Ухвала суду № 40620359, 10.07.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2014
Номер справи
804/4965/14
Номер документу
40620359
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

10 липня 2014 року

справа № 804/4965/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.

суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.

за участю секретаря судового засідання Сонник А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.2014 р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Делва ЛТД» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області щодо визнання протиправними та зобов’язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

09.04.2014 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Делва ЛТД» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом щодо визнання протиправними та зобов’язання вчинити дії, де, посилаючись на той факт, що 31.03.2014 р. відповідачем складено акт № 478/04-62-22-1/38905373 «Про результати зустрічної звірки щодо не підтвердження реальності здійснення господарських відносин та повноти відображення в обліку за січень 2014 р.», просили визнати протиправними дії відповідача, що полягають у визнанні правочинів, укладених позивачем та контрагентами у січні 2014 р. таким, що не спрямовані на реальне настання правових наслідків та є нікчемними; визнати протиправними дії відповідача, що полягають у встановленні реальності здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами у січні 2014 р. та дефективності первинних документів; визнати протиправними дії відповідача, що полягають у визнанні завищеною суму ПДВ, що віднесена до складу податкових зобов’язань січня 2014 р. на загальну суму 505 905,35 грн та визнання завищеною суму ПДВ, що віднесено до складу податкового кредиту січня 2014 р. на загальну суму 7 426 164,24 грн; визнати протиправними дії відповідача з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами чого 31.03.2014 р. складено акт «№ 478/04-62-22-1/38905373 «Про результати зустрічної звірки позивача щодо не підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014 р.; визнати протиправними дії відповідача щодо коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ позивача в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов’язань) в розрізі контрагентів на підставі Акту № 478/04-62-22-1/38905373 від 31.03.2014 р. «Про результати зустрічної звірки позивача щодо не підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти

відображення в обліку за січень 2014 р.»; зобов’язати відповідача вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов’язань) в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі Акту № 478/04-62-22-1/38905373 від 31.03.2014 р. «Про результати зустрічної звірки позивача щодо не підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014 р.».

14.04.2014 р. позивач змінив позовні вимоги, де просив визнати протиправними дії відповідача, що полягають у визнанні правочинів, укладених позивачем та контрагентами у січні 2014 р. та у лютому 2014 р. такими, що не спрямовані на реальне настання правових наслідків та є нікчемними; визнати протиправними дії відповідача, що полягають у встановленні не реальності здійснення господарських операцій між позивачем та контрагентами у січні – лютому 2014 р. та дефективності первинних документів; визнати протиправними дії відповідача, що полягають у визнанні завищеною суму ПДВ, що віднесена до складу податкових зобов’язань позивача за січень – лютий 2014 р., та у визнанні завищеною суму ПДВ, що віднесена до складу податкового кредиту позивача за січень 2014 р., та які полягають у визнанні завищеною суму ПДВ, що віднесена до складу податкових зобов’язань позивача за лютий 2014 р., та визнано завищеною суму ПДВ, що віднесена до складу податкового кредиту позивача за лютий 2014 р.; визнати протиправними дії відповідача з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами чого 31.03.2014 р. складено акт № 478/04-62-22-1/38905373 «Про результати зустрічної звірки позивача щодо не підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014 р. т а 04.04.2014 р. складено акт № 816 /223/38905373 «Про неможливість проведення зустрічної звірки позивача щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за лютий 2014 р.»; визнати протиправними дії відповідача щодо коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ позивача в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов’язань) в розрізі контрагентів на підставі Акту №478/04-62-22-1/38905373 від 31.03.2014 р. «Про результати зустрічної звірки позивача щодо не підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014 р.» та на підставі Акту №816/223/38905373 від 04.04.2014 р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки позивача щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за лютий 2014 р.»;зобов’язати відповідача вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов’язань) в розрізі контрагентів на підставі Акту №478/04-62-22-1/38905373 від 31.03.2014 р. «Про результати зустрічної звірки позивача щодо не підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014 р.» та на підставі Акту №816/223/38905373 від 04.04.2014 р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки позивача щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за лютий 2014 р.»

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.2014 р. адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, де просили скасувати постанову суду від 29.04.2014 р. та прийняти нове рішення, де задовольнити позовні вимоги.

