Ухвала суду № 40618317, 16.09.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2014
Номер справи
818/1176/14
Номер документу
40618317
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2014 р.Справа № 818/1176/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.

Суддів: Макаренко Я.М. , Шевцової Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.05.2014р. по справі № 818/1176/14

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро"

до Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області щодо відмови у здійсненні перереєстрації у зв"язку зі зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" та щодо відмови у видачі витягу з реєстру платників податку на додану вартість,

- зобов"язати Державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області вчинити дії щодо перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" у зв"язку зі зміною місцезнаходження за поданою реєстраційною заявою форма 1-РС від 22.04.2014 року №273 та вчинити дії щодо надання витягу з реєстру платників податку на додану вартість за запитом товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" від 09.04.2014 року №14280.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 26.05.2014р. по справі № 818/1176/14 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області щодо відмови у здійсненні перереєстрації у зв"язку зі зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" та щодо відмови у видачі витягу з реєстру платників податку на додану вартість. Зобов"язано Державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області вчинити дії щодо перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" у зв"язку зі зміною місцезнаходження за поданою реєстраційною заявою форма 1-РС від 22.04.2014 року №273 та вчинити дії щодо надання витягу з реєстру платників податку на додану вартість за запитом товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" від 09.04.2014 року №14280.

Відповідач, Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду з постановою суду обґрунтовує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.05.2014р. по справі № 818/1176/14 та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Виходячи з приписів ст. 197 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, доводи апеляційної скарги, колегія суддів, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" з 01 січня 2013 року зареєстровано як суб'єкт спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства податком на додану вартість.

14 жовтня 2013 року позивач змінив свою податкову адресу, а саме: було змінено адресу з села Диліївка, Костянтинівського району, Донецької області на місто Суми, вул. Пролетарська, буд. 69.

23 січня 2014 року позивач звернувся до ДПІ у м.Сумах із заявою форми 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

ДПІ у м.Сумах листом від 29.01.2014 р. №4669/10/18-19-18-02-55 повідомило позивача, що заяву від 23.01.2014р. залишено без виконання, оскільки в пункті 9 заяви позивачем за січень, лютий, березень, квітень та травень не позначено показників питомої ваги а отже, такі дані у реєстраційній заяві не відповідають вимогам п. 209.6 ст.209 Податкового кодексу України.

21 лютого 2014 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Листом від 28.02.2014 р. №11751/10/18-19-18-02-55 відповідач повідомив позивача, що заяву залишено без виконання, оскільки в пункті 9 заяви від 21.02.2014 р. позивачем за лютий, березень, квітень та травень не позначено показників питомої ваги а отже, такі дані у реєстраційній заяві не відповідають вимогам п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України.

17 березня 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

ДПІ у м. Сумах листом від 19.03.2014 р. №15065/10/18-19-18-02-55 повідомило позивача про залишення заяви без виконання, так як в пункті 9 заяви 1-РС від 17.03.2014 р. товариством за березень, квітень та травень не позначено показників питомої ваги, а отже, такі дані у реєстраційній заяві не відповідають вимогам п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України.

25 березня 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Листом від 01.04.2014 р. №18350/10/18-19-18-02-55 відповідач повідомив товариство, що реєстраційну заяву від 25.03.2014 р. залишено без виконання, оскільки в пункті 9 заяви позивачем за березень, квітень та травень не позначено показників питомої ваги а отже, такі дані у реєстраційній заяві не відповідають вимогам п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України.

22 квітня 2014 року позивач знову звернувся до ДПІ у м. Сумах із заявою 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Листом від 29.04.2014р. №21175/10/18-19-18-02-55 відповідач знову повідомив позивача, що реєстраційну заяву залишено без виконання, так як в пункті 9 заяви позивачем за квітень та травень не позначено показників питомої ваги, а отже, такі дані у реєстраційній заяві не відповідають вимогам п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України.

Позивач не погодився з діями податкового органу, звернуся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено правомірності відмови у здійсненні перереєстрації у зв"язку зі зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" та відмови у видачі витягу з реєстру платників податку на додану вартість.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з таких підстав.

Пунктом 183.15 статті 183 Податкового кодексу України у разі зміни платником податку місцезнаходження (місця проживання) або його переведення на обслуговування до іншого контролюючого органу зняття такого платника з обліку в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

У разі зміни даних про платника податку, які стосуються податкового номера та/або найменування (прізвища, імені та по батькові), та/або місцезнаходження (місця проживання) платника податку, а також встановлення розбіжностей чи помилок у записах реєстру платників податку платник податку подає відповідно до пункту 183.7 цієї статті заяву протягом 10 робочих днів, що настають за днем, коли змінилися дані про платника податку або виникли інші підстави для перереєстрації.

