ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/1828/14
17 вересня 2014 року 15год. 15хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Таргоній А.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з'явився
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Рівненський міський центр зайнятості доОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ :
Рівненський міський центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просив стягнути з відповідача на користь Рівненського міського центру зайнятості кошти у розмірі 18073,56 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач, всупереч вимогам статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», подав недостовірні дані щодо себе, оскільки під час перебування на обліку в центрі зайнятості остання була зареєстрований як фізична особа - підприємець.
Представник позивача в судове засідання не прибув, подав клопотання, в якому зазначає, що він позовні вимоги, заявлені в адміністративному позові, підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подала, в судове засідання не прибула, причини неприбуття суду не повідомила. Про дату та місце судового розгляду справи повідомлена належним чином. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до п. 1, п. 2 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі Закон) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі Фонд) створений для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Згідно п. 1, п. 2 ст. 12 Закону (в редакції до 01.01.2013) виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на обласні, міські, міськрайонні та районні центри зайнятості.
Відповідно до п. 2 ст.5 Указу Президента України «Про державну службу зайнятості України» Кабінету Міністрів України до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням Державної служби зайнятості України та її територіальних органів, забезпечити виконання їх функцій відповідними органами державної служби зайнятості.
29.11.2013 року до Рівненського міського центру зайнятості звернулася гр. ОСОБА_1 за сприянням у працевлаштуванні.
Згідно із ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" №5067-1-VI від 05.07.2012р. гр. ОСОБА_1 29.11.2013 було надано статус безробітної та призначена допомога по безробіттю з 06.12.2013 по 30.11.2014.
На підставі інформації, наданої виконавчим комітетом Рівненської міської ради, був виявлений факт, що на дату надання гр. ОСОБА_1 статусу безробітної - 29.11.2013 та у період перебування на обліку як безробітної та отримання матеріального забезпечення (допомоги по безробіттю) з 29.11.2013 по 19.03.2014, гр. ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа - підприємець та не припинила підприємницької діяльності, що підтверджується листом реєстраційної служби від 18.03.2014 №1359/07-06/3/07.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності.
Згідно ч. 3 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, яка в свою чергу є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця (абзац 2 п. 17 ст. 47 вищевказаного Закону).
Відповідно до листа реєстраційної служби від 18.03.2014 №1359/07-06/3/07 гр. ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності розпорядженням міського голови від 13.08.1993 року № 866Р.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-І-VI від 05.07.2012р зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно. А відповідно до ГК України господарську діяльність в Україні здійснюють суб'єкти господарювання. Відповідно до ст. 128 ГК України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-І-VI від 05.07.2012р до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, а підприємці як суб'єкти господарювання, відносяться до осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.
Внесення запису до трудової книжки про факт здійснення підприємницької діяльності чинним законодавством не передбачено.
Частиною 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки на дату отримання статусу безробітної - 29.11.2013 та у період отримання матеріального забезпечення гр. ОСОБА_1 була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, та належала до категорії осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, це зобов'язувало її своєчасно, на дату отримання статусу безробітної, повідомити Рівненський міський центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю.
У заяві про надання статусу безробітної від 29.11.2013, підписаною ОСОБА_1 власноручно, було зазначено: «... у тому числі не забезпечую себе роботою самостійно». Однак, на день надання статусу безробітної гр. ОСОБА_1 була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності. Про даний факт гр. ОСОБА_1 зобов'язана була повідомити службу зайнятості, як про обставину, що впливає на умови надання статусу безробітної та виплату допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч. З ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб які шукають роботу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 20.03.2013 р., - встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації є підставою для, припинення реєстрації та виплати допомоги по безробіттю.
Видом забезпечення відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» є: допомога по безробіттю.
Під час перебування на обліку в Рівненському міському центрі зайнятості гр. ОСОБА_1 отримала допомогу по безробіттю за період з 29.11.2013 по 19.03.2014 в сумі 18073,56 грн.
Допомога по безробіттю, гр. ОСОБА_1 була перерахована на рахунок за НОМЕР_2, який вона відкрила у ПриватБанку.
30.04.2014 року Рівненським міським центром зайнятості гр. ОСОБА_1, було надіслано повідомлення №07-18/2509 від 30.04.2014 з пропозицією добровільно повернути кошти, отримані обманним шляхом (повідомлення про вручення поштового відправлення №3300110706060). Однак, гр. ОСОБА_1 на дане повідомлення ніяким чином не відреагувала та добровільно кошти центру зайнятості не повернула.
Станом на 20.06.2014 заборгованість гр. ОСОБА_1 перед Рівненським міським центром зайнятості становить 18073,56 грн.
Станом на момент розгляду справи в суді заборгованість відповідачем не сплачена.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 порушила вимоги ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та в добровільному порядку не повернула отримані кошти, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Позивач від сплати судового збору звільнений відповідно до Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса: 33000, АДРЕСА_1) на користь Рівненського міського центру зайнятості, який є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що діє від імені Фонду відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", кошти, отримані нею незаконно, в сумі 18073,56 грн. (вісімнадцять тисяч сімдесят три грн. 56 коп.) на п/р 37176001000246, банк - Головне Управління ДКСУ в Рівненській області, МФО 833017, одержувач - Рівненський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 21084805 - із зазначенням в платіжному дорученні в «Призначенні платежу» - «Повернення незаконно отриманого матеріального забезпечення (внаслідок розслідування страхового випадку) гр. ОСОБА_1».
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Щербаков В. В.