Ухвала суду № 40639320, 17.09.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2014
Номер справи
638/2549/14-а
Номер документу
40639320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2014 р.Справа № 638/2549/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Жигилія С.П.

Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 10.06.2014р. по справі № 638/2549/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області

про поновлення строку звернення про перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльність,

ВСТАНОВИЛА:

14.02.2014 р. ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач ОСОБА_1) звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту -ГУПФУ в Харківській області), Харківського обласного військового комісаріату, в якому просить суд: прийняти адміністративний позов до розгляду; поновити строк звернення за перерахунком його пенсії; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1; зобов'язати ГУПФУ в Харківській області підготувати та надати списки до Харківського обласного військового комісаріату на ім'я ОСОБА_1 для складання Харківським обласним військовим комісаріатом довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій з 01.11.2010 р. та з 01.06.2011 р.; зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат скласти довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням підвищення премії відповідно до наказу Міністра оборони України від 05.11.2010 р. № 576 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 р. № 380» та наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 р. № 50 «Про бюджетну політику МОУ на 2011 рік» і наказу Міністра оборони України від 26.06.2011 р. № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 25.01.2011 р. № 50»; зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат надати вище вказані довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії до ГУПФУ в Харківській області; зобов'язати ГУПФУ в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2010 р. по 01.06.2011 р. та з 01.06.2011 р. по 31.12.2013 р. згідно з довідками Харківського обласного військового комісаріату, пенсійна справа ФХ 71154; стягнути з ГУПФУ в Харківській області на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої премії, яка за його розрахунками складає: з 01.11.2010 р. по 01.06.2011 р. - 3386,25 грн., - 55 % премії (наказ Міністра Оборони (МО) України від 05.11.2010 р. № 576 з урахуванням одержаної 10 % премії) та з 01.06.2011 р. по 31.12.2013 р. - 26660,00 грн., - 90 % премії (наказ МО від 25.06.2011 р. № 355 з урахуванням одержаної 10 % премії), загальна сума - 30000,046 грн.; стягнути з ГУПФУ в Харківській області на користь ОСОБА_1 заподіяну йому моральну шкоду в розмірі 50000,00 грн.; в подальшому довічно з 01.01.2011 р. виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням підвищень до настання обставин, які передбачають підстави для здійснення нового перерахунку пенсій; визначити строки виконання судових рішень відповідачем; стягнути з ГУПФУ в Харківській області на користь ОСОБА_1 компенсацію за відрив від звичайних занять у розмірі 180,00 грн.; провести негайне виконання в частині стягнення суми підвищеної пенсії за один місяць з ГУПФУ в Харківській області на користь ОСОБА_1; судові витрати покласти на відповідача.

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 08.05.2014 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про поновлення строку звернення про перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишений без розгляду за період з 01.11.2010 р. по 13.08.2013 р.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 10.06.2014 р. позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про поновлення строку звернення про перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишено без задоволення.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, помикаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що виходячи із приписів ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підставою для перерахунку пенсії є наявність самого факту зміни розмірів чи введення нових видів грошового забезпечення, незалежно від того, яким органом прийняте відповідне рішення. Згідно вимог чинного законодавства право змінювати розміри премій належить Міністерству оборони України; судом неправомірно визначений тимчасовий характер премії, яка віднесена до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця та зміна її розміру впливає на розмір пенсії.

У надісланому зверненні до суду, просив врахувати при винесенні рішення зазначені ним у зверненні обставини.

Відповідач, ГУПФУ в Харківській області, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, оскільки перерахунок пенсії здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, останнім не приймалося рішень стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців, а накази Міністра оборони України в свою чергу не є підставою для проведення перерахунку раніше призначених пенсій. Вказав на те, що пенсія позивачу виплачується з додержанням норм чинного законодавства.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років.

На звернення позивача щодо перерахунку його пенсії, в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.12.2013 р. № 16900 повідомлено, що пенсія ОСОБА_1 виплачується з додержанням норм та вимог чинного законодавства, підстав для перерахунку пенсії немає.

Відмовляючи у задоволенні заявленого позову, суд першої інстанції виходив з того, що накази Міністра оборони України про зміну розмірів преміювання військовослужбовців є підзаконними нормативно-правовими актами, а тому не можуть бути підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до вимог ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, характер та умови розглядуваного преміювання вказують на тимчасовий характер вказаних премій, останні не відносяться до додаткового виду грошового забезпечення.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 ст.51 вищезгаданого Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Наведеними законодавчими нормами на Кабінет Міністрів України покладений обов'язок встановлення порядку проведення перерахунку пенсій, а також визначена підстава для проведення такого перерахунку пенсії.

Згідно ст.63 наведеного Закону підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно п.2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007р. виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони.

Постановою № 1294 МО дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 року №576 "Про внесення змін до наказу МО України від 22.07.2010р. № 380" абзац п'ятий п. 9 наказу МО України від 22.07.2010р. № 380 викладений в наступній редакції: премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу.

Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що вказаним наказом встановлені розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010 році.

Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 р. № 355 „Про внесення змін до наказу міністра оборони України від 28.01.2011 р. № 50" абзац п'ятий пункту 8 наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 р. № 50 „Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік" викласти в такій редакції: „премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 125 відсотків посадового окладу; науково - педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково - педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 105 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу. Цей наказ застосовується з 1 червня 2011 року.

Таким чином, даним наказом встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році відповідно.

Аналізуючи наведені норм колегія суддів приходить до висновків, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі МО для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що накази Міністра оборони України щодо встановлення розмірів премій військовослужбовців мають тимчасовий характер, виплата якої обмежена бюджетними асигнуваннями на відповідний бюджетний період, а саме на 2010 р. та 2011 р., тому вказані накази не можуть бути підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Наведена правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду України, зокрема, у постановах від 26 лютого, 14 травня, 18 червня та 10 вересня 2013 року (справи № № 21-5а13, 21-109а13, 21-165а13, 21-223а13.

Відповідно до ч. 1 ст. 244 - 2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Крім того, згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що зміна розміру премії не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премій встановлюється рішеннями Кабінету Міністрів України.

Колегія суддів зазначає, що Кабінет Міністрів України в установленому вказаним Порядком не приймав рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Враховуючи те, що зміна розміру премії як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії на підставі наказів Міністра оборони України № 576 від 05.11.2010р., № 50 від 28.01.2011р. і № 355 від 25.06.2011р., за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премії встановлюється рішеннями КМ України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи в пререрахунку пенсії позивачу з урахуванням наказів Міністра оборони України про зміну розмірів преміювання військовослужбовців, діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, без дотримання вимог ч.3 ст.2 КАС України.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 10.06.2014р. по справі № 638/2549/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Жигилій С.П.Судді Дюкарєва С.В. Перцова Т.С.