В судове засідання апеляційної інстанції особи, які приймають участь у справі, до суду не з’явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином.

Відповідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах заявлених вимог,

дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що фактичною підставою для звернення до суду слугував висновок контролюючого органу, викладений в акті «Про результати зустрічної звірки ТОВ «Делва ЛТД» щодо не підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014 р» № 478/04-62-22-1/38905373 від 31.03.2014 р.

Висновком зустрічної звірки ТОВ «Делва ЛТД» за січень 2014 р. не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентами, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а саме встановлено відсутність об’єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків операцій постачальники – ТОВ «Делва ЛТД» - покупці за січень 2014 р. не мали та не могли мати ніякого юридичного змісту в зв’язку з наведеним вище.

Звіркою ТОВ «Делва ЛТД» встановлено відсутність операцій, що підпадають під визначення ст. 185 ПК України за січень 2014 р.

За наслідками акту перевірки зазначена інформація буде направлена до ДПІ за місцем реєстрації контрагентів – вигодо набувача / транзитера наведених вище за січень 2014 р., що мали взаємовідносини з ТОВ «Делва ЛТД».

Крім того, відповідачем складений висновок, викладений в акті «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Делва ЛТД» щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за лютий 2014 р.» № 816/223/38905373 від 04.04.2014 р.

Згідно даного висновку: зустрічною звіркою ТОВ «Делва ЛТД» за лютий 2014 р. не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентами, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а саме, встановлено відсутність об’єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків операцій постачальники – ТОВ «Делва ЛТД» - покупці за лютий 2014 р. не мали та не могли мати ніякого юридичного змісту в зв’язку з наведеним вище.

Звіркою ТОВ «Делва ЛТД» встановлено відсутність операцій, що підпадають під визначення статті 185 ПК України за лютий 2014 р.

За наслідками акту перевірки зазначена інформація буде направлена до ДПІ за місцем реєстрації контрагента – вигодо набувача /транзитера наведених вище за лютий 2014 р., що мали взаємовідносини з ТОВ «Делва ЛТД».

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового Кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Згідно з п. п. 1, 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Аналізуючи наведені норми, можна зробити висновок про відсутність у податкового органу повноважень по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, в той час як функція податкового органу щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства реалізується шляхом проведення перевірок платників податків в порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що дії контролюючого органу щодо проведення зустрічних звірок, в результаті чого було складено акти № 478/04-62-22-1/38905373 від 31.03.2014 р. «Про результати зустрічної звірки ТОВ «Делва ЛТД» щодо не підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014 р» та №816/223/38905373 від 04.04.2014 р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Делва ЛТД» щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за лютий 2014 р.» є протиправними.

Відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

Пунктом 7 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236, визначено, що результати проведеної зустрічної звірки суб'єкта господарювання підлягають врахуванню в результатах перевірки платника податків органом ДПС - ініціатором та долучаються до матеріалів такої перевірки. При отриманні матеріалів зустрічної звірки після закінчення перевірки платника податків орган ДПС - ініціатор: у разі підтвердження реальності здійснення господарських відносин із суб'єктом господарювання (їх виду, обсягу, якості, розрахунків тощо) - долучає матеріали зустрічної звірки до матеріалів перевірки; у разі непідтвердження реальності здійснення господарських відносин із суб'єктом господарювання (їх виду, обсягу, якості, розрахунків тощо) - здійснює заходи щодо проведення документальної позапланової перевірки такого платника податків з урахуванням вимог Кодексу.

Таким чином, результати зустрічної звірки суб'єкта господарювання враховуються в результатах перевірки платника податків органом ДПС - ініціатором та долучаються до матеріалів такої перевірки, однак не можуть бути підставою для внесення змін в систему автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, тому внесення податковим органом даних позивача згідно актів зустрічних звірок № 478/04-62-22-1/38905373 від 31.03.2014 р. та №816/223/38905373 від 04.04.2014 р. до інформаційної системи "Податковий блок" є протиправним.

За таких обставин суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду – без змін.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.2014 р. - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її виготовлення в повному обсязі.

Головуючий: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова

Суддя: Т.С. Прокопчук