Копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2014 р. справа №818/1989/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондар С.О.
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
представника відповідача - Сапунова М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1989/14
за позовом Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка"
до Державної фінансової інспекції в Сумській області
про визнання протиправною та скасування вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
Казенне підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" звернулося суду з адміністративним позовом до державної фінансової інспекції в Сумській області про визнання протиправною та скасування п.2 вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області щодо усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства від 25.04.2014 року №18-25/15-ДСК "Літер "М". Свої вимоги мотивує тим, що ревізією фінансово - господарської діяльності позивача за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. встановлено самовільне відчуження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на загальну суму 119559,96 грн., про що складено акт ревізії від 08.04.2014р. №106-21/83. З метою усунення виявлених порушень, позивачу направлений лист-вимога від 25.04.2014року №18-25/15-ДСК "Літер "М", пунктом 2 якого зобов"язано забезпечити відшкодування та поновлення по обліку матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, виходячи з ринкової ціни на дату відчуження, а саме: спирт етиловий в кількості 300,0 дкл на суму 117501, равентух в кількості 117,0 м на суму 871,65 грн., дифеніламін в кількості 57 кг на суму 1187 грн. На думку позивача, вказана вимога ДФІ в Сумській області є незаконною, оскільки у періоді, що перевірявся закладання матеріальних цінностей до мобілізаційного резерву не проводилася, акт форми №1 мр між позивачем та Державним агентством резерву України не підписувався, кошти підприємству вказаним агентством на закладання та утримання матеріальних цінностей не надавалися. Отже відсутні підстави для виконання п.2 листа-вимоги.
Державна фінансова інспекція в Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що згідно облікових карток, на закладці та зберіганні у позивача (до укладання договору відповідального зберігання) значаться матеріальні цінності мобілізаційного резерву, які самовільно були використані підприємством, а тому підлягають поверненню (а.с.35-38).
Представник позивача в судове засідання не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача Сапунов М.І. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Сумській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., за результатами якої складений акт №106-21/83 від 08.04.2014р. (а.с.49-55).
Як зазначено в акті ревізії, згідно карток обліку матеріальних цінностей у мобілізаційному підрозділі, довідок про рух матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, наказів про відчудження та поновлення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, на зберіганні підприємства знаходяться матеріальні цінності мобілізаційного резерву, зберігання яких здійснюється, зокрема згідно договору №5/4 від 10.07.2009 року відповідального зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, укладеного між Державним комітетом України з державного матеріального резерву та КП "Шосткинський казенний завод "Зірка". Відповідно до даних карток обліку матеріальних цінностей та матеріалів інвентаризації, загальна вартість матеріальних цінностей, переданих на відповідальне зберігання підприємству по ціні закладки з урахуванням переоцінок становить 1 455 462,59 гривень. Однак, на думку відповідача, підприємством в 2009 році, в порушення ч. 4 ст. 11, ч. 5 ст. 12 Закону України "Про державний матеріальний резерв" та п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.1997 року №1129 "Про затвердження порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного матеріального резерву", самовільно, без наявності відповідного рішення Кабінету Міністрів України, проведено відчуження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву у зв'язку з власною виробничою необхідністю, на загальну суму 119559,96 грн., чим мобілізаційному резерву Державного агентства резерву України завдано матеріальної шкоди (збитків) на вищевказану суму.
На підставі вказаного акту, позивачу було направлено лист-вимогу від 25.04.2014р. №18-25/15-ДСК "Літер "М" про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства, згідно пункту 2 якої, казенне підприємство "Шосткинський казенний завод "Зірка" зобов'язано забезпечити відшкодування та поновлення по обліку матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, виходячи з ринкової ціни на дату відчуження, а саме: спирт етиловий в кількості 300,0 Дкл на суму 117501 грн., равентух в кількості 117,0 м на суму 871,65 грн., дифеніламін в кількості 57 кг на суму 1187 грн.; в іншому випадку шкоду в сумі 119559,96 грн. стягнути з осіб, винних у необґрунтованому проведенні господарських операцій по самовільному відчуженню матеріальних цінностей, яке на даний час не повернуте до мобілізаційного резерву Державного агентства резерву України (а.с.56-57).
Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані Законом України "Про державний матеріальний резерв" та Порядком формування, розміщення та проведення, операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1997 року №1129 (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до ст.5 Закону України "Про державний матеріальний резерв" мобілізаційні резерви створюються на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності відповідно до завдань, визначених Кабінетом Міністрів України міністерствам, іншим центральним і місцевим органам виконавчої влади. Раді міністрів Автономної Республіки Крим на основі пропозицій центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Міністерства оборони України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом, іншими зацікавленими органами виконавчої влади.
