. У цьому разі заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України закалендарний рік, який враховувався при призначенні (перерахунку) пенсії, виплата якої відновлюється. У такому самому порядку за бажанням пенсіонера здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший.

З аналізу наведених норм вбачається, що переведення з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії. При цьому, пенсійне законодавство не містить застереження щодо переведення з одного на інший вид пенсії лише в межах одного закону.

Таким чином, твердження позивача, про те, що в даному випадку відсутнє переведення з одного виду пенсії на інший вид, оскільки мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, є помилковим.

Що стосується показника заробітної плати при переході з одного виду пенсії на інший, то, враховуючи правила ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2012 року №327 "Про підвищення рівня соціального захисту населення", відповідачем правомірно застосована середня заробітна плата у середньому на одну застраховану особу в цілому про Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, оскільки первинне призначення пенсії позивачу відбулося у 1996 році.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Cуд вважає, що, здійснюючи переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та нараховуючи йому такий вид пенсії, управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва діяло у межах чинного законодавства та наданої йому компетенції.

За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог.

З огляду на вищенаведене, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. ст. 40, 45 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2012 року №327 "Про підвищення рівня соціального захисту населення", постанови Правління Пенсійного фонду від 25 листопада 2005 року №22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"", керуючись ст. ст. 9, 11, 128, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення цієї постанови апеляційної скарги.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Т.В. Андрейчук