Перереєстрація платника податку здійснюється з дотриманням правил та у строки, визначені цією статтею для реєстрації платників податку, шляхом внесення відповідного запису до реєстру платників податку.

Згідно п.1.2 п.6.1 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 16.01.2014р. №26, резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 статті 209 розділу V Кодексу, може обрати спеціальний режим оподаткування.

У відповідності до п.6.17 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 16.01.2014р. №26, перереєстрація платника податку зі спеціальним режимом оподаткування здійснюється у разі виникнення змін (доповнень) у даних платника податку, що містяться у реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування, а також у разі встановлення розбіжностей чи помилок у записах цього реєстру. У таких випадках перереєстрація здійснюється відповідно до розділу IV цього Положення з урахуванням того, що для перереєстрації сільськогосподарського підприємства - суб'єкта спеціального режиму оподаткування подається заява про реєстрацію за формою №1-РС із позначкою "Перереєстрація".

Згідно п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України, сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Ця норма діє з урахуванням того, що:

а) для новоутвореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як суб'єкт господарювання, який провадить господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців, така питома вага сільськогосподарських товарів/послуг розраховується за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду;

б) з метою розрахунку такої питомої ваги до складу основної діяльності сільськогосподарського підприємства не включаються оподатковувані операції з постачання основних фондів, що перебували у складі його основних фондів не менше ніж 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно, якщо такі операції не були постійними і не становили окремої підприємницької діяльності.

Колегія суддів зазначає, що з поданої позивачем заяви від 22.04.2014 року про реєстрацію сільськогосподарського підприємства, встановлено, що питома вага вартості сільськогосподарських товарів становила 100 відсотків вартості всіх товарів, поставлених протягом попередніх 10 послідовних звітних податкових періодів сукупно, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що посилання податкового органу на те, що дані в реєстраційній заяві не відповідають критеріям п. 209.6 ст. 209 Податкового кодексу України, є безпідставними.

З матеріалів справи встановлено, що 09 квітня 2014 року позивач звернувся до Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області із запитом форми №1-ЗВР про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість.

Листом від 10.04.2014 р. №20505/10/18-19-18-02-55 відповідач запит форми №1- ЗВР про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість залишив без виконання, оскільки позивач не пройшов перереєстрацію в реєстрі платників податку на додану вартість в зв'язку зі зміною його місцезнаходження. Позивачу було запропоновано подати запит форми №1-ЗВР після подання реєстраційної заяви сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою №1-РС та внесення змін до реєстру платників податку на додану вартість.

У відповідності до пункту 2.1 Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 16.01.2014 р. № 26, реєстр - це автоматизований банк даних, створений відповідно до пункту 183.12 статті 183 Податкового кодексу України для забезпечення: реєстрації та єдиного обліку платників ПДВ, єдиних принципів ідентифікації платників ПДВ, контролю за справлянням податку на додану вартість, організації суцільного й вибіркового аналізу. Складовою частиною Реєстру є реєстр суб'єктів спеціального режиму оподаткування.

Згідно п. 2.6. Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, державні податкові інспекції здійснюють: приймання заяв, контроль за повнотою даних щодо відповідності нормативним документам; обробку даних заяв та документів щодо реєстрації (у тому числі як суб'єкта спеціального режиму оподаткування), перереєстрації, анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування: реєстрацію (у тому числі як суб'єкта спеціального режиму оподаткування), перереєстрацію, анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування; формування і надання витягів з Реєстру; підготовку та обробку документів щодо відміни анулювання реєстрації: моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру.

Колегія суддів зазначає, що підстав для відмови у видачі витягу з реєстру платників податку на додану вартість Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість не передбачено, а тому видача витягів з реєстру платників податків на додану вартість є обов'язком Держаної податкової інспекції, після отримання відповідного запиту (заяви).

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у відповідач не було підстав відмовляти у видачі витягу з реєстру платників податку на додану вартість та перереєстрації позивача у зв"язку зі зміною місцезнаходження за поданою реєстраційною заявою форма 1-РС від 22.04.2014 року №273.

В силу ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірності свого рішення щодо відмови у здійсненні перереєстрації у зв"язку зі зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" та відмови у видачі витягу з реєстру платників податку на додану вартість.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Сумського окружного адміністративного суду від 26.05.2014р. по справі № 818/1176/14 суд дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.05.2014р. по справі № 818/1176/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Мінаєва О.М.Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Шевцова Н.В.