Згідно пункту 4 Порядку розміщення запасів матеріальних цінностей державного резерву здійснюється Державним комітетом України з державного матеріального резерву на підприємствах, в установах і організаціях системи державного резерву, а також на інших підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності на договірних умовах.
Тобто, законодавчо визначено необхідність укладення письмового договору між Державним комітетом України з державного матеріального резерву та відповідним підприємством.
З матеріалів справи вбачається, що 10.07.2009р. укладено договір №5/4 відповідального зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву між Державним комітетом України з державного матеріального резерву та казенним підприємством "Шосткинський казенний завод "Зірка", за умовами якого приймання на відповідальне зберігання матеріальних цінностей відбувається згідно специфікації у кількості та за вартістю згідно акту №1мр (а.с.6-7).
Відповідно до пункту 10 Правил матеріальні цінності вважаються закладеними до державного резерву після підписання акта про їх приймання, розміщення на місці постійного зберігання та оформлення відповідних бухгалтерських документів складського обліку.
Згідно матеріалів справи та пояснень сторін, акт форми №1мр у періоді, що перевірявся (з 01.01.2009р. по 31.12.2009р.), не складався та не підписувався, а матеріальні цінності мобілізаційного резерву на підставі договору №5/4 від 10.07.2009р. Державним комітетом України з державного матеріального резерву казенному підприємству "Шосткинський казенний завод "Зірка" на відповідальне зберігання не передавалися.
Посилання відповідача на нібито передачу матеріальних цінностей мобілізаційного резерву позивачу ще за Радянських часів та на існування у позивача карток обліку матеріальних цінностей у мобілізаційному підрозділі, довідок про рух матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, наказів про відчуження та поновлення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, як на підставу розміщення запасів матеріальних цінностей державного резерву Державним комітетом України з державного матеріального резерву на казенному підприємству "Шосткинський казенний завод "Зірка", є безпідставним, оскільки судом встановлено, що на підставі договору №5/4 від 10.07.2009р. матеріальні цінності мобілізаційного резерву Державним комітетом України з державного матеріального резерву казенному підприємству "Шосткинський казенний завод "Зірка" на відповідальне зберігання не передавалися, специфікація та акти приймання по формі №1 мр не складалися.
Існування у позивача карток обліку матеріальних цінностей у мобілізаційному підрозділі, довідок про рух матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, наказів про відчудження та поновлення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву не свідчить про передачу матеріальних цінностей мобілізаційного резерву від Державного комітету України з державного матеріального резерву на відповідальне зберігання казенному підприємству "Шосткинський казенний завод "Зірка" на підставі Закону України "Про державний матеріальний резерв" та у відповідності до Порядку формування, розміщення та проведення, операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1997 року №1129.
У зв»язку з відсутністю специфікації матеріальних цінностей та акту приймання по формі №1 мр, не можливо встановити чи передавалися на відповідальне зберігання позивачу матеріальні цінності мобілізаційного резерву, їх найменування та кількість.
Оскільки відповідачем не доведено розміщення запасів матеріальних цінностей державного резерву Державним комітетом України з державного матеріального резерву на казенному підприємству "Шосткинський казенний завод "Зірка" відповідно до договору №5/4 від 10.07.2009р., то не має підстав для висновків про порушення позивачем вимог ч. 4 ст. 11, ч. 5 ст. 12 Закону України "Про державний матеріальний резерв" та п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.1997 року №1129 "Про затвердження порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного матеріального резерву".
Крім того, суд зазначає, що постановою Київського апеляційного господарського суду від 15.05.2013 року у справі №5011-50/16361-2012 за позовом Державного агентства резерву України до казенного підприємства «Шосткинський казенний завод «Зірка» про повернення матеріальних цінностей встановлено, що матеріальні цінності мобілізаційного резерву не передавалися казенному підприємству «Шосткинський казенний завод «Зірка» на зберігання, про що свідчить відсутність акту закладки матеріальних цінностей за формою №1 (а.с.9-12).
Тобто, судом встановлено факт передачі матеріальних цінностей мобілізаційного резерву від Державного агентства резерву України до казенного підприємства «Шосткинський казенний завод «Зірка».
Таким чином, необхідно визнати протиправним та скасувати п. 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області щодо усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства від 25.04.2014 року №18-25/15-ДСК "Літер "М".
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" до Державної фінансової інспекції в Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати п. 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області щодо усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства від 25.04.2014 року №18-25/15-ДСК "Літер "М".
Стягнути з Державного бюджету України на користь Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" (вул. Леніна, 36, м. Шостка, 41100, код ЄДРПОУ 14315351) судовий збір в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 23 вересня 2014 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар